Semináře o kvalitě potravin

Semináře o kvalitě potravin

13.05.2014 Redakce

PK ČR pořádá cyklus informačních akcí pro zemědělce, potravináře a pracovníky výzkumných a vzdělávacích institucí.

Politika kvality potravin je jednou ze současných priorit Evropské unie. Atributů, které kvalitu charakterizují, je celá řada a ve svém důsledku se odráží ve vnímání spotřebitele. Jedním z nich, podle něhož se spotřebitel dokáže orientovat sám a poměrně snadno, jsou senzorické vlastnosti, tedy to, jak spotřebiteli chutná daná potravina.

Dalším atributem může být samotná bezpečnost potravin, kde stát a EU garantují, že všechny potraviny uvedené na trh jsou bezpečné. U řady dalších atributů však již garance ze strany regulátora nepřichází.

Legislativa zajistí spotřebiteli pouze to, že při výběru potravin nebude lamán. Celou řadu aspektů však neovlivní - původ potraviny, technologii výroby, kvalitu a množství použitých složek apod. Skutečným problémem v ČR jsou právě jakost a falšování potravin. SZPI provozuje internetový portál www.potravinynapranyri.cz, kde zveřejňuje nejakostní, falšované a nebezpečné potraviny.

Jaké jsou možnosti kontroly kvality potravin? Kdy se jedná o výrobu kvalitní potraviny a kdy jde již o falšování? Jaký je vliv médií?

Odpovědi na tyto a další otázky budeme hledat v tomto cyklu informačních akcí PK ČR. Místa a termíny konání (čas vždy od 8:00 do 17:00):

Praha, Hotel Olšanka, Táboritská 1000, úterý 13.5.2014

Plzeň, Hotel Gondola, Pallova 12, středa 14.5.2014

Ústí nad Labem, Hotel Vladimír, Masarykova 36, čtvrtek 15.5.2014

Brno, Hotel International, Husova 16, úterý 20.5.2014

Ostrava, Clarion Congress Hotel, Zkrácená 2703, středa 21.5.2014

Jihlava, Hotel Gustav Mahler, Křížová, čtvrtek 22.5.2014

České Budějovice, Hotel Budweis, Mlýnská 6, úterý 27.5.2014

Liberec, Centrum Babylon, Nitranská 1, úterý 3.6.2014

Pardubice, Hotel Euro, Jiráskova 2781, středa 4.6.2014

Registrujte se na: ehlova@foodnet.cz, více informací na www.foodnet.cz.

 

 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Festival Dny Jeruzaléma v Praze

10.06.2014 | Náplavka se na tři dny promění v místo s atmosférou jeruzalémských trhů.

MÁK V OHROŽENÍ? KLESÁ SKLIZEŇ I OSEVNÍ PLOCHY

07.03.2023 | Česká republika je makovou velmocí. Využití českého modrého máku je v tuzemsku spojeno s dlouholetou tradicí, kdy se tato "superpotravina" stala významnou součástí místní kuchyně. Makové náplně patří stabilně mezi ty nejoblíbenější. V průměru spotřebuje každý Čech 300 až 400 gramů máku ročně. Česko je zároveň největším producentem a vývozcem této plodiny, kdy až 80 procent jde na export. Letos se však pěstitelé kromě nízkého odbytu obávají také vysokých nákladů.

CENY CUKRU A MARŽE OBCHODNÍKŮ ŠETŘÍ INSPEKCE! NEMILÁ ZJIŠTĚNÍ

15.03.2023 | Kontrola České obchodní inspekce (ČOI) na základě podnětu ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) kvůli cenám cukru v maloobchodním řetězci zatím nenasvědčuje porušení zákona v dozorové kompetenci ČOI. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Kontrola ještě nebyla ukončena. Inspekce uvedla, že případné klamavé obchodní praktiky týkající se potravin dozoruje Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), kterou s podnětem seznámila.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.