PO JABLONCI SE PROHÁNĚLO AUTO SE 120 KILOGRAMY NECHLAZENÉHO MASA: ZÁSAH CELNÍKŮ

PO JABLONCI SE PROHÁNĚLO AUTO SE 120 KILOGRAMY NECHLAZENÉHO MASA: ZÁSAH CELNÍKŮ

28.07.2023 Jana Čiháková

Celníci při společné kontrole s veterinární správou odhalili 120 kilogramů masa a výrobků z něj v autě bez chlazení. Maso určené pro asijské restaurace nechali veterinární inspektoři zlikvidovat, protože už nebylo bezpečné. S dopravcem bude zahájeno správní řízení, za závažná porušení zákona o potravinách mu může být uložena sankce až deset milionů korun, sdělil ČTK mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Petr Vorlíček.

Automobil, který celníci zastavili v obci Rádlo na Jablonecku, přepravoval podle Vorlíčka hluboce zmražené kachny a slepice, pečené kachny, kuřecí stehna a kuřecí pařáty. Zásilka byla podle řidiče určena pro asijské restaurace, vůz ale nebyl vybaven funkčním chladícím zařízením. Teploty přitom v den kontroly přesahovaly 30 stupňů Celsia. "Z tohoto důvodu došlo k rozmrazování produktů a tím byla porušena pravidla bezpečnosti potravin," doplnil mluvčí SVS. Veterinární inspektoři nařídili likvidaci masa v asanačním podniku, kam byly potraviny pod dozorem celníků přepraveny.

V Libereckém kraji to letos není první podobný případ, koncem května celníci podobně zastavili při kontrolách řidiče, který měl v autě přes 116 kg syrového hovězího, vepřového a kachního masa. Řidič nebyl schopen předložit doklady prokazující původ masa určeného také do restaurací, které navíc převážel v nevyhovující teplotě. Kromě toho zachytila hlídka také cizince, který vezl ve znečištěné dodávce bez chladicího zařízení 624,5 kilogramu mléčných výrobků a kilo salámu. I v těchto případech nařídili veterinární inspektoři potraviny zlikvidovat v kafilerii.


Mohlo by vás zajímat

NEALKO PIVO TÁHNE: CORONA CERO JAKO HVĚZDA OLYMPIÁDY

11.06.2024 | Lahve s pivem zdobené pěti olympijskými kruhy již v rámci příprav na letní hry v Paříži sjíždějí z výrobní linky v belgickém pivovaru Anheuser-Busch InBev. A nyní poprvé v historii bude mít událost, která představuje vrchol lidských sportovních úspěchů, na úrovni celosvětového partnerství pivního sponzora. Oficiálním pivem her ale bude Corona Cero, která neobsahuje alkohol, píše agentura Bloomberg.

TAKIS: HODNĚ OSTRÝ FENOMÉN VÁLCUJE ŽÁKY ZÁKLADNÍCH I STŘEDNÍCH ŠKOL

07.12.2023 | Možná, že ani výrobci z Grupo Bimbo původně netušili, jaké šílenství odstartuje uvedení Takis – kukuřičných chipsů vybavených extra pálivou chutí, které jsou netradičně stočené do wrapu. V posledních letech jsou jejich výrobky synonymem pro raketu, která vystřelila strmě vzhůru a vzala s sebou doslova davy. Co se týče obchodního počinu, lze společnosti maximálně zatleskat, zbytek ale vyvolává značné pochyby.

MISTROVSTVÍ V MÍCHÁNÍ KOKTEJLŮ: PO 11LETECH ZVÍTĚZIL ČECH

06.05.2024 | Mistrem světa v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink 2024 se dnes v Karlových Varech stal Martin Vogeltanz. Po 11 letech tak zvítězil Čech, a to potřetí v pětadvacetileté historii soutěže. Vybrala ho odborná porota z 19 barmanů z celého světa, kteří postoupili do finále. Kromě titulu mistra světa získal také finanční odměnu 10 000 dolarů (téměř 233 000 Kč). Vítězný koktejl Nature bude také v nabídce Mattoni barů na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary od 28. června do 6. července.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202406a

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.