SZPI našla na trhu údajně mletou vanilku se syntetickým vanilinem

SZPI našla na trhu údajně mletou vanilku se syntetickým vanilinem

08.01.2020 Jana Čiháková

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) našla na trhu falšovanou vanilku původem z Indonésie. Podle označení přírodní mletá vanilka obsahovala syntetický ethylvanilin. Inspekce o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

"Širokospektrální analýza prokázala přítomnost látky ethylvanilin v množství 144 miligramů na kilogram. Vzhledem k tomu, že informace uvedené na obalu odkazovaly pouze na vanilku přírodního rostlinného původu, původem z Indonésie a přítomnost syntetické látky nebyla na obalu uvedena, údaje na potravině byly zavádějící a klamaly spotřebitele," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Inspektoři vanilku našli při kontrolním nákupu na internetovém obchodě kitchenette.cz, jejím výrobcem je společnost bio nebio a dodavatelem suroviny společnost Božské príchute. S kontrolovanými firmami SZPI zahájila správní řízení o uložení pokuty.

Vanilka je na světovém trhu ceněnou potravinou a tomu odpovídá i její cena. "Vanilka je nákladná komodita a zjištění jejího falšování různými způsoby nejsou ojedinělé. V zahraničí byl zaznamenán například případ, kdy výrobce nejprve z vanilkového lusku extrahoval vanilin, lusk potom naložil do lázně se syntetickým vanilkovým aroma a nabízel jej jako čistě přírodní produkt," uvedl Kopřiva.

Falšovanou vanilku dokážou rozpoznat akreditované laboratoře. Dovozci se podvodníkům mohou bránit například tak, že budou požadovat, aby odebírané šarže měly pravidelně certifikát z takové laboratoře.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

MIKROBOTI MOHOU POMOCI SE ZPRACOVÁNÍM ODPADŮ

07.03.2023 | Jedním z důsledků pandemie COVID-19 je produkce plastových odpadů souvisejících s ochranou dýchacích cest. Odpady můžou způsobit vážné ekologické škody. Většina respirátorů a roušek je vyrobena ze syntetických plastů (polypropylenových mikrovláken). Jejich neopatrná likvidace představuje hrozbu pro volně žijící živočichy i potenciální ekotoxikologické účinky v podobě mikroplastů.

MÁK V OHROŽENÍ? KLESÁ SKLIZEŇ I OSEVNÍ PLOCHY

07.03.2023 | Česká republika je makovou velmocí. Využití českého modrého máku je v tuzemsku spojeno s dlouholetou tradicí, kdy se tato "superpotravina" stala významnou součástí místní kuchyně. Makové náplně patří stabilně mezi ty nejoblíbenější. V průměru spotřebuje každý Čech 300 až 400 gramů máku ročně. Česko je zároveň největším producentem a vývozcem této plodiny, kdy až 80 procent jde na export. Letos se však pěstitelé kromě nízkého odbytu obávají také vysokých nákladů.

ŘÍKÁTE NĚKOMU Z OKOLÍ, ŽE ZTLOUSTL? OSUDOVÁ CHYBA!

06.03.2023 | Je tak snadné poradit někomu z našich blízkých, jak se má o sebe starat. Možná si ani nevšiml, že v posledních letech přibral pěkných pár kilo, tak bychom mu to měli jasně říci.  Právě tento způsob uvažování si vzaly na paškál účastnice diskuse, pořádané ke Světovému dni obezity společností STOB (Stop obezitě). Lékařky, psychoterapeutky i další odbornice v jiskrné diskusi probraly své zkušenosti s podobným zjednodušováním situace lidí s nadváhou.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.