Nejvyšší gastro cenu světa prvně v historii mají Češi

Nejvyšší gastro cenu světa prvně v historii mají Češi

22.10.2021 ČTK, SHUTTERSTOCK

Český fair trade projekt .pepper..field přivezl do země vzácné ocenění GOLDEN FORK. Jeho lyofilizovaný Kampotský pepř je historicky první český produkt, který v 27-leté historii soutěže Great Taste dosáhl nejvyššího gastronomického ocenění světa.

V neděli odpoledne vyhlašovala porota Guild of Fine Food finální výsledky Golden Fork, nejvyšší gastronomické trofeje, kterou lze v rámci celosvětové soutěže získat. Ze 14 113 přihlášených produktů ze 108 zemí světa pouze 14 produktů dosáhlo na tohoto pomyslného gastronomického Oscara. Lyofilizovaný Kampotský pepř vyvinutý českým fair trade projektem .pepper..field, který podporuje kambodžské farmáře, je mezi nimi. Za celou 27-letou historii soutěže Great Taste Awards se tuto trofej nepodařilo získat žádnému jinému produktu z České republiky.

Více než 500 porotců Guild of Fine Food hodnotí během dvou měsíců všechny produkty, které se do soutěže přihlásily. Každý z nich je pečlivě ochutnáván naslepo špičkovými šéfkuchaři, nákupčími, prodejci, restauratéry, či potravinářskými kritiky. Potraviny jsou pak dále hodnoceny jednou, dvěma, nebo třemi hvězdami. GOLDEN FORK získá jen 14 produktů z celého světa – a to jeden produkt za každý region světa.

Potravina, kterou nemá nikdo na světě

Porotci v soutěži Great Taste Awards hledají skutečně skvělou chuť bez ohledu na značku nebo obal. U lyofilizovaného Kampotského pepře mohou najít nejenom to – je totiž celosvětovým unikátem. "Na začátku byla touha přivézt do Evropy opravdu čerstvý Kampotský pepř. Jeho delikátní chuť, když se ještě začerstva zelený utrhne z pepřové liány,“ popisuje Lukáš Hejtmánek, jeden ze zakladatelů projektu .pepper..field. “Chtěli jsme cíleně v ČR vyvinout produkt, který nemá nikdo jiný na světě a díky němuž mohou být naše farmářské rodiny konkurenceschopné a zároveň mít v ČR něco unikátního“.

"Je to nepopsatelný pocit řadit se mezi špičkové světové potraviny jako jsou ty nejlepší sýry, panenské olivové oleje, nebo například takové delikatesy jako jsou ústřice. Je to pro nás čest a jsme si jisti, že čerstvý lyofilizovaný Kampotský pepř vyvinutý v ČR mezi ně rozhodně patří,“ shodují se Lukáš Hejtmánek a Lenka Trchalíková, spoluzakladatelé .pepper..field a letošní hrdí vystavovatelé lyofilizovaného pepře v Anglii. V ČR jsou všechny pepře dostupné na www.kampotskypepr.cz.

Od roku 2018 .pepper..field podporuje přes 200 malých farmářských rodin v regionu Kampot v Kambodži výkupem Kampotského pepře tím nejférovějším a nejvíce udržitelným způsobem. Od samého začátku od nich vykupuje pepř za 100 procent fair trade ceny. Tím zajišťuje ekonomickou soběstačnost a růst nejen jim, ale celé oblasti. Všechny farmáře má transparentně na stránkách www.pepperfield.cz. Stejného roku se do projektu zapojila i Česká rozvojová agentura, která v rámci rozvojového programu pomohla vyvinout také lyofilizovaný pepř díky nákupu českých strojů od LYOTRADE, na kterých se suší pepř mrazem. Zákazníkovi tak domů dorazí opravdová autentická Kambodža, a on si na oplátku může být jist, že pomáhá konkrétním lidem žít kvalitní život i v jiných částech světa. Značka zároveň využívá lokálních obalových materiálů v ČR, aby podporovala i menší české živnostníky. Jejich dárkové sady jsou tak ze skla, z české sklárny či z krabiček z Poličky.


Mohlo by vás zajímat

Kolik zaplatí děti letos za obědy? Většina zařízení zdražovat nebude

21.08.2024 | Většina školních jídelen v Praze nebude od nového školního roku zdražovat obědy, některé ceny mírně zvýší. Vyplývá to z odpovědí zástupců městských částí, které ČTK oslovila. Za oběd ve školní jídelně zaplatí děti v některých městských částech od 30 do 40 korun, v jiných okolo 40 až 50 korun. Ceny se liší mezi jednotlivými jídelnami, zároveň záleží na věku dítěte. Školy mohou žádat neziskové organizace o pomoc s financováním obědů pro děti ze sociálně slabších rodin.

SZPI zakázala prodej halucinogenních bonbonů, obsahovaly výtažek z muchomůrky

05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.

Obávaná cukrovka: Můžete ji mít ze dvou plátků šunky denně?

22.08.2024 | Konzumace zpracovaného nebo červeného masa zvyšuje riziko cukrovky, přičemž pouhé dva plátky šunky denně zvyšují riziko tohoto onemocnění o 15 procent. Na základě rozsáhlé studie, které se účastnily na dva miliony lidí po celém světě, to uvádí vědecký tým vedený výzkumníky z Cambridgeské univerzity.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.