PO JABLONCI SE PROHÁNĚLO AUTO SE 120 KILOGRAMY NECHLAZENÉHO MASA: ZÁSAH CELNÍKŮ

PO JABLONCI SE PROHÁNĚLO AUTO SE 120 KILOGRAMY NECHLAZENÉHO MASA: ZÁSAH CELNÍKŮ

28.07.2023 Jana Čiháková

Celníci při společné kontrole s veterinární správou odhalili 120 kilogramů masa a výrobků z něj v autě bez chlazení. Maso určené pro asijské restaurace nechali veterinární inspektoři zlikvidovat, protože už nebylo bezpečné. S dopravcem bude zahájeno správní řízení, za závažná porušení zákona o potravinách mu může být uložena sankce až deset milionů korun, sdělil ČTK mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Petr Vorlíček.

Automobil, který celníci zastavili v obci Rádlo na Jablonecku, přepravoval podle Vorlíčka hluboce zmražené kachny a slepice, pečené kachny, kuřecí stehna a kuřecí pařáty. Zásilka byla podle řidiče určena pro asijské restaurace, vůz ale nebyl vybaven funkčním chladícím zařízením. Teploty přitom v den kontroly přesahovaly 30 stupňů Celsia. "Z tohoto důvodu došlo k rozmrazování produktů a tím byla porušena pravidla bezpečnosti potravin," doplnil mluvčí SVS. Veterinární inspektoři nařídili likvidaci masa v asanačním podniku, kam byly potraviny pod dozorem celníků přepraveny.

V Libereckém kraji to letos není první podobný případ, koncem května celníci podobně zastavili při kontrolách řidiče, který měl v autě přes 116 kg syrového hovězího, vepřového a kachního masa. Řidič nebyl schopen předložit doklady prokazující původ masa určeného také do restaurací, které navíc převážel v nevyhovující teplotě. Kromě toho zachytila hlídka také cizince, který vezl ve znečištěné dodávce bez chladicího zařízení 624,5 kilogramu mléčných výrobků a kilo salámu. I v těchto případech nařídili veterinární inspektoři potraviny zlikvidovat v kafilerii.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

VE SKOTSKU NA ZÁMKU OBJEVILI POKLAD: NEJSTARŠÍ WHISKY SVĚTA

28.09.2023 | Zhruba čtyři desítky lahví whisky, které se loni našly na zámku Blair Castle ve Skotsku, jsou nejspíš nejstarší dochovanou whisky na světě. Historické bádání a datování pomocí uhlíkové metody ukázaly, že destilát zřejmě pochází z 30. let 19. století a že se možná na zámku podával i v době, kdy ho v roce 1844 navštívila královna Viktorie se svým manželem, princem Albertem, napsal server BBC.

LEVNĚ, CHUTNĚ I ZAHRANICEMI? OBJEVTE RÁJ NA ZEMI "ZA HUBIČKU"

20.09.2023 | Náklady na stravování jsou patrně stále tou nejzásadnější položkou v dovolenkovém rozpočtu – zvlášť rozhodnete-li se cestovat za české hranice bez programu all – in anebo alespoň polopenze. Ovšem i zdánlivě levná dovolená se vám může parádně prodražit a naopak…

OVOCE K MASU A ZELENINA DO DEZERTU? NEBUDETE LITOVAT

19.09.2023 | Ovoce patří do sladké a zelenina do slané kuchyně. Pravda, ale ne absolutní – občasné nájezdy zeleniny do světa dezertů či ovoce do říše masa jsou velmi vítaným zpestřením. Některé pokrmy, jako mrkvový dort nebo kuře na pomerančích jsou již osvědčenou klasikou, ale troufnete si na zelený mechový dort ze špenátu nebo guláš s jablky?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.