SZPI našla na trhu údajně mletou vanilku se syntetickým vanilinem

SZPI našla na trhu údajně mletou vanilku se syntetickým vanilinem

08.01.2020 Jana Čiháková

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) našla na trhu falšovanou vanilku původem z Indonésie. Podle označení přírodní mletá vanilka obsahovala syntetický ethylvanilin. Inspekce o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

"Širokospektrální analýza prokázala přítomnost látky ethylvanilin v množství 144 miligramů na kilogram. Vzhledem k tomu, že informace uvedené na obalu odkazovaly pouze na vanilku přírodního rostlinného původu, původem z Indonésie a přítomnost syntetické látky nebyla na obalu uvedena, údaje na potravině byly zavádějící a klamaly spotřebitele," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Inspektoři vanilku našli při kontrolním nákupu na internetovém obchodě kitchenette.cz, jejím výrobcem je společnost bio nebio a dodavatelem suroviny společnost Božské príchute. S kontrolovanými firmami SZPI zahájila správní řízení o uložení pokuty.

Vanilka je na světovém trhu ceněnou potravinou a tomu odpovídá i její cena. "Vanilka je nákladná komodita a zjištění jejího falšování různými způsoby nejsou ojedinělé. V zahraničí byl zaznamenán například případ, kdy výrobce nejprve z vanilkového lusku extrahoval vanilin, lusk potom naložil do lázně se syntetickým vanilkovým aroma a nabízel jej jako čistě přírodní produkt," uvedl Kopřiva.

Falšovanou vanilku dokážou rozpoznat akreditované laboratoře. Dovozci se podvodníkům mohou bránit například tak, že budou požadovat, aby odebírané šarže měly pravidelně certifikát z takové laboratoře.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

SMUTNÝ PRŮZKUM: ČEŠI JEDÍ NEJHŮŘ V CELÉ UNII

19.05.2022 | Knedlík se zelím a vepřové, svíčková omáčka, guláš. Když jdou Češi do restaurace na oběd, volí tučnější jídla mnohem častěji než lidé v dalších evropských zemích. Potvrzují to čerstvá data z velkého srovnávacího průzkumu o stravovacích návycích FOOD, který iniciovala Evropská unie

TO MUSÍTE ZAŽÍT! PROHLÍDKA PLZEŇSKÉHO HISTORICKÉHO PODZEMÍ

16.05.2022 | Vzácná příležitost navštívit Plzeňské historického podzemí a objevit tajemství labyrintu chodeb, sklepů s studní pod západočeskou metropolí netradičně za svitu baterek se naskytne od úterý 31. května až do neděle 5. června – vždy od 16 a 17 hodin.

LEVNĚ, KVALITNĚ A BEZ PLÝTVÁNÍ! JAK JÍST V DOBĚ VYSOKÝCH CEN?

13.05.2022 | Zdravý nebo spíše racionální jídelníček je základ, bez kterého se neobejdete. Jak ho ale správně sestavit a přizpůsobit mu i nákupy, abyste neplýtvali jídlem a penězi? Přinášíme pár základních tipů.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.