NEDOSTATEK POHYBU? ZAVEĎTE POHYBOVÉ SVAČINY!

NEDOSTATEK POHYBU? ZAVEĎTE POHYBOVÉ SVAČINY!

06.01.2022 Hana Hejlová, shutterstock

Sedím, sedíš, sedíme... a to příliš často a příliš dlouho bez přerušení. Když se k tomu přidá nedostatek rutinního pohybu a pokud pohybové aktivity, které volíme, jsou často v přímém protikladu k naší nečinnosti během většiny dne – jsou příliš intenzivní a vedou k přetěžování, výsledkem jsou zdravotní problémy a úrazy.

Pokud chceme udělat něco pro svoje zdraví, základem bude správně se posadit vždy, kdy si na to vzpomeneme, nicméně to nestačí. Delší sezení bychom měli alespoň každých třicet minut přerušit a nahradit jinou pozicí nebo krátkým pohybem. Můžeme to udělat v podobě pohybových minutových minisvačinek, malých svačinek, ale nezapomene ani na to, že po každém dlouhém sezení by měla přijít pořádná pohybová svačina.

MINUTOVKY

K minutovému protažení nám bude stačit vstát, zamrkat, zakroužit očima, střídavě se podívat na blízký, vzdálený předmět, podívat se z okna ven, na chvíli oči zavřít a provést zlehka několik úklonů stranou. Můžeme je doprovodit pohyby paží, prokroužit zápěstí, promačkat prsty.

Zabojujeme proti kulatým zádům tím, že alespoň na chvilku otevřeme hrudník. Vsedě upažíme, otevřeme dlaně vzhůru, spojíme ruce za zády a s povolenými rameny ruce lehce protáhneme vzad nebo se protáhneme přes opěradlo židle. Ve stoje opřeme dlaně o bedra a prohneme se směrem dozadu. Další možností je ve stoji se narovnat, spojit ruce za hlavou, otevřít lokty a protáhnout se vzad. (Udržíme pevné břicho!)

Pokud to daná situace umožňuje, sundáme si na chvilku boty, aby si chodidla odpočinula. Uvolníme je střídavým propnutím do špičky a do flexe – „fajfky“ a kroužením v kotníku. Prevencí vzniku křečových žil  je hodit si chvilku nohy na stůl, či na druhou židli tak, aby chodidla byla ve výšce kyčlí nebo výše. Usnadníme tím žilám návrat krve směrem k srdci.

POHYBOVÉ SVAČINY

Minipauzy v sezení nám určitě trochu pomohou v tom, abychom se na chvilku cítili lépe, nicméně pohybové svačinky by měly být delší, alespoň pět až deset minut. Můžeme si samozřejmě krátce zacvičit, ať pár našich oblíbených cviků, nebo třeba podle videa.

Někdy to ale není možné, a nebo nemáme dostatečně pevnou vůli. Velmi nám pomůže, pokud si v našem běžném pracovním a domácím prostředí vědomě vytvoříme příležitosti pro rutinní pohyb a uděláme si dlouhodobé sezení trochu těžší. Říká se: Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Cvičištěm pro nás jsou v tomto případě každodenní rutiny, které si trochu či více ztížíme. Lehčeji nám bude na bojišti našeho zdraví a života.

JAK ZAČÍT...

- Dáme si odpadkový koš ke dveřím, nikoli pod pracovní stůl, s každým odhozeným papírem či odpadkem se budeme muset trochu projít.

- Zrušíme kolečkovou židli, na které jezdíme po místnosti, když potřebujeme něco podat. Pro každý nový šanon, knihu si budeme muset dojít.

- Za kolegy dojdeme do jejich kanceláře, nebudeme jim posílat emaily. Pokud není jiná než emailová komunikace možná, co nám brání dojít před vedlejší kancelář a poslat email/zprávu odtamtud.

- Do práce či domů si pořídíme stůl, na kterém je možné pracovat ve stoje. Pozice střídáme. Doma se dá pracovat také u parapetu nebo kuchyňské linky.

- Dáme si televizní ovladač k televizi, abychom museli vstát, když chceme přepnout program.

- Pokud si chystáme k televizi jídlo (pozor na typ jídla a jeho množství), dáme si ho na kuchyňskou linku. Nejenom, že se projdeme, ale také toho pravděpodobně daleko méně sníme.

Zavítejte na jarní den zdraví se STOBem, který se koná v rámci Světového dne obezity 5.3.2022. Více na www.stob.cz

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

VÝROBCE NEZNÁMÝ: JE TO V POŘÁDKU?

17.01.2022 | Všechny potraviny uváděné na trh v rámci EU musí splňovat obecné požadavky na označování dané směrnicí 2000/13/ES, v platném znění. Podle nich nemusí být na obale uveden výrobce. Jeho uvedení není povinné a nelze jej proto vyžadovat.

PAVEL BERKY: SKVĚLÉ JÍDLO SE DÁ UVAŘIT I SE STOVKOU V KAPSE

17.01.2022 | Pavel není jen návrhář, nebo kuchař. Je to balzám na duši. Jeho životní energie je nebezpečně chytlavá a jeho pohled na svět neskutečně pokorný. Jestli teď řeknu, že je jednou z osobností, které nemohou minout Vaše srdce, je to pravda. Finalista Master Chef Česko z roku 2020 nenabízí talent a souhru chutí, nabízí sebe, svou duši a svoje přesvědčení. A to se Vám nepřejí!

INSPEKCE SI POSVÍTILA NA POLÉVKY: TYTO KLAMALY O IONIZUJÍCÍM ZÁŘENÍ

11.01.2022 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila čtyři vietnamské instantní polévky, které neměly na obalu uvedenou informaci o použití ionizujícího záření. Dva vzorky odebrali v Břeclavi a dva v Praze. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Inspekce zahájila správní řízení o uložení pokuty.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont