POZOR NA TYTO ROZINKY! JSOU PLNÉ ZAKÁZANÉHO MINERÁLNÍHO OLEJE!

POZOR NA TYTO ROZINKY! JSOU PLNÉ ZAKÁZANÉHO MINERÁLNÍHO OLEJE!

21.07.2022 Jana Čiháková

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) odhalili v jedné šarži rozinek značky Dr. Ensa slovenského výrobce Encinger SK zakázaný minerální olej. Šarži označenou E02220197C s minimální trvanlivostí do 4.dubna 2023 nařídili stáhnout z trhu, lidé by tyto rozinky neměli jíst.

"Laboratorní rozbor v akreditované laboratoři v potravině potvrdil přítomnost minerálního oleje v množství 1460 miligramů na kilogram.Tato látka se v potravinách vyskytovat nesmí," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Rozinky inspektoři našli v prodejně Natural Pack ve Starovicích. "Potravinářská inspekce vložila dodatečnou informaci do evropského systému rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF, čímž umožní došetření a přijetí opatření v zemi výrobce potraviny," dodal Kopřiva.

Olej někdy výrobci do sušených rozinek přidávají, aby vypadaly lákavěji. Musí to ale být olej určený pro využití v potravinářství. Minerální olej je levnější, ale není určený ke konzumaci.

Rozinky s obsahem minerálního oleje od stejného výrobce, tedy společnosti Encinger SK, prodávané pod značkou řetězce Albert, odhalili inspektoři SZPI už loni na podzim. Problematická šarže tehdy obsahovala 45,4 miligramu oleje na kilogram, obsah v nyní kontrolované šarži tak byl mnohonásobně vyšší.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

DO POPOVIC PŘIJEDOU CHUTĚ Z CELÉHO SVĚTA: STREET FOOD FESTIVAL

08.08.2022 | Asijské delikatesy, čerstvé ryby, šťavnaté burgery, exotická masa i hmyzí speciality, sladké španělské koblihy churros, rolovaná zmrzlina… a poctivé velkopopovické pivo! Den ve společnosti dobrého jídla a pití můžete prožít na Street Food Festivalu, který se koná v pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy v sobotu 20. srpna od 10 do 17 hodin.  Vstup je zdarma.

PECKA, DÍKY OMYLU! VĚDCI OBJEVILI ÚČINKY FERMENTOVANÉHO HRACHU

26.07.2022 | Vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně zkusili vylepšit výživovou hodnotu hrachu za pomoci fermentace. Výsledky výzkumu ukazují, že proces kvašení pozitivně ovlivňuje stravitelnost hrachu a mimo jiné umožňuje tělu vstřebat více železa.

ZMRZLINA V OHROŽENÍ? NEVÍME, ZA KOLIK, ŘÍKAJÍ VÝROBCI

01.08.2022 | Lidé přes zdražení, někde až o desítky procent, na zmrzlinu podle zmrzlinářů chodí, někteří ale méně často. Případné další zvyšování cen nechtějí výrobci zmrzliny nyní odhadovat, bude záviset na vývoji cen energií a surovin. I kvůli problémům s dostupností ingrediencí mohou z nabídky zmizet některé příchutě. Vyplývá to z ankety mezi výrobci zmrzliny.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.