Stažení egyptské pískavice z trhu

Stažení egyptské pískavice z trhu

11.07.2011 SZPI

V Úředním věstníku EU bylo zveřejněno rozhodnutí Evropské komise (EK), které nařizuje preventivně stáhnout z trhu semena pískavice. Zakazuje rovněž dočasně jejich dovoz a též dovoz některých dalších semen z Egypta. Důvodem těchto opatření je podezření na možnou kontaminaci egyptské pískavice patogenním kmenem bakterie Escherichia Coli.

Podle zprávy Evropského úřadu pro bezpečnost potravin existuje spojení mezi výskytem baterie E. Coli sérotypu H4:O104, která je původcem epidemií v Německu a Francii, a naklíčenými semeny pískavice původem z Egypta.

Evropská unie stahuje z trhu semena pískavice dovezená z Egypta v období 2009 až 2011. Podle nynějších poznatků nebyla žádná z těchto šarží dodána na území České republiky, SZPI přesto intenzivně pokračuje v šetření a dalším preventivním ověřování původu semen vybraných plodin vyskytujících se na trhu.

Rozhodnutí EK dále stanoví, že je nutné na základě předběžné opatrnosti dočasně zakázat kromě dovozu pískavice rovněž dovoz dalších semen a zrn původem z Egypta, jejichž seznam uvádíme v příloze, aby se získal čas nezbytný k dalšímu vyhodnocení jejich nezávadnosti. SZPI proto upozornila Generální ředitelství cel a ministerstvo financí, že tyto komodity nelze nyní propouštět do volného oběhu v EU.

Přestože dosud nejsou poznatky o tom, že by se nebezpečná semena vyskytovala na území ČR, upozorňuje SZPI české spotřebitele, aby nekonzumovali semena pískavice z Egypta dovezená v letech 2009-2011, pokud je mají doma.

Příloha:

Seznam semen a zrn původem z Egypta, na něž se vztahuje podle Prováděcího rozhodnutí Komise ze dne 6. července 2011 o mimořádných opatřeních vztahujících se na semena pískavice a na určitá semena a zrna dovezená z Egypta (oznámeno pod číslem K(2011) 5000) dočasný zákaz dovozu:

Klíčky rokety

Klíčky červené řepy, klíčky ředkviček

Luštěniny, též vyluštěné, čerstvé nebo chlazené

Luštěniny sušené, vyluštěné, též loupané nebo půlené

Klíčky sójových bobů

Sójové boby, též drcené

Semena cukrové řepy

Semena vojtěšky (alfalfa)

Semena zeleniny

Hořčičná semena, k setí

Ostatní hořčičná semena

Ostatní olejnatá semena a olejnaté plody, též drcené

Semena pískavice

Klíčky vojtěšky

 

Foto: http://www.uni-graz.at/~katzer/engl/Trig_cae.html

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Uzený bok z Normy byl plný pesticidů, čtyři pětiny jsou mezi zákazníky

29.07.2021 | Státní veterinární správa (SVS) nařídila na základě obdrženého varování Systémem rychlého varování (RASFF) stáhnout z trhu uzený bok bez kosti od polského výrobce Animex Foods kvůli obsahu pesticidu etylenoxidu.

Pozor! Zmrzlina Milka z Polska obsahuje pesticid!

11.08.2021 | Veterináři varují před polskou zmrzlinou Milka, obsahuje stopové množství karcinogenního etylenoxidu. Jde o 250 000 samostatných nanuků, 15 000 balení multipack po šesti a osmi kusech a o zhruba 37 000 balení zmrzliny ve vaničkách o objemu 480 ml.

Potraviny Klasa uspěly u kontrol bez výjimky

29.01.2014 | Potraviny se značkou Klasa, které loni prošly kontrolou Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), jsou bez výjimky takové, jaké je výrobci deklarují.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.