SPECIALISTKA NA TRVANLIVÉ POTRAVINY J. PLESKAČOVÁ: TIPY NA SKLADOVÁNÍ

SPECIALISTKA NA TRVANLIVÉ POTRAVINY J. PLESKAČOVÁ: TIPY NA SKLADOVÁNÍ

19.01.2023 Jana Čiháková

Mouka, cukr, konzervy či těstoviny. Trvanlivé potraviny často nakupujeme ve velkém do zásoby. Kam je ale uložit, aby vydržely dlouho a nemuseli jsme je po měsíci vyhazovat? A jak si poradit s ukládáním, když nemáme spíž?

Pravidlo číslo 1 při ukládání suchých potravin zní jasně – přesýpejte! Mouku, cukr a další potraviny po nákupu přesypte do potravinových dóz. Ideální je nejdřív vše prosát a zkontrolovat, abyste zachytili možné škůdce, které byste donesli už z obchodu. Na ukládání pak volte plastové či skleněné dózy s pevným uzávěrem. Nespoléhejte na různé reklamní plechovky, které jste kdysi dostali zdarma k nákupu, protože jejich víčka pravděpodobně netěsní a hmyz by zásoby rychle našel. Dózy musí být čisté a těsnící – design už můžete vybírat podle svého vkusu.

Tip: Vybírejte dózy z jedné produktové řady, které jsou stohovatelné, a ušetří vám tak místo ve spíži či skříni. Na popis dóz můžete použít štítkovač nebo si vytisknout vlastní originální samolepky.

MOUKA, CUKR, LUŠTĚNINY

Sypké potraviny prosejte a přesuňte do plastových či skleněných dóz a označte štítkem s datem spotřeby. Uložte je na suchém místě a nevystavujte přímému světlu.

OŘECHY

Oříšky jsou náchylné na napadení škůdci, proto je hned po nákupu uzavřete i v původním obalu do dobře těsnící dózy nebo ponechte ve znovu uzavíratelném sáčku. Uložte na chladném a suchém místě, kde nebudou vystaveny vysokým teplotám. Ořechy můžete také zmrazit – v mrazničce vydrží několik měsíců a nehrozí žluknutí, k němuž jsou náchylné hlavně vlašské ořechy.

KÁVA A ČAJ

Káva a čaj, které často kupujeme do zásoby, mají tendenci přijímat pachy okolí. Většina balení již obsahuje vzduchový ventil, který pomůže udržet kávu čerstvou. Pokud nakoupíte kávu klasicky zabalenou a nevakuovanou, přesypte ji do tmavé dózy a umístěte do chladného a suchého místa, tak, aby aroma vydrželo co nejdéle. Sypaný čaj po otevření rychle ztrácí vůni, proto ho vsypte do těsnící dózy. A pozor – někteří škůdci si rádi pochutnají i na bylinkových čajích.

OLEJE

Oleje na světle mění své senzorické vlastnosti, proto byste je měli skladovat na tmavém místě, ideálně ve vzduchotěsné nádobě. Časté otevírání a přísun kyslíku oleji nesvědčí. Pokud v kuchyni využíváte specifické druhy oleje jako třeba lněný, ukládejte je po otevření v lednici, aby nežlukly.

MARMELÁDY

Marmelády vydrží leccos – kdo by nepamatoval na „archivní“ kousky, které lovily babičky ze sklepů a spíží. Doma je nicméně skladujte v suchu a temnu a v závislosti na způsobu zavaření. Domácí marmelády vždy označte datem výroby!

BEZ OBALU

Pokud vás po uložení potravin děsí, jak velká hromada plastových obalů po nich zůstala, zkuste nakupovat bezobalově. U týdenního nákupu pro běžnou rodinu v bezobalové variantě ušetříte skoro tři čtvrtě kila zbytečného plastu, což za rok dělá téměř 40 kg. A to už za zvážení stojí. Bezobalové nákupy nabízí jak některé supermarkety, drogerie, specializované obchody i online prodejci potravin.

„Výhodou bezobalového sortimentu je možnost nakoupit tolik, kolik skutečně potřebujeme, a zbytečně tak neplýtvat. Naši zákazníci si nákup na váhu rychle oblíbili a oceňují i menší množství obalového materiálu. Potraviny jim dorazí v papírovém sáčku, který je snadno recyklovatelný. Doma pak mohou bezobalové potraviny uskladnit v dózách nebo bavlněných prodyšných sáčcích. Ty lze využít třeba k uložení sušeného ovoce nebo česneku a cibule, jež potřebují přísun vzduchu,“ radí Jana Pleskačová, specialistka na trvanlivé potraviny z online supermarketu Košík.cz. 

KONTROLA JAKO ZÁKLAD

Ani u trvanlivých potravin nesmíme zapomínat na průběžnou kontrolu. Škůdci jako potravinoví moli, potemník moučný nebo červotoč dokážou během pár dnů nadělat v zásobách poměrně slušnou paseku. Řada z nich si navíc bez problémů poradí s plastovými obaly, a proto se vyplatí potraviny uschovávat do dóz.

Spíž průběžně kontrolujte – hledejte drobné pavučinky, typické pro potravinové moly, všímejte si černých teček v mouce či cukru. Pokud škůdce objevíte, napadenou potravinu zlikvidujte a ostatní podrobte důkladné kontrole. Jako prevenci můžete do spíže umístit lapače na moly, případně zkuste sušenou levanduli nebo hřebíček, jejichž aroma škůdcům vadí.

 

 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

VĚDCI: KOFEINEM PROTI OBEZITĚ A CUKROVCE? PRVNÍ VÝSLEDKY...

22.03.2023 | Vysoká hladina kofeinu v krvi může snižovat množství tělesného tuku a riziko cukrovky 2. typu. Naznačuje to výzkum, o němž informoval list The Guardian. Tato zjištění by mohla vést k tomu, že by se kofeinové nápoje bez kalorií mohly používat ke snížení obezity a diabetu 2. typu.

SAMOOBSLUŽNÝ VÝDEJ V JÍDELNÁCH BY MOHL ZAMEZIT PLÝTVÁNÍ

13.03.2023 | Zavedením samoobslužného výdeje obědů ve školních jídelnách by se podle iniciativy Skutečně zdravá škola ročně ušetřily tisíce tun potravin. Děti by si tak v jídelnách nabíraly jídlo podle vzorové porce, ale na talíř by si samy vzaly jen tolik jídla, kolik snědí. Podle iniciativy by se tak v jídelnách minimalizovalo zbytečné plýtvání, což by umožňovalo stravování i pro děti z nízkopříjmových rodin. ČTK to za spolek sdělil Tom Václavík.

VÍNA Z MIKULOVA OSLOVILA BERLÍN: ZLATÉ MEDAILE JEDOU DOMŮ

21.03.2023 | Vinařství Miroslav Volařík z Mikulova získalo na první soutěži seriálu Zlatá liga, kterou byla Berliner Wine Trophy, velkou zlatou medaili za Pálavu, výběr z cibéb 2021. Další tři vína stejného vinařství získala zlatou medaili.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.