PODZIMNÍ SBÍRKA POTRAVIN VYNESLA TÉMĚŘ 600 TUN JÍDLA A DALŠÍHO ZBOŽÍ

PODZIMNÍ SBÍRKA POTRAVIN VYNESLA TÉMĚŘ 600 TUN JÍDLA A DALŠÍHO ZBOŽÍ

23.11.2022 Jana Čiháková

Podzimní sbírka potravin vynesla v kamenných i on-line obchodech 584 tun potravin, drogerie a hygienických potřeb. Je to zhruba stejně jako loni, kdy se vybralo 580 tun. V tiskové zprávě to dnes oznámili organizátoři sbírky. Podle České federace potravinových bank v porovnání s loňskem potřebuje potravinovou pomoc o 35 procent lidí více, jejich služeb letos využilo již 270 000 lidí.

Zboží ze sbírky putuje do regionálních skladů potravinových bank, odkud se pak prostřednictvím neziskových organizací dostává k potřebným lidem. Pomoci má hlavně seniorům, matkám samoživitelkám, pěstounským rodinám, dětem z dětských domovů, handicapovaným nebo lidem bez domova a v nouzi. Vybralo se 526 tun potravin a 58 tun drogistického zboží.

Množství potravin a dalšího zboží se může ještě zvýšit, protože běží některé sbírky mezi zaměstnanci firem nebo různých institucí. Do sbírky se například zapojil pražský IKEM, uvedla ředitelka federace potravinových bank Veronika Láchová.

Do sbírky se zapojily obchodní řetězce Albert, Billa, COOP, Globus, Kaufland, Lidl, MAKRO, Penny Market, Tesco a sítě dm drogerie markt a ROSSMANN. Přidaly se také on-line obchody Košík.cz, Rohlík.cz a iTesco.

Láchová už dříve uvedla, že před jarním i podzimním kolem sbírky ve skladech potravinových bank již v podstatě nebyly hlavně trvanlivé potraviny, které jsou také ve sbírce nejvíce žádané.

POVINNOST PRO ŘĚTĚZCE

Do bank denně míří svozy z obchodů. Podle zákona musí od roku 2018 obchody nad 400 metrů čtverečních neprodejné potraviny dávat neziskovým organizacím. Láchová na semináři v Poslanecké sněmovně tento týden řekla, že letos by mohl obrat potravin, které banky získají překročit 10.000 tun, loni to bylo 9700 tun. Podařilo se tak zachránit a využít potraviny zhruba za 414 milionů korun. Láchová také uvedla, že 85 procent potravin, které se do bank dostanou, by se jinak zlikvidovaly. Potravinové banky také každoročně dostávají šest milionů kusů menstruačních pomůcek ze státních hmotných rezerv.

V Česku je 15 regionálních poboček potravinových bank a jedno logistické centrum v pražské Dubči. Pracuje v nich kolem 120 lidí.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

SPECIALISTKA NA TRVANLIVÉ POTRAVINY J. PLESKAČOVÁ: TIPY NA SKLADOVÁNÍ

19.01.2023 | Mouka, cukr, konzervy či těstoviny. Trvanlivé potraviny často nakupujeme ve velkém do zásoby. Kam je ale uložit, aby vydržely dlouho a nemuseli jsme je po měsíci vyhazovat? A jak si poradit s ukládáním, když nemáme spíž?

ZÁZRAČNÁ SPIRULINA? POZOR, MÁ I STINNÉ STRÁNKY

23.01.2023 | Spirulina je v dnešní době vyzdvihována, zvlášť samozvanými odborníky na zdravý životní styl. Pro její zařazení do běžného stravovacího plánu mluví spoustu pozitivních vlastností, které jsou dokonce ověřeny výzkumy. Jsou tu však i „ale“, o kterých už běžného spotřebitele nikdo příliš neinformuje. Silice, která si vysloužila nálepku „superpotraviny“ a patrně i za podivuhodných okolností, však nemusí být vhodná pro každého, může dokonce i ublížit.

KVALITA ZNAČEK KLASA, ČCN A REGIONÁLNÍ POTRAVINA OPĚT POTVRZENA

13.01.2023 | Potravinářská inspekce pravidelně uskutečňuje kontrolní akce se zaměřením na potraviny oceněné značkami KLASA a Regionální potravina a nově také na potraviny s deklarací „Vyrobeno podle české cechovní normy“. Výsledky za rok 2022 potvrdily, obdobně jako v minulých letech, jejich velmi vysokou jakost a bezpečnost.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.