TVRDÁ STOPKA PLÝTVÁNÍ! VE ŠPANĚLSKU DOSTANETE ZBYTKY PRO PSA DOMŮ

TVRDÁ STOPKA PLÝTVÁNÍ! VE ŠPANĚLSKU DOSTANETE ZBYTKY PRO PSA DOMŮ

13.06.2022 Jana Čiháková

Restaurace a bary ve Španělsku budou muset povinně a bezplatně nabídnout zákazníkům balíčky s jídlem, které v podniku nezkonzumují a které mohou použít pro svá domácí zvířata. Ukládá to nový zákon, jehož smyslem je omezit plýtvání s potravinami.

Ve Španělsku se podle ministra zemědělství, rybolovu a potravin Luise Planase ročně vyhodí 1400 tun jídla, informovala agentura AP.

Zákon, který vláda schválila, ukládá společnostem podnikajícím v gastronomii a prodejnám potravin připravit plán na omezení plýtvání. Budou muset snížit ceny zboží, jemuž se bude blížit datum spotřeby, a mají začít spolupracovat s lokálními organizacemi, které pomohou tyto produkty zdarma dostat k potřebným. Podnikům, které nebudou nařízení plnit, budou hrozit pokuty.

Když zboží doporučenou dobu spotřeby překročí, má být buď poskytnuto jako krmení pro zvířata, nebo předáno výrobcům hnojiv a biopaliv.

Planas řekl, že ročně ve Španělsku připadá na každého občana 31 kilogramů vyhozeného jídla. To v přepočtu na peníze činí 250 eur (přes 6100 Kč). Ministr upozornil, že podobný zákon už mají ve Francii a v Itálii. Doufá, že normu přijme španělský parlament a že začne platit do 1. ledna příštího roku.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

MÝTY O RŮŽOVÉM VÍNĚ: JDE O MIX ČERVENÉHO A BÍLÉHO?

23.03.2023 | Už dávno neplatí, že v podnicích máme na výběr buď bílé, nebo červené. Kromě toho, že kavárny, bistra a restaurace nabízí několik odrůd od moravských a českých vinařů, často se mezi nimi objevuje i rosé, růžové víno. Jde o novinku posledních let? Prozrazuje jeho kvalitu barevný odstín?

NÁVRAT LEGENDY NA ČESKÉ POLE: KŘEN SE VRACÍ DO GASTRONOMIE

28.03.2023 | Křen selský patří do české kuchyně stejně jako pivo do české hospody. Ačkoli má pěstování křenu v Česku tradici již od 12. století, postupně z našich polí vymizel do té míry, že až 90 procent jeho nabídky se pokrývá dovozem ze zahraničí. Změnit nepříznivý trend se nyní v rámci Iniciativy ČESKÉ POLE s farmou Český chřest rozhodl velkoobchod makro ČR. Zákazníci makro mohou křen poprvé zakoupit v týdnu od 13. března.

VÍNA Z MIKULOVA OSLOVILA BERLÍN: ZLATÉ MEDAILE JEDOU DOMŮ

21.03.2023 | Vinařství Miroslav Volařík z Mikulova získalo na první soutěži seriálu Zlatá liga, kterou byla Berliner Wine Trophy, velkou zlatou medaili za Pálavu, výběr z cibéb 2021. Další tři vína stejného vinařství získala zlatou medaili.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.