POTRAVINOVÝM BANKÁM DOCHÁZEJÍ ZÁSOBY: LITOMĚŘICE HLÁSÍ SOS

POTRAVINOVÝM BANKÁM DOCHÁZEJÍ ZÁSOBY: LITOMĚŘICE HLÁSÍ SOS

09.11.2022 Jana Čiháková

Potravinová banka v Litoměřicích nemá téměř žádné zásoby. Chybějí jí zejména základní potraviny, tedy olej, mléko, cukr, mouka, ale také dětská výživa či dětské pleny. Potraviny dodávají organizaci hlavně obchodní řetězce, v poslední době jsou ale dodávky menší. Naopak lidí, kteří kvůli zdražování potřebují pomoc, přibývá.

Potravinová banka proto dodávky okamžitě distribuuje mezi odběratele, kterými jsou neziskové organizace. ČTK to řekla výkonná ředitelka spolku Andrea Marksová.

"V podstatě skoro nic nenaskladňujeme, protože jsou nám potravinové řetězce ochotné darovat jen minimum," uvedla Marksová. Organizaci se přitom s žádostí o potravinovou pomoc ozývají i jednotlivci, které potom spolek odkazuje například na Člověka v tísni. "Jedná se o běžné rodiny, jejíž členové jsou zaměstnaní a mají standardní příjem. I přesto nevychází s penězi na potraviny," popsala některé případy ředitelka.

V sobotu 12. listopadu organizuje Česká federace potravinových bank ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR, s klíčovými obchodními řetězci působícími na českém trhu, Asociací společenské odpovědnosti, Raben Logistics Czech a partnery z neziskového sektoru celonárodní potravinovou sbírku. Přispět do ní mohou lidé i nákupem on-line. Podle Marksové ale zřejmě v Ústeckém kraji lidé příliš nakupovat pro potřebné nebudou, protože sami bojují s výrazným zdražováním.

ENERGETICKÁ KRIZE

Organizaci pravidelně navštěvuje ústecká sociální pracovnice, která vyzvedává balíčky pro několik rodin. "Zatímco před covidem to bylo pravidelně sedm rodin, teď je to dvojnásobek. Pomoc potřebují i lidé, kteří chodí do práce, ale zvedly se jim zálohy na energie, nájem, a na jídlo už jim nezbývá," řekla ČTK. Z potravinové banky se také vozí potraviny k okamžité spotřebě do ústeckého krajského centra pro uprchlíky z Ukrajiny.

Potravinovou banku trápí také jednostrannost komodit od dodavatelů. Není výjimkou, že se ve skladu sejdou například dvě zásilky cukrovinek, které jsou pro potřebné zpestřením jídelníčku, nicméně plnohodnotné jídlo si z nich neuvaří. Mezi zbožím v potravinové bance se občas najdou i poměrně drahé výrobky jako třeba ovesné mléko. "To ale lidé nechtějí, jinak chutná, neumí z něho vařit. Ani o vegetariánské burgery není zájem," řekla sociální pracovnice. Nejvíce jsou podle ní potřeba těstoviny, rýže či polévky.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

ČEŠI BEROU ÚTOKEM POLSKÉ POTRAVINY! POLÁCI SE OBÁVAJÍ TENČENÍ ZÁSOB

21.11.2022 | Obyvatelé polského městečka Bogatynia u hranic Libereckého kraje si stěžují, že lidé z Česka vykupují obchody. Mají obavy, že před Vánocemi na ně nezbyde dost zboží. Na svých internetových stránkách o tom ve svém vratislavském vydání píše Gazeta Wyborcza.

KÁVOVÉ KAPSLE OD NESPRESSO PŮJDOU KOMPOSTOVAT

22.11.2022 | Společnost Nespresso uvede na trh kompostovatelné kávové kapsle na bázi papíru. Zákazníky dceřiné firmy švýcarského potravinářského gigantu Nestlé odrazovalo, že dosavadní kovové kapsle často končí na skládce, i když jsou recyklovatelné. Vývoj papírových kapslí trval tři roky a budou se testovat ve Švýcarsku a ve Francii, uvedla agentura Reuters.

VETERINÁŘI: SPOTŘEBA VETERINÁRNÍCH ANTIBIOTIK ZASE KLESLA

24.11.2022 | Spotřeba veterinárních antibiotik v ČR loni meziročně klesla o 11 procent na 50 mg/PCU, což je evropské měřítko hodnot na populaci, do kterých se například započítávají hmotnosti zvířat v době léčení. Spotřeba dlouhodobě klesá a Česko je v současnosti pod průměrem spotřeby v EU, která je na hodnotě 84,4 50 mg/PCU.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.