Staročeské Vánoce

Staročeské Vánoce

14.11.2014 Sťáňa Mutlová

Zamilovaná očka, staročeský vrkoč... Vykouzlete si pravou vánoční atmosféru bez Santa Clause a sobů!

ZAMILOVANÁ OČKA

Příprava: 10 minut + chlazení přes noc + pečení 30 minut / velmi snadné

Na přípravu jsou  jednoduchá, ale ta chuť! Jemné máslové pečivo se rozplyne na jazyku a následně osvěží chuť marmelády. Rybízová patří k Vánocům a i zamilovaným očkům moc sluší.

Na těsto: 180 g změklého másla, 70 g moučkového cukru, 2 žloutky, 260 g hladké mouky, kůra z poloviny bio citrónu, semínka z poloviny vanilkového lusku

Na náplň: 50 g husté rybízové marmelády, 1 žloutek na potření cukroví

1/ Změklé máslo s cukrem utřete do hladka a postupně přidávejte oba žloutky. Výsledkem by měla být soudržná hmota. Ruční elektrický šlehač práci usnadní, ale pozor, šlehejte krátce. Je třeba všechny suroviny hezky spojit, ne vyšlehat do pěny.

2/ Na dřevěný vál nebo do širší mísy nasypte mouku, nastrouhejte do ní kůru z poloviny citronu a vyškrábněte semínka z půlky vanilkového lusku. Doprostřed vyklopte máslovou hmotu a rukama vše zpracujte do hladkého těsta. Z něj pak vytvořte úhledný bochánek.

3/ Těsto zabalte do potravinové fólie, lehce zploštěte a odložte do lednice. Nechte je odpočívat přes noc. Pokud nemáte možnost nebo nevydržíte čekat tak dlouho, dopřejte těstu alespoň dvě hodiny. Čím déle těsto necháte odležet, tím líp se vám s ním pak bude pracovat.

4/ Druhý den, anebo o pár hodin později zapněte troubu na 170 °C. Dva plechy vyložte pečicím papírem.

5/ Zrelaxovaný bochánek těsta rozdělte na poloviny. Jednu vraťte zpět do chladu a druhou položte na lehce pomoučněný vál nebo silikonovou podložku.

6/ Z těsta vyválejte souměrné hady o průměru asi 2 cm. Rozkrájejte je na malé kousky a v rukou z nich zformujte kuličky. Každá z nich by měla mít opět asi 2 cm v průměru, a hlavně by všechny měly být stejně velké, aby se rovnoměrně propékaly. Následně je přeneste na plech a lehce je prstem zploštěte. Vařečkou se širší rukojetí vytlačte důlek uprostřed každého očka.

7/ Krátce prošlehejte žloutek, který vám zbyl na zdobení. Výtvory jím rovnoměrně potřete. Rybízovou marmeládu promíchejte lžičkou a přeneste do malého cukrářského sáčku. Můžete jej nahradit i dostatečně pevným svačinovým sáčkem. Následně do každého očka kápněte trochu marmelády tak, aby nepřetékala ven. Jinak by při pečení mohla z očka utéct pryč.

8/ Připravená očka pečte v předehřáté troubě asi 8–12 minut. Podle zlatavé barvičky poznáte, že jsou správně propečená. Pokud si přesto nejste jistí, jedno očko vyndejte na prkénko a zkuste okoštovat. Ale opatrně, ať si nepopálíte jazyk o marmeládu. Očka vydrží i několik týdnů, stejně jako jiné neplněné druhy vánočního cukroví. Tedy pokud je rodině budete přiměřeně dávkovat a neprozradíte svou tajnou skrýš.

Něco navíc: Voňavé šťavnaté vanilkové lusky zakoupíte na www.vanilkove-lusky.cz

 

STAROČESKÝ VRKOČ

vrkoc1

Příprava: 15 minut + kynutí 3,5 hodiny + pečení 1 hodina + zdobení 20 minut / Náročnější

Vrkoč se potichounku polehounku vytratil z většiny vánočních stolů a jeho jméno bude vašim dětem znít jako něco, co naposledy pekla kněžna Libuše a i jí už to připadalo hodně retro. Ale to je velká škoda! Když jsem přemýšlela, co bude zlatým hřebem na vánočním sladkém baru, napadl mě právě vrkoč. Vždyť vánočku pečete asi každý a chutná vám nejlépe tak, jak jste se ji naučili od maminky. Nebudu se tedy snažit přeškolit vás na tu svou. Místo toho vám ukážu, jak si z vánočkového těsta připravit efektní ozdobu.

Na kvásek: 30 g čerstvého droždí Noli, 1 lžička cukru krupice, 100 ml vlažného mléka

Na těsto: 500 g polohrubé mouky, špetka soli, 125 g moučkového cukru, 1 vanilkový lusk, kůra z 1 bio citrónu, 125 g rozpuštěného másla, 2 žloutky, 100 ml vlažného mléka

Na ozdobu: 1 žloutek na pomazání, 100 g sekaných mandlí

Na dohotovení vrkoče: 10 dlouhých dřevěných nebo bambusových špejlí, 1 výstavní malé jablíčko, sušené ovoce (rozinky, meruňky, švestky, brusinky)

1/ Do menší misky rozdrobte droždí a zasypte lžičkou cukru. Přelijte vlažným mlékem a dejte stranou na 10–15 minut, než kvásek vyběhne. Prosejte mouku do velké mísy, přidejte špetku soli, moučkový cukr, citronovou kůru a zrníčka z jednoho vanilkového lusku. Lehce promíchejte vařečkou. Uprostřed vytvořte důlek a do něj pak vlijte kvásek, vlažné rozpuštěné máslo a žloutky. Vařečkou zpracovávejte těsto, podle potřeby přilévejte vlažné mléko. Každá mouka saje jinak, proto je lepší přidávat tekutinu postupně. Správně vypracované těsto je spíše tužší. Když do něj lehce zatlačíte prstem, měli byste cítit, jak pruží.

2/ Větší mísu lehce vytřete olejem a uložte do ní uhnětené těsto. Poprašte je moukou, překryjte celou mísu utěrkou a nechte v teple kynout. Podle toho, jak velké teplo je, to trvá 2–3 hodiny.

3/ Plech vyložte pečicím papírem a začněte předehřívat troubu na 200 °C.

4/ Nakynuté těsto vyklopte na pomoučněný vál a rozdělte na tři díly. Z každého dílu vyválejte dlouhého hada a zapleťte v klasický cop. Přeneste ho na plech a stočte do kruhu. Oba konce pevně přitlačte k sobě. Kdyby se cop rozplétal, usměrněte ho párátky nebo špejlí. Základ vrkoče nechte ještě alespoň půl hodiny kynout.

5/ Vykynutý věnec ze všech stran potřete rozšlehaným vejcem, posypte nasekanými mandlemi a šup s ním do vyhřáté trouby. Teplotu ztlumte na 160 °C. Kdyby se snad vrkoč příliš opaloval, snižte teplotu na 150 °C. Za 50–60 minut proveďte test špejlí. Pokud ji vytáhnete suchou bez drobečků, máte hotovo. Vyndejte vrkoč z trouby a nechte jej chladnout.

6/ Než se základ vrkoče upeče, připravte si ozdoby. Šest špejlí rozpulte a čtyři si nechte v celku stranou. Dvanáct kratších špejlí na jednom konci okrouhejte do špičky a napíchejte na ně v různém pořadí sušené ovoce. Střídejte barvy a vůbec usilujte o patřičně efektní pochoutku. Na každé špejli ponechte asi 3 cm volný konec. Na druhý konec naopak naaranžujte nějaký větší kousek ovoce. A celou tu parádu zapíchněte do jablíčka po stranách a shora.

7/ Složení vrkoče vyžaduje dvoje ruce, zavolejte proto na pomoc děti nebo chotě. Do vychladlého věnce si předbodněte 4 menší dírky, stejně tak připravte dírky zespoda nazdobeného jablíčka. Velmi opatrně zabodněte skrz věnec čtyři dlouhé špejle, nahoře je stáhněte k sobě a nasaďte na ně jablíčko. Je dobré si to nanečisto vyzkoušet, aby každá špejle zapadla na správné místo.

Něco navíc: Vrkoč můžete nazdobit i zdobenými perníčky na špejli nebo stuhami, které jej zároveň barevně sladí s ostatní výzdobou.

Pečete s droždím poprvé? Užitečné rady, jak na něj, najdete na www.drozdi.cz.

stana

Stáňa Mutlová, autorka receptů a kuchařky Sladké bary

Více receptů naleznete v knize Sladké bary – 50 snadných receptů, díky kterým se blýsknete od autorky Stáni Mutlové, která je jednou z prvních Češek, které propadly umění tzv. sweet barů – sladkých stolů a koutků. Roky své recepty ladila k dokonalosti ve svém vypečeném podniku Punk Rock Cakes a teď je sepsala do kuchařky, jakou ještě český trh neviděl.

sladke_bary

Stániny sladké majstrštyky jsou rozděleny do deseti kapitol podle atmosféry, jakou chcete vytvořit. Najdete tu dámskou jízdu ve stylu Sexu ve městě, ale také třeba retro kapitolu Vintage či filmovou pohádku Vzhůru do oblak. Děti nadchne pestrobarevná Karlíkova továrna na čokoládu a dorazí je netradiční Halloween a Vánoce. Všechny recepty jsou prověřené dlouhou praxí, ale zvládne je samozřejmě i laik. Všechny laskominy mají naznačenou obtížnost i dobu na přípravu. Stáňa má efektní řešení i na klasickou infarktovou situaci, když nemáte co dát na stůl a návštěva má dorazit za 20 minut.

Stáňa přistupuje k pečení i psaní po svém, její rázný styl vás pobaví a skvělé fotky Davida Tureckého budete chtít rovnou sníst. Přečtěte si Stánin sladký svět a žádnou jinou kuchařku už nebudete chtít ani vidět. Dokonalé Sladké bary v knize vznikají za pomoci Frezia Fleur, www.freziafleur.cz, studia, které působí na poli svatebního designu a květinové výzdoby svateb. K objednání na  www.smartpress.cz za 424 Kč. Pevná vazba, 184 plus 4 vyklápěčky (8 stran) pro delší recepty, stran, doporučená MOC 499 Kč


PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

S ČOČKOU SE NUDIT NEMUSÍTE! ZKUSTE JI TAKHLE

29.12.2021 | Jíte čočku jen jednou do roka, abyste dodrželi novoroční tradici? Tak to děláte chybu. V chladných dnech jsou luštěniny, ke kterým čočka patří, ideální potravinou pro zahřátí. Dokáží zasytit, nezatíží rodinný rozpočet, jsou bohaté na bílkoviny a minerální látky, mají nízký glykemický index, díky čemuž jsou vhodné i pro diabetiky.

PŘEPUŠTĚNÉ MÁSLO: RECEPT OD PAVLA BERKYHO

06.12.2021 | Krásně voní máslem a nepřipaluje se. Dá šmrnc jakékoliv polévce i omáčce, je skvělé na dušenou zeleninu, osmažíte na něm ty nejlepší a nejvoňavější řízky a lze ho namazat i na chléb a jíst za studena. A také využít k zevnímu použití na hojení ran nebo po štípnutí hmyzem. O čem, že je řeč? O ghí, čistém máselném tuku té nejvyšší kvality, který si prostě zamilujete!

Šťastné a veselé: Ozvláštněte klasické vánoční menu

02.12.2021 | Většina z nás má vánoční svátky spojené se vzpomínkami na dětství a také s vůněmi a chutěmi, které jsou pro tuhle část roku charakteristické. Vůně skořice, vanilky nebo svařeného vína a chuť čerstvě upečeného cukroví či vánočky, na to se mnozí z nás těšíme dlouho dopředu. Pečeme recepty našich maminek a babiček, předáváme si osvědčené rady a zaručené tipy, jak cukroví upéct ještě křehčí a nadýchanější, a nemůžeme se dočkat svátečního hodování.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.