ŘEPKOVÝ, ANEBO OLIVOVÝ? JAKÝ OLEJ SI ZASLOUŽÍ VĚTŠÍ POZORNOST?

ŘEPKOVÝ, ANEBO OLIVOVÝ? JAKÝ OLEJ SI ZASLOUŽÍ VĚTŠÍ POZORNOST?

20.09.2022 OLEJ NAD ZLATO

V roce 2012 byla publikována výživová doporučení pro Skandinávii. V populárních článcích bývají tato doporučení nazývána jako severská strava nebo strava Vikingů. Důležitou součástí doporučované skladby stravy zde hraje mimo jiné řepkový olej.

V České republice je u spotřebitelů více oblíben olivový olej než olej řepkový. U našich severních sousedů je tomu naopak. V Německu je řepkový olej nepopulárnějším olejem, jak vyplývá z průzkumu trhu z roku 2018.

OLIVY VS. ŘEPKA

Řepkový olej má některé charakteristiky podobné jako olej olivový. Jako u všech olejů je zde výrazná převaha nenasycených mastných kyselin. U obou olejů je dominantní kyselinou mononenasycená kyselina olejová. Na druhou stranu řepkový olej obsahuje o polovinu méně nasycených mastných kyselin. Má i více polynenasycených mastných kyselin a v řepkovém oleji jsou zastoupeny jak omega 6, tak i omega 3 mastné kyseliny. Omega 3 mastné kyseliny olivovému oleji chybí. Na trhu převažuje olivový olej za studena lisovaný, řepkový olej je prodáván ve většině případů jako rafinovaný. 

Olivový olej je obzvlášť známý vysokým obsahem antioxidantů. Benefit řepkového oleje spočívá ve složení mastných kyselin. V červenci 2022 byla publikována metaanalýza ze 13 studií, která porovnávala účinky konzumace řepkového a olivového oleje na hladinu krevních lipidů. Konzumace řepkového oleje ovlivňovala lépe hladinu „špatného“ LDL-cholesterolu, celkového cholesterolu a poměr LDL-/HDL-cholesterolu ve srovnání s olivovým olejem.

OLEJ NAD MÁSLO

Oleje jsou za normální teploty kapalné, tuky mají pevné skupenství. Tato vlastnost je dána podílem nasycených mastných kyselin v tucích nebo olejích, který je u tuků vyšší. V roce 2021 byla publikována studie, která prospektivně sledovala 521 120 účastníků ve věku 50-71 let. Účastníci studie vyplňovali validovaný frekvenční dotazník složení stravy, na základě něhož byla určována individuální spotřeba olejů/tuků. Během 16 let sledování účastníků bylo zdokumentováno 129 328 případů úmrtí. Úmrtí byla dávána do souvislosti s konzumovanými tuky. Studie dospěla k závěru, že konzumace másla a margarinů byla spojena s vyšší celkovou a kardiovaskulární úmrtností. Nahrazení másla a margarinu řepkovým, kukuřičným nebo olivovým olejem vedlo ke snížení celkové a kardiovaskulární mortality. Zjištění jsou potvrzením výživových doporučení, která vidí jako jedno z účinných opatření z hlediska kardiovaskulární prevence nahrazení nasycených mastných kyselin ve stravě mastnými kyselinami polynenasycenými. 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

KRÁSNO LETOS SLAVÍ 30. VÝROČÍ OD SVÉHO ZALOŽENÍ

30.05.2023 | Historie rodinného podniku sahá až do roku 1855, kdy Valašský rod Pilčíků započal svou cestu v řeznickém řemeslu. Majitel firmy MP Krásno Karel Pilčík zastupuje již pátou generaci řezníků. Své nadšení a zkušenosti, které zdědil především od svého otce a strýce, dál předává i svým dětem - synovi Karlovi mladšímu a dceři Pavlíně, kteří se zapojili do rodinné tradice a pokračují v jejím zachování.

ŘETĚZCE JAKO ŽÁBA NA PRAMENI: MINISTERSTVO VOLÁ PO FÉROVÝCH CENÁCH

26.05.2023 | Obchodní řetězce podle viceprezidenta Agrární komory ČR (AK) a generálního ředitele společnosti Úsovsko Jiřího Milka dlouhodobě diskriminují tuzemské výrobce potravin pomocí přemrštěných obchodních přirážek, nevýhodného umístění v regálech či nedoplňováním jejich zboží na pulty. "Každá nová smlouva znamená další slevu a vyšší marži pro obchod. Nikoliv nižší cenu pro zákazníka," řekl dnes Milek na sněmu AK v Olomouci.

KAM ZAJÍT: ČERSTVÉ TIPY NA PODNIKY, KDE VÁM ZACHUTNÁ

29.05.2023 | Nové menu, anebo skvělý tip na výlet našemu oku neunikají. Co jsme pro vás vybrali za květen?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.