Potřebuje naše tělo detox: Jak se nechytit na marketingovou udičku

Potřebuje naše tělo detox: Jak se nechytit na marketingovou udičku

28.02.2020 Jana Čiháková

Opět se strhla mediální masáž na téma detoxikace. Proč se doporučuje právě na jaře a je pro váš organismus doopravdy přínosem, nebo jde o jen o nafouknutý marketingový trik?

Tělo se dokáže detoxikovat samo. Stejně jako umí potravu a živiny přijmout a zpracovat, dokáže přebytek a odpady také vyloučit. Pokud kouříte, pijete alkohol, nedokážete odolat smaženému nebo polotovarům či konzervovaným potravinám, už by na ten příval chemie a toxinů jinak dávno zašlo. Chemie ovšem do vašeho těla proniká nejen z jídla a nápojů, ale i používané kosmetiky, pracích a čisticích prostředků, i ze vzduchu, který dýcháte, zejména pokud žijete ve městě nebo průmyslové oblasti. 

Dopřávat organismu jakýkoli detox potřeba není, pokud žijete podle zásad zdravého životního stylu. Vyvážený jídelníček, vhodná skladba sacharidů, bílkovin a tuků, potřebné vitamíny, minerální látky a vláknina, předepsaný pitný režim i každodenní pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Díky ideálnímu životnímu stylu si tělo s toxiny, které se do něj dostávají, poradí samo a vlastními očistnými procesy je vyloučí. Jenže kdo z nás žije ideálně?

„Detoxikace v těle by za normálních okolností měla probíhat automaticky, ale současný způsob života jí příliš nepomáhá. Špatné stravovací návyky, nedostatečný pohyb, stres a znečištěné životní prostředí dennodenně zamořují náš organismus různými toxickými látkami. Častěji se staráme o svůj vzhled a zapomínáme na naše nitro. Přitom právě detoxikace pomáhá organismu zbavit se dlouhodobě nahromaděných toxinů, které negativně ovlivňují kvalitu našeho života,“ vysvětluje MUDr. Dana Gogová, všeobecná ambulantní lékařka. 

Jak škodíme sami sobě?

Každý z nás je jiný, žijeme v jiném prostředí, jinak jíme, věnujeme se pohybu, spíme. Jak moc svému tělu škodíte, víte nejlépe vy sami. Buďte k sobě sebekritičtí nebo si pro kontrolu zapisujte třeba po dobu několika týdnů, kdy a co jíte, kolik toho vypijete, zaznamenejte všechny hříchy v podobě alkoholu, cukrovinek, zpracovaných potravin i sladkých limonád, ale i zda jste celý den proseděli nebo si dopřáli aktivní pohyb. Tyto záznamy mohou být překvapující, nemusíte si totiž vůbec uvědomovat, jak málo pijete, nakolik holdujete alkoholu nebo jak moc sedavý je váš každodenní život. Svůj jídelníček můžete zkonzultovat s výživovým poradcem, i laik ale pozná, pokud v jeho seznamu převažuje jídlo zpracované a plné chemie, nebo jídlo čerstvé a pro tělo přirozené.

Zrcadlo napoví

Zda vaše tělo potřebuje s očistou pomoci, může odhalit krevní vyšetření u lékaře nebo měření na speciálních přístrojích v nutriční poradně. Napoví vám ale i jednoduchý test. Postavte se před zrcadlo a dobře se prohlédněte. Splihlé vlasy bez lesku, bledý až šedavý tón pleti, tmavé kruhy pod očima, oči bez lesku, nečisté bělmo, problematická pleť a různé vyrážky na těle, to vše svědčí o tom, že vaše tělo bojuje s náporem jedů, těžkých kovů a těžko stravitelné potravy. Můžete bojovat i s oslabenou imunitou, únavou, celkovou slabostí, poruchami koncentrace, spánku, sebelítostivostí a neopodstatněným smutkem. Tolik věcí má jedinou příčinu, dlouhodobé přetěžování organismu nevhodným jídelníčkem a životním stylem.

Nenapravujte, zlu předcházejte

Než si koupíte zaručené detoxikační kúry nebo se zapojíte do předraženého očistného programu, zastavte se a zamyslete. Tyto programy a přípravky samozřejmě do určité míry fungují, většinou pomáhají ulevit přetíženým střevům, ledvinám a především játrům. Ta mají v našem těle mnoho úloh: detoxikují krev, odbourávají škodlivé a nežádoucí látky, produkují žluč na podporu trávení, ukládají některé vitamíny, železo nebo glukózu. Pokud je každý den přetěžujete, nemohou tuto roli plnit na sto procent. Jenže situaci nezachrání ani sebepřísnější detox, pokud s jejich přetěžováním nepřestanete v dlouhodobém horizontu.

Mnohem větší smysl dává, zkusit příliv toxinů mírnit, než ho pak s nemalým úsilím a za nemalé peníze zkoušet z těla dostat. Zapátrejte ve svém stravování po největších vinících a zkuste je nahradit zdravějšími variantami. Místo mléčné čokolády zkuste tu s vysokoprocentním podílem kakaa, sušenky a sladké tyčinky nahraďte ovocem a oříšky, limonády a alkohol prostřídejte čas od času za přirozeně detoxikační nápoje, jako je voda s citrónem nebo zelený čaj.

Jak úpravou jídelníčku, tak pravidelným pohybem totiž prospějete stavu vašich střev.  „Základem je vyčištění trávicího traktu od nestrávených zahnívajících zbytků potravy, toxinů a přemnožených plísní. A také celkové pročištění tkání a vyplavení nepotřebných látek. Pokud se tělo toxinů nezbaví, můžete mít zažívací potíže, trpět alergiemi a cítit únavu. Pokud se trávicí trakt nepročistí, pak vaše tělo nemůže vhodně využívat ani vitamíny a minerály, které přijímáte - dojde pouze k dalšímu hromadění a ucpávání nestráveným odpadem," vysvětluje zdravotní sestra a bylinkářka Venuše Studničková.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

KALORICKÉ TABULKY V PRAXI: MĚJTE PŘÍJEM POD DOHLEDEM!

24.01.2023 | I když se nám tvůrci všech možných diet snaží prodat myšlenku, že hubnutí je otázkou striktního dodržování velmi omezeného směru stravování, které je podmíněno vyřazením celé škály potravin, zastánci kalorických tabulek to vidí jinak. V případě plného zdraví není nutné z jídelníčku vyřazovat v zásadě nic a hubnutí se i tak dostaví, pokud jsou tedy tabulky správně nastavené. Jde jen o to dodržet jednoduchou rovnici: kalorický příjem musí být nižší než výdej.

ŘÍKÁTE NĚKOMU Z OKOLÍ, ŽE ZTLOUSTL? OSUDOVÁ CHYBA!

06.03.2023 | Je tak snadné poradit někomu z našich blízkých, jak se má o sebe starat. Možná si ani nevšiml, že v posledních letech přibral pěkných pár kilo, tak bychom mu to měli jasně říci.  Právě tento způsob uvažování si vzaly na paškál účastnice diskuse, pořádané ke Světovému dni obezity společností STOB (Stop obezitě). Lékařky, psychoterapeutky i další odbornice v jiskrné diskusi probraly své zkušenosti s podobným zjednodušováním situace lidí s nadváhou.

STŘEDOMOŘSKÁ STRAVA PROTI DEMENCI? PREVENTIVNĚ TO FUNGUJE!

15.03.2023 | Středomořská dieta obsahující ořechy, mořské plody, celozrnné obiloviny a zeleninu by mohla snížit riziko demence téměř o čtvrtinu. Podle listu The Guardian to vyplývá ze slibného počátečního výzkumu, který by mohl připravit půdu pro novou preventivní léčbu. Údaje od více než 60 000 Britů naznačily, že rostlinná strava může pomoci bez ohledu na genetické riziko člověka.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.