PODZIMNÍ SBÍRKA POTRAVIN VYNESLA TÉMĚŘ 600 TUN JÍDLA A DALŠÍHO ZBOŽÍ

PODZIMNÍ SBÍRKA POTRAVIN VYNESLA TÉMĚŘ 600 TUN JÍDLA A DALŠÍHO ZBOŽÍ

23.11.2022 Jana Čiháková

Podzimní sbírka potravin vynesla v kamenných i on-line obchodech 584 tun potravin, drogerie a hygienických potřeb. Je to zhruba stejně jako loni, kdy se vybralo 580 tun. V tiskové zprávě to dnes oznámili organizátoři sbírky. Podle České federace potravinových bank v porovnání s loňskem potřebuje potravinovou pomoc o 35 procent lidí více, jejich služeb letos využilo již 270 000 lidí.

Zboží ze sbírky putuje do regionálních skladů potravinových bank, odkud se pak prostřednictvím neziskových organizací dostává k potřebným lidem. Pomoci má hlavně seniorům, matkám samoživitelkám, pěstounským rodinám, dětem z dětských domovů, handicapovaným nebo lidem bez domova a v nouzi. Vybralo se 526 tun potravin a 58 tun drogistického zboží.

Množství potravin a dalšího zboží se může ještě zvýšit, protože běží některé sbírky mezi zaměstnanci firem nebo různých institucí. Do sbírky se například zapojil pražský IKEM, uvedla ředitelka federace potravinových bank Veronika Láchová.

Do sbírky se zapojily obchodní řetězce Albert, Billa, COOP, Globus, Kaufland, Lidl, MAKRO, Penny Market, Tesco a sítě dm drogerie markt a ROSSMANN. Přidaly se také on-line obchody Košík.cz, Rohlík.cz a iTesco.

Láchová už dříve uvedla, že před jarním i podzimním kolem sbírky ve skladech potravinových bank již v podstatě nebyly hlavně trvanlivé potraviny, které jsou také ve sbírce nejvíce žádané.

POVINNOST PRO ŘĚTĚZCE

Do bank denně míří svozy z obchodů. Podle zákona musí od roku 2018 obchody nad 400 metrů čtverečních neprodejné potraviny dávat neziskovým organizacím. Láchová na semináři v Poslanecké sněmovně tento týden řekla, že letos by mohl obrat potravin, které banky získají překročit 10.000 tun, loni to bylo 9700 tun. Podařilo se tak zachránit a využít potraviny zhruba za 414 milionů korun. Láchová také uvedla, že 85 procent potravin, které se do bank dostanou, by se jinak zlikvidovaly. Potravinové banky také každoročně dostávají šest milionů kusů menstruačních pomůcek ze státních hmotných rezerv.

V Česku je 15 regionálních poboček potravinových bank a jedno logistické centrum v pražské Dubči. Pracuje v nich kolem 120 lidí.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

5 RAD, JAK NA MEDOVÉ CUKROVÍ: SPRÁVNÉ ZACHÁZENÍ S MEDEM UCHOVÁ ŽIVINY

28.11.2022 | Zdravější, chutnější, vláčnější. Upečte si takové cukroví letos i vy. Stačí jen použít, stejně jako naši předci dlouhá staletí před námi, místo cukru med a držet se osvědčených rad. Zlatý dar přírody totiž při správném zacházení dokáže divy a zachová si i své zdraví prospěšné látky.

CHCETE SI Z ALP PŘIVÉZT KVALITNÍ POCHOUTKY? HLEDEJTE ČERVENÉHO KOHOUTA

28.11.2022 | Na první pohled vypadají mnohdy stejně: lákavě vystavené špeky, salámky, klobásky, nejrůznější druhy sýrů a mléčných výrobků, marmelády, sušené ovoce i houby, nepřeberné množství druhů vín či šnapsů a pro abstinenty neodolatelné jablečné džusy, mošty a sirupy. Nabídka je zde zkrátka velmi pestrá. Pomocným vodítkem při výběru nám může být symbol jihotyrolských farem Roter Hahn: doširoka rozkročený červený kohout na žlutozeleném pozadí.

ČEŠI BEROU ÚTOKEM POLSKÉ POTRAVINY! POLÁCI SE OBÁVAJÍ TENČENÍ ZÁSOB

21.11.2022 | Obyvatelé polského městečka Bogatynia u hranic Libereckého kraje si stěžují, že lidé z Česka vykupují obchody. Mají obavy, že před Vánocemi na ně nezbyde dost zboží. Na svých internetových stránkách o tom ve svém vratislavském vydání píše Gazeta Wyborcza.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.