RYBY PLNÉ TOXINŮ? JAK DOPLNIT OMEGA 3 AJ. BEZ RIZIKA?

RYBY PLNÉ TOXINŮ? JAK DOPLNIT OMEGA 3 AJ. BEZ RIZIKA?

03.08.2022 Foodnet

Obecně platí, že ryby jsou velmi zdravou potravinou. Obsahují kvalitní bílkoviny a třeba losos nebo jiné tučné ryby obsahují i dostatek omega-3 cenné tuky. Jistě, nebudete jíst pravidelně třeba maso mečouna nebo další druhy, o nichž je známo, že obsahují rtuť, to nechcete přehánět, ale jinak se najezte.

Platí to ale i pro měkkýše, jako jsou krevety, škeble možná extra občas i humři? Pro snadnější srovnání jsme se také rozhodli sjednotit všechna množství na 85 gramů, což je u mnoha mořských plodů malá velikost porce. Spíše je porce často 2-3x větší. 

OMEGA 3 A MĚKKÝŠI

Pokud jíte studenovodní ryby, jako je losos, kvůli omega-3, pak korýši a měkkýši nemusí být jejich vhodnou náhradou. Krevety a škeble obsahují jen velmi málo omega-3. Kalamáři, krabi a ústřice mají asi čtvrtinový obsah omega-3 oproti lososu, tedy asi tolik jako ryby jako platýs. Středně velká porce o velikosti 170 g vám dodá asi gram omega-3, což není vůbec špatné.

BÍLKOVINY V JÍDELNÍČKU

Pokud hledáte bílkoviny, pak si vystačíte s krevetami nebo škeblemi. V přepočtu na gramy jsou na tom skoro stejně jako losos (škeble jsou na tom trochu hůř). Pokud to ale s bílkovinami myslíte opravdu vážně, dejte si chobotnici. Má více bílkovin než 10 druhů ryb, které byly prověřeny v databázi živin (US).

A CO CHOLESTEROL?

Nasycené tuky mají na hladinu cholesterolu v krvi větší vliv než cholesterol, který sníme. Přesto jsou někteří lidé, kteří snědí velké množství živočišného tuku a to výrazně ovlivňuje jejich hladinu cholesterolu v krvi. Problémem by mohla být častá konzumace krevet, které mají 166 mg cholesterolu a 221 mg smažených kalamárů na 85 g malou porci. Ale pozor, škeble, krabi, mušle a ústřice mohou hladinu cholesterolu trochu snížit. Částečně proto, že obsahují sloučeniny zvané steroly, které brání vstřebávání cholesterolu.

POČÍTÁNÍ KALORIÍ

Počet kalorií se samozřejmě zvyšuje u všeho, co je obalené ve strouhance a smažené. Většina však korýšů a měkýšů je však nízkokalorická. V tabulkách si jednoduše srovnáte kalorické hodnoty (viz internet).

Mezi měkkýši se vyskytují některé nutriční zajímavosti. Ústřice jsou pravděpodobně nejlepším zdrojem zinku, který můžete v potravinách najít. Mlži obsahují velké množství železa a vitaminu B12. Korýši jsou přeborníky v dodávkách cholinu, který urychluje syntézu acetylcholinu, neurotransmiteru důležitého pro paměť a ovládání svalů.

POZOR NA TOXINY

Kromě nutričních kladů a záporů mají měkkýši i další problémy. Problémem mohou být toxiny. Červenohnědé organismy zvané dinoflageláty, které vytvářejí toxin, který se hromadí v mnoha různých druzích, včetně škeblí, krabů, mušlí a hřebenatek. Pokud sníte měkkýše obsahující vysoké koncentrace toxinu, onemocníte paralytickou otravou měkkýši. Toto děsivě znějící onemocnění může být smrtelné, ale příznaky paralytické otravy měkkýši jsou obvykle mírné. Patří k nim necitlivost a brnění, které mohou být následovány bolestí hlavy, závratěmi nebo podivným pocitem vznášení. Toho se asi u nás moc nebojíme. Spíše se můžete setkat s měkkýši v zahraničích. Jiný druh dinoflagelát produkuje jiný toxin, který způsobuje stav nazývaný „neurotoxická otrava měkkýši“. A druh mikroskopické řasy zvané Pseudo-nitzschia (EN) produkuje toxin, který také způsobuje otravu měkkýši.

INFO O ALERGIÍCH

Lidé mohou onemocnět i z konzumace korýšů také kvůli alergiím. Předpokládá se, že asi 2 % dospělých osob trpí potravinovými alergiemi, přičemž alergie na korýše a měkkýše patří mezi nejčastější. Reakce se liší, ale bývají spíše závažné. V lékařských časopisech se objevují zprávy o případech, kdy korýši způsobili anafylaktický šok a dokonce i malý počet úmrtí. Někteří lidé jsou alergičtí na krevety a další korýše, ale ne na měkkýše a naopak. Existuje však i značné překrývání. Z praktického hlediska se lidem, kteří jsou alergičtí na jeden druh měkkýšů, obvykle říká, aby se vyhýbali všem.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

BURČÁK BUDE! VALTICE OZNÁMILY SKLÍZENÍ HROZNŮ

01.08.2022 | První letošní hrozny, které poslouží na výrobu burčáku, sklidili dnes ráno ve vinohradu na Kraví hoře v Dolních Dunajovicích. Většina obvyklých raných odrůd dozraje až za týden, vinařství Chateau Valtice - Vinné sklepy Valtice bude burčák vyrábět z odrůdy Augustovskij dovezené ze Slovenska. Ta dozrává o osm až deset dní dříve než Irsai Oliver, který obvykle dozrává jako první.

OTEVŘENÁ DATABÍZE: VYHLEDEJTE SI POTRAVINY S VYLEPŠENÝM SLOŽENÍM!

04.08.2022 | Reformulace je úprava složení potravinářského výrobku, aby více odpovídal zásadám pestré vyvážené stravy, která je nedílnou součástí zdravého životního stylu.

ZMRZKA JAKO RISK? ZÁVAŽNÁ POCHYBENÍ NA MORAVĚ!

11.08.2022 | Hygienici v Jihomoravském kraji zjistili v 18 z 35 kontrolovaných provozoven nevyhovující zmrzlinu. Laboratorní testy u většiny z nich zjistily bakterie způsobené nedostatečnou hygienou stroje nebo obsluhy. Hygienici navrhli sankce za 70 000 korun.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.