V ČR se devět z deseti piv prodá v ekologicky nejšetrnějších obalech

V ČR se devět z deseti piv prodá v ekologicky nejšetrnějších obalech

04.11.2010 Redakce

Český pivní trh patří k nejohleduplnějším na světě, co se týká druhů obalů a jejich šetrnosti k životnímu prostředí. Zhruba polovina veškerého piva se v ČR prodá v jednom z nejekologičtějších balení, tj. v sudech. Dalších cca 40 % piva putuje ke spotřebiteli ve vratných půllitrových láhvích, tedy balení obecně respektovaném jako ekologicky šetrné.

Například Plzeňský Prazdroj má v oběhu více než 100 milionů vratných lahví a každou z nich „otočí" více než pětkrát za rok. Tím se český trh výrazně liší od zahraničí včetně zemí našich nejbližších sousedů.

Nerezové sudy jsou 100% recyklovatelné, mají dlouhou životnost – Plzeňský Prazdroj „otočí" jeden sud na domácím trhu v průměru skoro desetkrát za rok. Jakožto velký obal jsou sudy i dopravně výhodné a úsporné. Jedna desetina čepovaného piva se přitom dodává ještě ekologicky šetrnějším způsobem: vozí se v cisternách do tzv. pivních tanků. Nejrozvinutější síť těchto pivnic – tankoven mají v ČR značky Plzeňského Prazdroje, který jich vybavil a zaváží téměř šest stovek.

V zahraničí jsou poměry obalů k životnímu prostředí méně příznivé – viz podíly typů balení na trhu s baleným pivem podle prodaných objemů, v procentech:

Obal ČR  Velká Británie Švédsko  Polsko  Rakousko  a Švýcarsko CIS
(Rusko, Ukrajina, Kazachstán, Pobaltí)
Sklo vratné  80  0  11  40  44  35
Sklo nevratné  11  29  6  6  24  3
Plechovky  6  70  82  53  32  14
PET  3  1  1  1  0  48

1Zdroj: Beverage Can Makers Europe 2009 + výpočty Plzeňského Prazdroje

„Našim dlouhodobým cílem je co nejméně zatěžovat životní prostředí a současně dbát na to, aby další využití či
recyklace našich obalů byla co nejsnazší. Proto jsme všechny obaly napříč celým portfoliem obnovili a drtivá většina je nyní vratných, navíc jsou všechny vyrobeny z recyklovatelného materiálu. Snížená hmotnost obalů přináší také úspory v nákladech na transport a sníženou spotřebu pohonných hmot,“ říká Julian Patton, technický ředitel Plzeňského Prazdroje.

Plzeňský Prazdroj je členem sdružení EKOKOM, které zajišťuje zpětný odběr a využití odpadů z obalů dle platné legislativy v České republice. Díky tomu i jednocestné lahve končí ve zpětném odběru a jsou recyklovány.


Mohlo by vás zajímat

Tak to je gól! Japonci mají málo rýže - vyjedli ji turisté?

09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.

Kolik zaplatí děti letos za obědy? Většina zařízení zdražovat nebude

21.08.2024 | Většina školních jídelen v Praze nebude od nového školního roku zdražovat obědy, některé ceny mírně zvýší. Vyplývá to z odpovědí zástupců městských částí, které ČTK oslovila. Za oběd ve školní jídelně zaplatí děti v některých městských částech od 30 do 40 korun, v jiných okolo 40 až 50 korun. Ceny se liší mezi jednotlivými jídelnami, zároveň záleží na věku dítěte. Školy mohou žádat neziskové organizace o pomoc s financováním obědů pro děti ze sociálně slabších rodin.

Milovníci vína, spojte se! Je tu Pálavské vinobraní

06.09.2024 | Letošní 77. ročník Pálavského vinobraní začal odpoledne na náměstí v Mikulově na Břeclavsku. Pořadatelé očekávají o víkendu až 50 000 návštěvníků, mikulovská akce je druhá největší v podzimní sezoně. Ještě vyšší návštěvnost mívá druhý velký vinařský festival, Znojemské historické vinobraní, který se letos po dvou letech souběhu koná až o dalším víkendu.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.