ÚSTECKO OBRÁŽELO 370 KILOGRAMŮ ZKAŽENÉHO MASA

ÚSTECKO OBRÁŽELO 370 KILOGRAMŮ ZKAŽENÉHO MASA

26.09.2022 Jana Čiháková

Řidič na Ústecku převážel 370 kilogramů drůbežího masa a dalších potravin bez funkčního chladicího zařízení. Veterinární inspektoři všechny potraviny znehodnotili obarvením a nařídili je odstranit. Přepravce může dostat pokutu do padesáti milionů korun. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Vozidlo zastavili celníci společně s inspektory Státní veterinární správy na silnici I/13 poblíž Chlumce na Ústecku. Dodávka, která nebyla vybavena funkčním chlazením, převážela mražené drůbeží maso různých druhů (343 kilogramů), mražený sýr (28 kilogramů) a mražené krevety (tři kilogramy). U všech potravin byla podle mluvčího naměřena značně vyšší teplota než deklarovaná skladovací. Narušen tak byl mrazicí řetězec a potraviny nebylo možné považovat za bezpečné. Veterinární inspektoři potraviny obarvili a nařídili jejich neškodné odstranění v asanačním podniku. Ve správním řízení může přepravce dostat pokutu podle zákona o potravinách až do výše 50 milionů korun.

Stejný provozovatel letos už jednou prohřešek tohoto typu na území Ústeckého kraje spáchal. V březnu tohoto roku inspektoři z Ústeckého kraje nařídili odstranění 290 kilogramů mražených potravin živočišného původu s porušeným chladicím řetězcem. Také tehdy byly převáženy mražené potraviny v autě bez funkčního chladicího zařízení. Provozovatel za tento prohřešek dostal pokutu 25.000 korun," uvedl Vorlíček.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

HYGIENA SI POSVÍTILA NA ZMRZLINY: 16 Z 20 NEMĚLO V PRODEJI CO DĚLAT

27.09.2023 | Hygienici při letošních kontrolách zdravotní nezávadnosti zmrzlin ve Zlínském kraji zjistili, že 17 z 20 odebraných vzorků bylo nevyhovujících co do počtu bakterií z čeledi Enterobacteriaceae. Nadlimitní množství těchto bakterií svědčí o nedostatečném nebo nesprávném zajištění osobní a provozní hygieny při výrobním procesu zmrzliny, řekla dnes ČTK zástupkyně Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Vendula Ševčíková.

TESTOVALI JSME CHLÉB A NAŠLI TEN NEJLEPŠÍ!

22.09.2023 | Konkurence, rivalita a z toho vyplývající snaha být co nejlepší a nejúspěšnější na trhu, se nevyhýbá ani pekařům. Objektivní srovnání kvality chleba se tak stalo výzvou pro Svaz pekařů a cukrářů v ČR, který pravidelně pořádá národní soutěž Chléb roku. Do ní se může přihlásit každá pekárna, bez ohledu na to, jestli je členem cechu nebo nikoliv, zda jde o průmyslovou nebo řemeslnou pekárnu. Novinkou letošního ročníku je účast obchodních řetězců, jejichž provozy splňují definici pekárny (Albert, Globus, Tesco). A jak dopadlo klání nejlepších z nejlepších?

CENY POTRAVIN V RUKOU MINISTRA? KDE JE PRAVDA?

25.09.2023 | V souvislosti s rostoucími (nebo i v současné době mírně klesajícími) cenami potravin se většina spotřebitelské veřejnosti včetně našich politiků domnívá, že na vývoj cen potravin má zásadní vliv politika našeho Ministerstva zemědělství (MZe). Tak tomu ale tak docela není – vlastně ani nemůže…

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.