Před 150 lety zemřel vynálezce kostkového cukru Jakub Kryštof Rad

Před 150 lety zemřel vynálezce kostkového cukru Jakub Kryštof Rad

12.10.2021 Jana Čiháková

Když si manželka ředitele dačické rafinérie cukru Jakuba Kryštofa Rada postěžovala na špatnou manipulaci s homolemi cukru, přišel její choť s unikátním řešením - cukr nechal lisovat v malých kostkách. Rad, vynálezce kostkového cukru, který na jeho výrobu získal privilegium dvorské komory ve Vídni, zemřel 13. října 1871.

Rad se narodil 25. března 1799 ve švýcarském Rheinfeldenu, působil ale ve Vídni, odkud jej na jaře 1840 povolal do Dačic na Jindřichohradecku majitel tamní rafinerie Franz Grebner v naději, že oživí skomírající podnik. Rad nakoupil moderní stroje, v roce 1842 zapojil do výroby první parní stroj v okolí a rozšířil odbyt.

Legenda praví, že za Radovým vynálezem kostkového cukru stála jeho žena Juliana, která si nešťastně poranila prst, když odsekávala kousky sladidla z cukrové homole. Její muž nelenil, nechal vyrobit mosazné mřížky se čtvercovými otvory, do nich nasypal vlhký moučkový cukr, který vylisoval a několik hodin sušil - a kostkový cukr byl na světě. Na podzim 1842 manželku obdaroval balíčkem s 350 bílými a růžovými kostkami, v lednu 1843 získal na jejich výrobu patent a na podzim téhož roku je začal v Dačicích vyrábět pro trh pod názvem čajový cukr (Thee-Zucker) či vídeňský kostkový cukr (Wiener Würfelzucker).

V roce 1843 patent prodal za 12 tisíc zlatých rafinerii a zkomírající firmu poté ještě tři roky řídil. Potom se odstěhoval s rodinou zpátky do Vídně, kde pracoval jako tajemník hospodářské komory, podnikal neúspěšné pokusy se zavedením optického telegrafního systému a nakonec se vrátil do původní branže. Mimo jiné vydal ročenku cukrovarů a rafinerií v Rakousku-Uhersku. Zemřel ve Vídni 13. října 1871 ve věku 72 let.

Zdroj ČTK, foto shutterstock

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

CENU MASA TLAČÍ I OBALOVÝ MATERIÁL! HLEDÁ SE ŘEŠENÍ?

26.07.2022 | Obaly masných výrobků zdražily za poslední rok o 100 %. Vyplývá to údajů Českého svazu zpracovatelů masa (ČSZM). Podle jeho výkonného ředitele Radka Slance jde o významnou položku při tvorbě konečné ceny výrobku. Firmy proto hledají způsoby, jak snížit spotřebu obalů.

DO POPOVIC PŘIJEDOU CHUTĚ Z CELÉHO SVĚTA: STREET FOOD FESTIVAL

08.08.2022 | Asijské delikatesy, čerstvé ryby, šťavnaté burgery, exotická masa i hmyzí speciality, sladké španělské koblihy churros, rolovaná zmrzlina… a poctivé velkopopovické pivo! Den ve společnosti dobrého jídla a pití můžete prožít na Street Food Festivalu, který se koná v pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy v sobotu 20. srpna od 10 do 17 hodin.  Vstup je zdarma.

POZOR NA TYTO ROZINKY! JSOU PLNÉ ZAKÁZANÉHO MINERÁLNÍHO OLEJE!

21.07.2022 | Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) odhalili v jedné šarži rozinek značky Dr. Ensa slovenského výrobce Encinger SK zakázaný minerální olej. Šarži označenou E02220197C s minimální trvanlivostí do 4.dubna 2023 nařídili stáhnout z trhu, lidé by tyto rozinky neměli jíst.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.