ŠÉFKUCHAŘ: DO JÍDLA VKLÁDÁM PŘÍBĚHY A EMOCE

ŠÉFKUCHAŘ: DO JÍDLA VKLÁDÁM PŘÍBĚHY A EMOCE

19.05.2023 Jana Čiháková

Ve světě gastronomie patří k největším překvapením posledního roku. Nový šéfkuchař restaurace Triton zaujal především precizním skloubením vizuální a chuťové stránky svých pokrmů. Ale hlavním trumfem jeho kuchařské práce jsou emoce.

„Rád do jídla komponuji myšlenku, emoce a příběh. Je pro mě strašně příjemné, a dělá mi obrovskou radost, když vidím, že hosté tento odkaz našli a pochopili,“ říká šéfkuchař, který se před nástupem na střední školu rozhodoval mezi vařením a programováním. Ale zvolil první cestu a po cenných zkušenostech v Alcronu, kde rostl pod vedením Pavla Býčka či Miro Gloze, vystoupal až na pozici šéfkuchaře restaurace Triton, umístěné v romantické jeskyni pod povrchem Václavského náměstní.

Jedním z největších hitů na stávajícím menu v Tritonu je holub à la Bruant ortolan, což znamená francouzsky strnad zahradní, který byl v minulosti považován za symbol absolutního gurmánství. „Jde o jakousi “masovou pralinku“, ve které se vám střídají chutě každým soustem. Paradox je, že toto jídlo nebylo zakázáno kvůli způsobu přípravy, ale kvůli vysokému odlovu strnadů, takže je jasné, že to muselo stát za to,“ vysvětluje svou cestu k pokrmu, který je dnes velkým tahákem. A pro jehož přípravu používá nejchutnější holuby z francouzského regionu Anjou.

A co dalšího doporučuje ve své restauraci ochutnat? „Určitě jsem hrdý na “králíka“. Je plněný úhořem, k tomu je batátové pyré, králičí raviola, silný demiglace a dijonská hořčice. S tímto jídlem přišel můj Sous chef Milan Červenka. Určitě nesmím vynechat naši speciální rozloženou verzi “jablečného štrúdlu“, který kvůli úspěchu nabízíme už druhou sezónu. Případně “dezert z rebarbory“ doplněný pečenými mandlemi, tonka fazolí a bílou čokoládou. Skvělé dezerty má na starost můj šéfcukrář Marc Le Breton. Dezert z rebarbory je přesně ten druh zážitku, při jehož konzumaci se vám na sto procent roztáhnou zorničky, usmějete se a řeknete si: „och bože!“

  

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

ČESKÝ TRH OVLÁDNUL NOVÝ DYNYBYL GIN NECTAR

30.05.2023 | Prvorepubliková česká značka Dynybyl rozšiřuje své portfolio jalovcových ginů o další příchuť, tentokrát s ovocnou sladkostí šťavnaté meruňky a broskve, která je hitem letošního léta. Novinka Dynybyl Gin Nectar propojuje svěží jalovcovou chuť originálního ginu v kombinaci s čerstvou vůní meruňky a broskve. Inspirováno českým sadem a lokálním ovocem.

LIHOVINY DO STÁTNÍ KASY PŘINÁŠÍ VÍCE NEŽ PIVO A VÍNO - VYŠŠÍ KONZUMACÍ TO NENÍ

26.05.2023 | Stát na spotřební dani za alkoholické nápoje vloni vybral 14,3 miliardy korun, o 400 milionů korun více než v roce 2021. Téměř dvě třetiny (64 %) z celkového inkasa přitom připadly na sektor lihovin, a to i přesto že se podílejí pouze 29 procenty na celkové spotřebě alkoholu. Dle dat Českého statistického úřadu navíc jejich konzumace dlouhodobě klesá. Inkaso za šumivé víno meziročně vzrostlo o 13 procent. Nesystematičnost ve spotřebním zdanění vede k dezorientaci lidí. Devět z deseti Čechů chybně označuje panák 40% vodky za nápoj s nejvyšším obsahem alkoholu.

KAM ZAJÍT: ČERSTVÉ TIPY NA PODNIKY, KDE VÁM ZACHUTNÁ

29.05.2023 | Nové menu, anebo skvělý tip na výlet našemu oku neunikají. Co jsme pro vás vybrali za květen?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.