31.07.2024 Jana Čiháková
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) důrazně upozorňuje na prodej nebalených borůvek a dalších druhů sypkého ovoce. To musí být výhradně nabízeno a prodáváno výhradně v hmotnostních jednotkách, tedy na kilogramy, nikoliv na objemové jednotky, jako jsou litry.
Tuto informaci dnes zveřejnil mluvčí SZPI, Pavel Kopřiva, v tiskové zprávě. Inspektoři SZPI budou v nadcházející sezoně bedlivě sledovat, zda prodejci toto nařízení dodržují. Přestože je prodej na kilogramy mezi většinou prodejců již obvyklý, inspekce se stále setkává s případy, kdy jsou nebalené borůvky nabízeny na litry, což může vést k zavádějícím informacím o množství zakoupeného ovoce. Spotřebitelé si v minulosti opakovaně stěžovali na praxi některých prodejců, která vedla k nepřesnostem v deklarovaném množství.
„SZPI upozorňuje prodejce nebalených borůvek, že dle platných právních předpisů je provozovatel povinen poskytovat informace o potravinách, které nesmějí být zavádějící, zejména pokud jde o množství potraviny. Dále právní předpisy stanovují, že informace o množství potraviny musí být určitá, jednoznačná a ověřitelná,“ uvedl Kopřiva.
Jedním z důvodů, proč je prodej na litry nevhodný, je fakt, že při prodeji na objemové jednotky mohou hrát roli různé faktory, jako je „setřesení“ borůvek či množství vzduchu, který spotřebitel nevědomky zaplatí. Tyto faktory mohou výrazně ovlivnit skutečný objem ovoce, což potvrzují i případy, kdy spotřebitelé po přeměření uváděli pokles objemu až o 20 procent.
Vzhledem k těmto skutečnostem SZPI zdůrazňuje, že je nezbytné, aby veškeré informace o množství potravin byly jasné a měřitelné. Právě prodej na kilogramy je mnohem spolehlivější ukazatel skutečného množství zboží, které spotřebitel nakupuje.
Prodejcům, kteří nedodržují tuto praxi, hrozí v případě porušení sankce. Inspekce se bude zaměřovat na dodržování tohoto pravidla zejména v období sezóny, kdy je nabídka čerstvého ovoce na trhu největší. Tato opatření mají za cíl zajistit, aby spotřebitelé obdrželi přesné a pravdivé informace o množství zakoupených potravin a aby nedocházelo k jejich klamání.
05.09.2024 | Majitel a zakladatel firmy na výrobu potravin a pochutin z hmyzu Grig Adam Dostál otevřel ve Veverských Knínicích na Brněnsku patrně první bezobslužnou prodejnu v Česku, do které lze vstoupit i bez aplikace v chytrém telefonu a bankovní identity. Stačí tlačítkový telefon a vstupní kód zaslaný prostřednictvím sms. Bezobslužné prodejny bez personálu jsou podle něj fenoménem budoucnosti, který stále stojí na začátku, řekl ČTK.
21.08.2024 | Čína zahájila antisubvenční vyšetřování dovozu mléčných výrobků z Evropské unie, oznámilo dnes čínské ministerstvo obchodu. Peking prověří 20 dotačních programů z celé EU, speciálně se ale zaměří na osm zemí, a to na Českou republiku, Rakousko, Belgii, Chorvatsko, Finsko, Itálii, Irsko a Rumunsko, uvedla agentura Reuters.
21.08.2024 | Většina školních jídelen v Praze nebude od nového školního roku zdražovat obědy, některé ceny mírně zvýší. Vyplývá to z odpovědí zástupců městských částí, které ČTK oslovila. Za oběd ve školní jídelně zaplatí děti v některých městských částech od 30 do 40 korun, v jiných okolo 40 až 50 korun. Ceny se liší mezi jednotlivými jídelnami, zároveň záleží na věku dítěte. Školy mohou žádat neziskové organizace o pomoc s financováním obědů pro děti ze sociálně slabších rodin.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.