TVRDÁ STOPKA PLÝTVÁNÍ! VE ŠPANĚLSKU DOSTANETE ZBYTKY PRO PSA DOMŮ

TVRDÁ STOPKA PLÝTVÁNÍ! VE ŠPANĚLSKU DOSTANETE ZBYTKY PRO PSA DOMŮ

13.06.2022 Jana Čiháková

Restaurace a bary ve Španělsku budou muset povinně a bezplatně nabídnout zákazníkům balíčky s jídlem, které v podniku nezkonzumují a které mohou použít pro svá domácí zvířata. Ukládá to nový zákon, jehož smyslem je omezit plýtvání s potravinami.

Ve Španělsku se podle ministra zemědělství, rybolovu a potravin Luise Planase ročně vyhodí 1400 tun jídla, informovala agentura AP.

Zákon, který vláda schválila, ukládá společnostem podnikajícím v gastronomii a prodejnám potravin připravit plán na omezení plýtvání. Budou muset snížit ceny zboží, jemuž se bude blížit datum spotřeby, a mají začít spolupracovat s lokálními organizacemi, které pomohou tyto produkty zdarma dostat k potřebným. Podnikům, které nebudou nařízení plnit, budou hrozit pokuty.

Když zboží doporučenou dobu spotřeby překročí, má být buď poskytnuto jako krmení pro zvířata, nebo předáno výrobcům hnojiv a biopaliv.

Planas řekl, že ročně ve Španělsku připadá na každého občana 31 kilogramů vyhozeného jídla. To v přepočtu na peníze činí 250 eur (přes 6100 Kč). Ministr upozornil, že podobný zákon už mají ve Francii a v Itálii. Doufá, že normu přijme španělský parlament a že začne platit do 1. ledna příštího roku.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

UMĚLÉ ZVYŠOVÁNÍ CEN? ŽÁDNÁ UTOPIE - REALITA!

21.06.2022 | Podle posledních dat Českého statistického úřadu v květnu pokračoval meziroční růst cen výrobců. Nejvíce pak v zemědělství, kde ceny vzrostly dle odhadů o 39,2 procenta. Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL), který byl hostem pořadu Otázky Václava Moravce, jsou však ceny v některých případech uměle vyšroubované obchodníky. Snížení daně z přidané hodnoty na potraviny by dle něj však nemělo žádný efekt na koncové ceny.

DOBŘE SCHOVANÁ NÁLOŽ KALORIÍ: DRESINKY!!!

24.06.2022 | Grilované maso a spousta zeleniny jsou symbolem zdravé kuchyně. Přesto konzumaci takových jídel často doprovází nepřítel v podobě neviditelných kalorií, který může ze zdánlivě „neškodného jídla“ udělat kalorickou bombu. Tím skrytým problémem jsou energeticky vydatné zálivky či dresinky.

MED NEPŘESTÁVÁ SVÁDĚT K FALŠOVÁNÍ: VÝSLEDKY KONTROL

24.06.2022 | Loni v České republice nevyhověla kontrole čtvrtina testovaných medů. Z 54 vzorků objevili pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce pochybení u 13 z nich. Většina z těchto nevyhovujících vzorků pocházela z Česka, jak uvádí aktuální data inspekce.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.