SAPA OPĚT V AKCI: VETERINÁŘI ODHALILI NELEGÁLNÍ PRODEJNU SE 160 KG POTRAVIN

SAPA OPĚT V AKCI: VETERINÁŘI ODHALILI NELEGÁLNÍ PRODEJNU SE 160 KG POTRAVIN

08.12.2022 Jana Čiháková

Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) při společné kontrole s Policií ČR v areálu pražské tržnice Sapa odhalili nelegální prodejnu masných výrobků. V prodejně bylo téměř 160 kilogramů vepřového masa a vnitřností, drůbežího masa a krve a dalších produktů v nevyhovujících hygienických podmínkách. Podnikateli hrozí pokuta až 50 milionů korun, v minulosti již dostal pokutu v řádu desítek tisíc Kč.

ČTK o tom informoval tiskový mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Potraviny, které veterináři v prodejně našli, byly zabaleny v nevyhovujících a porušených obalech, které nebránily jejich kontaminaci. Provozovatel prodejny nedoložil inspektorům ani původ potravin. Provozovna byla podle SVS navíc v nevyhovujícím stavebně-technickém stavu.

Inspektoři všechny produkty znehodnotili a nařídili podnikateli jejich likvidaci v asanačním podniku na vlastní náklady. Zároveň dostal zákaz pokračovat v produkci a distribuci masných výrobků.

Veterinární správa upozornila na to, že se jedná již o druhé provinění podnikatele. V roce 2019 u něj inspektoři zjistili podobné porušení legislativy a i tehdy mu byla nařízena likvidace produktů. Správní řízení, které s ním bude zahájeno, podle SVS dřívější provinění zohlední.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

DALŠÍ RÁNA PRO PODNIKATELE! ZMĚNY V DPH MOHOU VÉST K ZAVÍRÁNÍ RESTAURACÍ

18.01.2023 | Zavedení jednotné snížené sazby DPH by mělo negativní dopady na gastronomii v podobě snížení ziskovosti podniků a vedlo by to i k zavírání restaurací a hospod, zejména na vesnicích a v malých městech. ČTK to řekl Luboš Kastner, který zastupuje restauratéry v Asociaci malých a středních podniků a živnostníků.

SLADKOSTI S TEKUTÝM DUSÍKEM V INDONÉSII ZRANILY DĚTI

18.01.2023 | Více než dvě desítky dětí se v Indonésii zranily při pojídaní pouličně prodávaných sladkostí chiki ngebul, lidově označovaných jako "dračí dech", které jsou napuštěné tekutým dusíkem. Sociální síť TikTok je plná videí s dětmi a dospívajícími, jimž se při pojídání této barevné sladkosti valí kouř z úst. Podle indonéského ministra zdravotnictví způsobuje chiki ngebul popálení žaludku a otravu jídlem, uvedl list The Guardian.

PRO MIMINKA JEN TO NEJLEPŠÍ? VAROVÁNÍ PŘED KONTAMINOVANOU VÝŽIVOU!

15.11.2022 | Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje spotřebitele, že se na českém trhu objevila kojenecká výživa z kozího mléka, která by mohla obsahovat bakterie rodu Cronobacter. Třetina z přibližně 1000 balení směřovala na Slovensko, zbylé dvě třetiny se prodávaly na českém trhu, a to zejména v lékárnách a v internetovém obchodě. Zákazníci, kteří mají výrobek doma, by jej neměli kojencům dávat a mohou jej vrátit v místě nákupu.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.