TOMU SE ŘÍKÁ PROTEST: VEGAN ZALEPIL ZÁMKY U FAST FOODŮ LEPIDLEM

TOMU SE ŘÍKÁ PROTEST: VEGAN ZALEPIL ZÁMKY U FAST FOODŮ LEPIDLEM

14.03.2023 Jana Čiháková

Muž, který se označuje za ochránce klimatu a za zastánce veganství, v noci na dnešek v Greifswaldu na severovýchodě Německa zalepil vteřinovým lepidlem zámky prodejen s rychlým občerstvením a obchodů s jídlem. Informovala o tom policie.

Terčem jeho protestu se stalo nejméně deset prodejen fast foodu a obchodů s potravinami, například rybárna. Počmáral je také politickými hesly, kterými dával najevo nesouhlas se současnou německou politikou ohledně výživy a ochrany klimatu.

Policie tohoto 32letého muže zadržela po krátkém pronásledování. Přiznal se, že chtěl ve svých protestech pokračovat, v úterý měl namířeno do Kielu.

Portál stanice NDR píše, že greifswaldská radnice minulý týden dostala dopis, v němž aktivisté ze skupiny Poslední generace požádali o podporu pro založení celoněmecké společenské rady ke změně klimatu. Pokud by vedení města jejich požadavkům nevyhovělo, vyhrožovali, že ode dneška začnou ve velkém narušovat pořádek v tomto městě na břehu Baltského moře. Starosta Greifswaldu Stefan Fassbinder jim vzkázal, že "výhrůžky nejsou v demokratické společnosti přijatelným prostředkem politické debaty". Navrhl ale, že s aktivisty bude jednat, a ti to přijali.

Aktivisté skupiny Poslední generace chtějí protesty donutit vládu k ráznější ochraně klimatu. Odmítají těžbu fosilních paliv a žádají například snížit povolenou rychlost v dopravě. Při protestech se mimo jiné lepidlem lepí k silnicím, ranvejím či uměleckým dílům v galeriích, která rovněž polévají různými tekutinami.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

STŘEDOMOŘSKÁ STRAVA PROTI DEMENCI? PREVENTIVNĚ TO FUNGUJE!

15.03.2023 | Středomořská dieta obsahující ořechy, mořské plody, celozrnné obiloviny a zeleninu by mohla snížit riziko demence téměř o čtvrtinu. Podle listu The Guardian to vyplývá ze slibného počátečního výzkumu, který by mohl připravit půdu pro novou preventivní léčbu. Údaje od více než 60 000 Britů naznačily, že rostlinná strava může pomoci bez ohledu na genetické riziko člověka.

CO SE STANE S CENAMI POTRAVIN V NÁSLEDUJÍCÍCH LETECH?

27.03.2023 | Potravinářská komora ČR již několik let varuje všechny zúčastněné strany, zemědělské ministry, celou vládu i další zástupce státní správy před možnými dopady Zelené dohody pro Evropu. „Green Deal“ a jeho dopady změní nevratně Evropu a nebude cesty zpět nebo jen za cenu extrémních výdajů. Bude stále obtížnější produkovat základní potraviny, chovat zvířata či pěstovat suroviny, na které jsme zvyklí. Vše budeme dovážet za vysoké ceny ze třetích zemí a bezpečnost a kvalita potravin významně poklesne.

PTAČÍ CHŘIPKA V MASE A VEJCÍCH: ČÍHAJÍCÍ NEBEZPEČÍ, NEBO NEBEZPEČNÁ FÁMA?

28.03.2023 | Zejména v souvislosti se šířením ptačí chřipky v chovech drůbeže v naší zemi se stala častou součástí zpráv o rizicích ptačí chřipky také teze, že jde o nemoc přenosnou na člověka. To mohlo minimálně v části spotřebitelů vzbudit obavy z kontaktu s drůbeží, například ve venkovských malochovech, a také obavy z konzumace masa a vajec. Ve skutečnosti se ale přenos ptačí chřipky na člověka v ČR dosud nikdy neprokázal, a plně průkazné nejsou ani případy přenosů této nemoci v jiných, zejména asijských teritoriích.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.