PRODEJ KAPŘÍKŮ POD DOHLEDEM: VETERINÁŘI HLÁSÍ KONTROLY

PRODEJ KAPŘÍKŮ POD DOHLEDEM: VETERINÁŘI HLÁSÍ KONTROLY

06.12.2022 Jana Čiháková

Státní veterinární správa (SVS) bude u prodejců vánočních kaprů na stáncích kontrolovat dodržování hygienických standardů a zaměří se i na možné zneužívání chráněných označení. Nakupujícím doporučuje nechat si usmrtit rybu na místě prodeje zejména s ohledem na případný stres ryb způsobený přesunem či držením v domácnosti.

V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček. Veterinární správa upozorňuje prodejce, že prodejní místo musí nahlásit přes on-line formulář sedm dní před začátkem prodeje.

Veterinární správa provádí na základě registrace prodejců každoročně kontroly. Stánkaři se musí také seznámit s požadavky na samostatná prodejní místa a pravidly pro prodej živých ryb a doporučeními pro osoby provádějící porážení ryb při prodeji. Oba dokumenty jsou dostupné na webu SVS.

Správa upozornila na to, že pracovní deska, na které probíhá usmrcování nebo porcování ryb, musí jít očistit a dezinfikovat. Mezi povinnou výbavu stánkařů patří nože, palička na omračování ryb a stěrky. Prodejci musí mít také zajištěný dostatečný přívod pitné vody k omývání pultu a odvod vody do kanalizace. Legislativa upravuje i způsob usmrcování ryb.

RADĚJI USMRTIT

SVS doporučuje kupujícím nechat si usmrtit rybu na místě prodeje i z toho důvodu, že ho provede zkušený personál. Prodejci také musí odstraňovat vedlejší živočišné produkty v nepropustných a označených nádobách, které předávají osobám schváleným veterinární správou k zacházení s těmito odpady.

Kontroly se v posledních letech zaměřují také na možné zneužívání chráněného zeměpisného označení, jako je například třeboňský kapr, nebo chráněného označení původu, což je například Pohořelický kapr. Ověřují i pravdivost označení takzvaného Omega3kapra, kterého vyšlechtili odborníci z Jihočeské univerzity a jehož maso má obsahovat větší množství nenasycených mastných kyselin.

Kontroly se přednostně zaměřují na prodejce, u kterých byly v předchozím roce zjištěny závady. a na nové prodejce. Minulý rok inspektoři zkontrolovali 880 prodejních míst v celém Česku. Závadu odhalili zhruba ve třech procentech stánků, nejčastěji šlo o nenahlášení prodejního místa nebo o prohřešky proti hygienickým pravidlům.


Mohlo by vás zajímat

ZDRAVÉ MLSÁNÍ PRO DĚTI: NONSENC, KTERÝ PŘITAHUJE RODIČE

05.04.2024 | Kdo dětem dává čokoládu, chipsy a slazené limonády, asi sám tuší, že se nejedná o to nejzdravější, co jim může nabídnout. Bohužel i ti, kdo dětem dopřávají zdánlivě zdravou stravu, mohou splakat nad výdělkem. Prostě i zde platí – není všechno zlato, co se třpytí. Řada potravin má kolem sebe auru zdravé výživy, ale důkladnější pohled na jejich složení nám odhalí o poznání smutnější realitu.

KONEC PŘESOLENÝM JÍDLŮM V RESTAURACÍCH: NOVÝ PROGRAM MINISTERSTVA

09.04.2024 | Omezit nadměrnou konzumaci soli a s ní spojené negativní dopady na zdraví má za cíl program Solíme méně. Program chce ukázat rizika nadměrného solení a možnosti, jak ho omezit. Zaměří se na restaurační zařízení a podpoří pokračování vzdělávacího programu ve školních jídelnách. Chce proškolit personál, navrhnout úpravu postupů a sledovat dopady.

VĚDCI: PŮDA JE PLNÁ PESTICIDŮ, ČEŠTÍ ZEMĚDĚLCI ZA TO ALE NEMOHOU

08.04.2024 | Výsledky ukázaly, že v zemědělsky využívané krajině se koncentruje a šíří poměrně velké množství pesticidů, z nichž některé mohou mít významný dopad na biologickou rozmanitost a zároveň jsou výrazně rizikové i pro člověka. Z velké části se ovšem nejednalo o látky aplikované samotnými farmáři.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202404

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.