ÚSTECKO OBRÁŽELO 370 KILOGRAMŮ ZKAŽENÉHO MASA

ÚSTECKO OBRÁŽELO 370 KILOGRAMŮ ZKAŽENÉHO MASA

26.09.2022 Jana Čiháková

Řidič na Ústecku převážel 370 kilogramů drůbežího masa a dalších potravin bez funkčního chladicího zařízení. Veterinární inspektoři všechny potraviny znehodnotili obarvením a nařídili je odstranit. Přepravce může dostat pokutu do padesáti milionů korun. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Vozidlo zastavili celníci společně s inspektory Státní veterinární správy na silnici I/13 poblíž Chlumce na Ústecku. Dodávka, která nebyla vybavena funkčním chlazením, převážela mražené drůbeží maso různých druhů (343 kilogramů), mražený sýr (28 kilogramů) a mražené krevety (tři kilogramy). U všech potravin byla podle mluvčího naměřena značně vyšší teplota než deklarovaná skladovací. Narušen tak byl mrazicí řetězec a potraviny nebylo možné považovat za bezpečné. Veterinární inspektoři potraviny obarvili a nařídili jejich neškodné odstranění v asanačním podniku. Ve správním řízení může přepravce dostat pokutu podle zákona o potravinách až do výše 50 milionů korun.

Stejný provozovatel letos už jednou prohřešek tohoto typu na území Ústeckého kraje spáchal. V březnu tohoto roku inspektoři z Ústeckého kraje nařídili odstranění 290 kilogramů mražených potravin živočišného původu s porušeným chladicím řetězcem. Také tehdy byly převáženy mražené potraviny v autě bez funkčního chladicího zařízení. Provozovatel za tento prohřešek dostal pokutu 25.000 korun," uvedl Vorlíček.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

ALARMUJÍCÍ SPOTŘEBA SOLI: ČEŠI SOLÍ 3X VÍC, NEŽ BY MĚLI

23.11.2022 | Češi solí až třikrát víc než je zdravé, doporučených je denně maximálně pět gramů. Na slanou stravu si zvykají už malé děti, které ji pak dál vyžadují a vytvářejí si riziko srdečních nemocí v dospělosti. V tiskové zprávě to dnes uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ). Nadbytek soli v potravě může vést k vysokému krevnímu tlaku a obezitě.

KÁVOVÉ KAPSLE OD NESPRESSO PŮJDOU KOMPOSTOVAT

22.11.2022 | Společnost Nespresso uvede na trh kompostovatelné kávové kapsle na bázi papíru. Zákazníky dceřiné firmy švýcarského potravinářského gigantu Nestlé odrazovalo, že dosavadní kovové kapsle často končí na skládce, i když jsou recyklovatelné. Vývoj papírových kapslí trval tři roky a budou se testovat ve Švýcarsku a ve Francii, uvedla agentura Reuters.

MÝTUS JMÉNEM RYCHLOKUŘATA: VYŠŠÍ CENA ZA STEJNOU KVALITU?

24.11.2022 | Poté, co se ochráncům zvířat podařilo přesvědčit představitele rozhodujících maloobchodních sítí a následně i zákonodárce k tomu, aby se na tuzemském trhu neprodávala (nebo aby se jejich prodej výrazně omezil) vejce z klecových chodů nosnic, musí se spotřebitelé v ČR připravit na další omezení spojené s chovy drůbeže.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.