Polské maso převlečené za české i týrání dobytka. Veterináři na jihu Čech se nenudí

Polské maso převlečené za české i týrání dobytka. Veterináři na jihu Čech se nenudí

04.05.2021 Jana Čiháková

Jihočeští veterináři uložili loni 206 pokut za 2,39 milionu korun. Počet sankcí stoupl meziročně téměř o čtvrtinu. Nejvyšší pokutu zaplatila síť řeznictví za klamání spotřebitele a další opakující se nedostatky. Vzrostl počet podnětů týkajících se týrání zvířat, a to i u krav mířících na porážku. ČTK to řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.

Nejvyšší sankce, 200 000 Kč, byla pro společnost, která provozuje síť Řeznictví Frank. Stejná firma zaplatila i druhou nejvyšší pokutu, 120 000 Kč. "V řeznictví bylo mnoho přestupků. Měli tam hodně klamavého označení, kdy se maso z Polska často vydávalo za české. Pak jsme často nedohledali původ potravin. Měli namleté maso, ačkoli k tomu neměli schválený provoz, opakovalo se to, bylo to ve velkém rozsahu," řekla ČTK právnička jihočeské veterinární správy Ludmila Plzová.

Loni dostali veterináři meziročně víc podnětů ohledně welfare čili životní pohody zvířat. Šlo zejména o psy, kočky, množírny, nelegální chovy. Problémy museli řešit i v některých menších jatečních provozech, kvůli převozu zvířat na jatka nebo tomu, jak se s nimi na jatkách zacházelo. V jednom případě chtěli chovatelé odvézt na jatka krávu s vyhřezlou dělohou.

"Zjistili jsme také, že chovatelé poslali na jatka krávu, která byla po císařském řezu, ten den porodila. To není jednak v souladu se zákonem a jednak je to zcela nelidské zacházení, protože ta kráva ten den zažila své," uvedla Plzová.

Problémy jsou spíše u menších porážek. V kraji je 34 jatečných porážek, u velkých drží veterináři stálý dozor. "Máme tady větší procento jatek než kdekoli jinde. Co se týče velkých provozů, jsou kontroly a welfare nastavené velice tvrdě," řekl Kouba.

Co je a co není týrání?

Míní, že jak loni trávili lidé kvůli koronakrizi víc času doma, pozorněji si všímali svého okolí, a proto přišlo víc podnětů na týrání zvířat. Veterináři musí řešit každý, ačkoli jen asi pětina je opodstatněná. "Je vidět velká neznalost lidí, co se týká chovu hospodářských zvířat. Jak byla letošní zima tuhá, lidé se pohoršovali, že jsou venku na pastvě krávy," řekla Plzová.

Veterináři mají tři hlavní obory, jimiž se zabývají: hygienu potravin, zdraví zvířat a welfare. Kontrol zaměřených na zdraví zvířat bylo loni 5760, prověřili 211 328 vzorků. Museli také nechat vyšetřit vzorky téměř 27 000 zastřelených divočáků, jestli v nich není parazit svalovec. V jižních Čechách vydali loni veterináři osvědčení 5125 zásilkám skotu, 95 573 kusům, pro obchod po ČR i v zahraničí, což bylo mezi kraji nejvíc.

Pro jihočeskou veterinární správu pracuje 125 lidí. Podle Kouby jsou hodně vytížení. Přibývá také poražených zvířat, za letošní první čtvrtletí meziročně o 200.000 na 8,7 milionu kusů. Loni i letos ztížil práci koronavirus. Pracovníci musí dělat kontroly přímo v chovech a na jatkách, někteří byli v karanténě a bylo náročné je zastoupit.

Zdroj ČTK, foto shutterstock


Mohlo by vás zajímat

VAROVÁNÍ SPOTŘEBITELŮM: ŠUNKA PLNÁ NEBEZPEČNÝCH LISTERIÍ NA TRHU

22.03.2024 | Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje krůtí šunku od výrobce LE&CO-Ing. Jiří Lenc, s.r.o. kvůli obsahu bakterie Listeria monocytogenes. Výrobek prodávaly pod dvěma různými obchodními názvy obchodní řetězce Tesco a Globus. Spotřebitelé, kteří mají šunku doma, by ji neměli konzumovat a mohou ji vrátit v místě nákupu.

FARMÁŘSKÉ TRHY JSOU V PLNÉM PROUDU! SVS ZAHAJUJE ČETNÉ KONTROLY

04.04.2024 | S příchodem jara v České republice tradičně startuje také sezóna farmářských trhů a Státní veterinární správa (SVS) proto směřuje své kontroly i do této oblasti. Farmářské trhy jsou zajisté přínosem pro spotřebitele i malovýrobce. Na druhou stranu však přinášejí také zvýšená rizika z hlediska hygieny potravin. I proto jsou každoročně pod důsledným dohledem úředních veterinárních lékařů. V loňském roce provedla SVS na trzích 397 kontrol (v roce 2022 jich bylo 401). Podíl kontrol se závadou meziročně klesl o tři procenta na 16 procent.

1. MÁJ: ĆAS LÁSKY, ALE I RŮŽOVÉHO VÍNA

05.04.2024 | První máj, příjemná atmosféra, dechberoucí výhled na celou Prahu a…? Samozřejmě sklenička moravského nebo českého růžového vína! Již po čtrnácté se prvního května promění Pražský hrad na Svátek růžových vín. Dopřejte si příjemné chvíle s našimi růžovými víny, které si podmaní vaše smysly. Těšit se můžete na desítky vzorků vín dvaceti vinařství.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202404

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.