14.02.2020 Jana Čiháková
Veterináři s policií a celníky našli ve vozidle jedoucím z Prahy po dálnici D8 skoro půl tuny mražené drůbeže a mořských plodů, dodávka ale neměla mrazicí zařízení.
Řidič také neměl k potravinám nutné doklady. Přepravci tak nyní hrozí až milionová pokuta, uvedla dnes Státní veterinární správa (SVS) na svém webu. Většinou je ale uložená pokuta řádově nižší.
Jak dodává policejní web, na zásilku přišli původně policisté, kteří zjistili, že dodávka je o 1500 kilogramů přetížená. Poté zavolali celníky a veterináře. Za přetížený automobil dostal provozovatel pětitisícovou pokutu, případ se bude dále řešit ve správním řízení.
"Přivolaní inspektoři SVS zjistili, že vozidlo nemá chladicí ani mrazicí vybavení, čímž došlo k porušení mrazírenského řetězce, řidič nepředložil k přepravovaným potravinám žádné dokumenty, vozidlo navíc nebylo schválené pro přepravu potravin," dodali veterináři. Ti potraviny znehodnotili a nařídili jejich likvidaci.
Loni například těsně před Vánoci zastavila policie na D1 na Vysočině auto, které nelegálně převáželo půl tuny masa, především jehněčího. Kvůli zápachu a podezření z porušení hygienických a veterinárních předpisů policisté přivolali celníky. Podle veterinářů šlo o největší záchyt nelegální přepravy živočišných produktů v kraji Vysočina za rok 2019, maso bylo zlikvidováno. Dopravci hrozí milionová pokuta. Podle mluvčího šlo o auto s rakouskou poznávací značkou a tureckou posádkou.
08.12.2022 | Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) při společné kontrole s Policií ČR v areálu pražské tržnice Sapa odhalili nelegální prodejnu masných výrobků. V prodejně bylo téměř 160 kilogramů vepřového masa a vnitřností, drůbežího masa a krve a dalších produktů v nevyhovujících hygienických podmínkách. Podnikateli hrozí pokuta až 50 milionů korun, v minulosti již dostal pokutu v řádu desítek tisíc Kč.
15.11.2022 | Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje spotřebitele, že se na českém trhu objevila kojenecká výživa z kozího mléka, která by mohla obsahovat bakterie rodu Cronobacter. Třetina z přibližně 1000 balení směřovala na Slovensko, zbylé dvě třetiny se prodávaly na českém trhu, a to zejména v lékárnách a v internetovém obchodě. Zákazníci, kteří mají výrobek doma, by jej neměli kojencům dávat a mohou jej vrátit v místě nákupu.
09.02.2023 | Po sociálních sítích a po emailech začalo kolovat video o tom, že na jablkách zakoupených v supermarketu se po přelití plodu horkou vodou objeví bílé skvrny. Spotřebitelé se domnívají, že je to zapříčiněno používáním chemikálií pro ošetření jablek, které mohou být zdraví škodlivé. Státní zemědělská a potravinářská inspekce situaci prověřila.