SKANDÁL JMÉNEM MLÉKO? NENECHTE SE STRHNOUT HOAXY

SKANDÁL JMÉNEM MLÉKO? NENECHTE SE STRHNOUT HOAXY

16.01.2023 KATEŘINA KMECOVÁ

„Skandál s mlékem! Je to vůbec možné??? A úřady to nevidí…“ Podobné poplašné zprávy s tímto podtextem kolovaly a bohužel stále kolují po internetu. Podle nich trvanlivé mléko, které se nespotřebuje do data trvanlivosti, prodejce vrátí zpracovateli. Zpracovatel pak krabici otevře, mléko znovu převaří a opět zabalí a odešle do prodeje. Toto kolečko může otočit až pětkrát. Jenže co je na tom pravdy?

Zespodu krabice je pod zalepeným záhybem řada 12345, kde vždy jedno z čísel chybí. Právě toto chybějící číslo podle hoaxů udává, kolikrát už bylo mléko recyklováno. Pokud tedy na krabici objevíte čísla 1235, znamená to, že dané mléko již bylo převařeno čtyřikrát. Vzhledem k dlouhé době spotřeby trvanlivého mléka tak můžeme pít mléko i několik let staré. A navíc, jelikož se mléko v krabicích údajně vyrábí ze sušeného fabrikátu s dobou použitelnosti 5 let, pijeme mléko až desetiletí staré. Případně, jak upozorňuje jiná verze téhož hoaxu – konzumujeme jen špinavou vodu. Nutno podotknout, že tyto podvodné praktiky údajně nejsou záležitostí jen České republiky, ale probíhají po celé Evropě. Proto se také hoax dočkal řady jazykových mutací. Tato fakta, pokud by se, byť jen zčásti, zakládala na pravdě, by byla skutečně šokující praktikou, stojící zcela mimo všechny legislativní rámce. Ale jak správně tušíte, nejde o nic jiného než snůšku nesmyslů.

MLÉKO NENÍ Z PRÁŠKU

V první řadě je nesmysl, že by se mlékařům vyplácelo vysoušet z mléka vodu a ze sušeného prášku pak zpětně vyrábět mléko. Trvanlivé mléko se od toho čerstvého liší jen formou ošetření. Zatímco mléko čerstvé prochází pasterací, u mléka trvanlivého se používá metoda UHT, tedy ošetření velmi vysokou teplotou, které mu zajistí výrazně delší trvanlivost. Mléko má jasně definované kvalitativní parametry, výrobci ho nemohou ředit ani do něj cokoli přidávat. Lze jen upravovat jeho tučnost a ošetřit ho odpovídajícím způsobem. V žádném případě tak nejde o obarvenou vodu, ve které se nenacházejí žádné pro náš organismus cenné látky.

EKONOMICKÝ NESMYSL

Pojďme se nyní podívat na ona záhadná čísla na obale. Těžko si představit, jak bujnou fantazii musíte mít, abyste z pár číslic vyčetli takovýto blud. Není reálné, aby popsaná praxe recyklace mléka probíhala bez toho, aniž by o ní někdo až do doby tohoto skandálního odhalení věděl. Svozy hektolitrů prošlého mléka, jejich slití a opětovné ošetření a zabalení je nesmysl nejen logický, ale také ekonomický. Nikomu se nevyplatí platit logistiku, otevírat kartony s mlékem a pak s ním znovu nakládat. Tím spíše, že by vrácené mléko muselo být nejprve rozděleno podle toho, pokolikáté projde opětovným ošetřením a zabalením. Mlékárna by musela odstavit svou běžnou výrobu, případně disponovat odděleným provozem speciálně vyčleněným pro tuto praxi, znovu ošetřit pár set litrů v jednotlivých várkách podle stáří, zlikvidovat mléko, které má již svých pět ošetření za sebou, a opět mléko naplnit do speciálně označených nových krabic. To vše jen kvůli tomu, aby se prodal litr mléka, na kterém má mlékárna minimální marži a jehož produkce se vyplatí jen za předpokladu, že fungují jasně nastavené automatické výrobní procesy.

CO ZNAMENAJÍ ČÍSLA?

Zmiňovaná čísla na obale nejsou žádným zázračným kódem otevírajícím Pandořinu skříňku, jde o zcela prosté označení pásu, na kterém byl obal potištěn. Vyskytují se tedy na obale ještě předtím, než zamíří na balící linku. Nijak se proto nevztahují k samotnému mléku, jeho trvanlivosti, ale výhradně ke krabici, ve které je zabalené. Role papíru, ze kterého je obal vyroben, se skládá z jednotlivých pásů s identickým potiskem. Při jejich oddělení by se nevědělo, z které části role byl daný obal vyrobený, proto chybějící číslo označuje pás, na kterém se obal tiskl. Chybějící číslo 4 tedy neznačí počet recyklací mléka, nýbrž pás, na kterém byla krabice potištěna. Je to důležité pro případ, že by se zjistila tisková chyba. Pak je možné rychle identifikovat místo vzniku a zjednat nápravu. „Uvedená čísla nijak nesouvisí s produktem, jeho záruční dobou či podobnými spotřebitelskými údaji a slouží pouze pro účely zajištění technologické kvality obalu,“ uváděla k tomuto společnost Tetra Pak. Krabice se tisknou na různém počtu pásů – zatímco litrová balení jich mají skutečně pět, menší čtvrtlitrová balení jich mohou mít až sedm. V logice odpovídající poplašné zprávě bychom se tak dostali až na sedminásobnou recyklaci obsaženého mléka.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

SLADKOSTI S TEKUTÝM DUSÍKEM V INDONÉSII ZRANILY DĚTI

18.01.2023 | Více než dvě desítky dětí se v Indonésii zranily při pojídaní pouličně prodávaných sladkostí chiki ngebul, lidově označovaných jako "dračí dech", které jsou napuštěné tekutým dusíkem. Sociální síť TikTok je plná videí s dětmi a dospívajícími, jimž se při pojídání této barevné sladkosti valí kouř z úst. Podle indonéského ministra zdravotnictví způsobuje chiki ngebul popálení žaludku a otravu jídlem, uvedl list The Guardian.

KALORICKÉ TABULKY V PRAXI: MĚJTE PŘÍJEM POD DOHLEDEM!

24.01.2023 | I když se nám tvůrci všech možných diet snaží prodat myšlenku, že hubnutí je otázkou striktního dodržování velmi omezeného směru stravování, které je podmíněno vyřazením celé škály potravin, zastánci kalorických tabulek to vidí jinak. V případě plného zdraví není nutné z jídelníčku vyřazovat v zásadě nic a hubnutí se i tak dostaví, pokud jsou tedy tabulky správně nastavené. Jde jen o to dodržet jednoduchou rovnici: kalorický příjem musí být nižší než výdej.

PRO MIMINKA JEN TO NEJLEPŠÍ? VAROVÁNÍ PŘED KONTAMINOVANOU VÝŽIVOU!

15.11.2022 | Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje spotřebitele, že se na českém trhu objevila kojenecká výživa z kozího mléka, která by mohla obsahovat bakterie rodu Cronobacter. Třetina z přibližně 1000 balení směřovala na Slovensko, zbylé dvě třetiny se prodávaly na českém trhu, a to zejména v lékárnách a v internetovém obchodě. Zákazníci, kteří mají výrobek doma, by jej neměli kojencům dávat a mohou jej vrátit v místě nákupu.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.