poradna  víno  

MÁTE V MALÍKU PODÁVÁNÍ VÍNA? NEJČASTĚJŠÍ CHYBY!

MÁTE V MALÍKU PODÁVÁNÍ VÍNA? NEJČASTĚJŠÍ CHYBY!

14.01.2022 ARCHIV 2020, SHUTTERSTOCK

Obecná poučka, kterou se řídí většina amatérských milovníků vína, říká, že bílé víno se podává vychlazené a červené víno do lednice nepatří. Výsledkem ale často bývá, že se bílá vína podávají příliš studená a červená zase až moc teplá, což není dobře. Podchlazení vína totiž brání uvolnění chutě i vůně vína a nápoj se zdá fádní.

Může se tak stát, že víno vás v horku sice příjemně zchladí, ale zcela ztratí chuť. V případě příliš vysoké teploty zase vystupuje do popření alkohol, víno tak chutná hořce a pálí na jazyku. Chuti vína také velmi ublíží tepelný šok. Uchovávat by se tak mělo ve sklepě nebo v chladicí skříni. V případě, že nemáte možnost víno takto skladovat, můžete pro jeho zchlazení využít i lednici. Víno v ní ale neskladujte příliš dlouho, chlazení v mrazáku se pak raději vyhněte úplně.

S CHLAZENÍM OPATRNĚ

Ideální servírovací teplota vína se liší podle jednotlivých druhů. Plnější a sladší vína nesmíme příliš zchlazovat, aby neutrpěl buket vína. Lehčí a sušší druhy naopak mohou být chladnější. „Suchá bílá vína je ideální konzumovat při teplotě 8 až 10 stupňů Celsia, plnější a polosuchá vína pak mohou být zhruba o 2 stupně teplejší. Jakostní bílá vína je nejvhodnější servírovat při teplotě 10 až 12 stupňů. Při nižších teplotách jsou totiž tato vína neharmonická a vonné látky se nemohou dostatečně uvolnit,“ uvádí Jitka Pomykalová, obchodní ředitelka vinařství Víno Blatel.

Bílé víno je tak sice vhodné konzumovat studenější, nikdy ale nesmí být podchlazeno pod 6 °C. Dlouhý pobyt v mrazáku nebo v lednici tak může vínu velmi uškodit. Teplota přesahující 12 °C však bílému vínu též neprospívá. V tomto případě zase dochází k nežádoucímu vystoupení alkoholu, víno se zdá silné a chutná příliš ostře.

MLADÁ VÍNA SNESOU NIŽŠÍ TEPLOTU

Zatímco bílá vína nesnesou teplotu vyšší než 12 °C, pravidla servírování vín červených jsou podstatně jiná. Červená vína zchlazená pod 12 °C jsou totiž zcela uzavřená, chutnají kysele a hrubě. Ideální servírovací teplota těžkých červených vín se tak pohybuje mezi 16 – 19 °C. „Mladá červená vína ale snesou i nižší teplotu.

Například Modrý Portugal nebo Svatovavřinecké mladé víno doporučujeme servírovat při teplotě mezi 13 a 16 stupni Celsia, zvýrazní se tím příjemná ovocná chuť vína,“ doplňuje Jitka Pomykalová ze společnosti Víno Blatel, která nabízí červená vína jakostní i výběrová. I červené víno tak podle Pomykalové může v létě příjemně osvěžit. Horní teplotní hranice by pak u červeného vína neměla přesáhnout 20 °C, v takovém případě totiž působí až příliš těžkopádně.

Pokud si chcete vychutnat chuť vína se vším všudy, musíte myslet nejen na teplotu nápoje, ale i na teplotu vzduchu v místnosti. Víno ve skleničce se totiž rychle přizpůsobí pokojové teplotě, v letních měsících pak může velmi rychle zteplat. Bílé víno tedy podávejte o 2 °C podchlazené a na stůl připravte chladicí nádobu, která udrží teplotu vína na přijatelné úrovni. Ani u červeného vína ale nezapomínejte na včasné temperování. To, že se červené víno podává v pokojové teplotě, totiž neznamená, že ho stačí vzít z poličky a ihned podávat. „Pokojovou teplotou při podávání vína se myslí teplota mezi 16 a 18 stupni, teplota v domácnostech ale bývá obzvláště v létě mnohem vyšší, červené víno tak rozhodně není vhodné skladovat na poličce v kuchyni nebo v obýváku,“ upozorňuje Pomykalová.

TOHLE NIKDY NEDĚLEJTE

Ať už ale potřebujete víno zchladit nebo oteplit, musíte to dělat šetrně. Žádnému vínu totiž nesvědčí teplotní šok. Ke zchlazení proto můžete využít lednici nebo kyblík na sekt s chladnou vodou. Pro zchlazení ale nemusíte ani v létě nechávat víno v lednici dlouho. U plných bílých vín a sladkých vín postačí zhruba 45 minut. Aromatická vína či vína perlivá, která se podávají nejchladnější, a to při 7 - 9 °C, pak vychladíte do hodiny a půl. Vložit víno do mrazáku nebo podávat ho s ledem se naopak nedoporučuje. Pokud skladujete červené víno ve sklepě, na pokojovou teplotu ho přivádějte pomalu. Rozhodně víno nedávejte do vroucí vody nebo mikrovlnné trouby, tím by došlo ke znehodnocení vína ještě před jeho podáváním.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

LEVANDULE JEN NA OKRASU? VĚČNÁ ŠKODA, UKRÝVÁ ZDRAVÍ PROSPĚŠNÉ LÁTKY

22.06.2022 | V levandulovém údolí se, jak už název napovídá, zaměřují na produkci všemožných výrobků z levandule, kterou pěstují v Chodouni, vesničce situované mezi CHKO Křivoklátsko a Českým krasem.

JAK KOUPIT A NEPROHLOUPIT: DŽUS, NEKTAR, KONCENTRÁT

21.01.2022 | Vysoký obsah jednoduchého cukru, klamavé označení 100% ovocného či zeleninového podílu či obsah konzervantů, umělých sladidel a dalších přídatných látek. Většinu z toho můžete zaslechnout, pokud je řeč o ovocných a zeleninových šťávách nebo džusech. Jak to s těmi džusy doopravdy je?

SODU, ANEBO KYPŘÍCÍ PRÁŠEK...VÍTE, CO, KDY A JAK POUŽÍT?

06.06.2022 | Ať jste pekařští mazáci, nebo máte za sebou jen pár nesmělých bábovkových pokusů, určitě víte, k čemu se v kuchyni používá kypřicí prášek a jedlá soda. Vypadají podobně a po obou saháme ve snaze docílit nadýchaného a vláčného těsta. Zde ovšem vzájemné podobnosti končí a je třeba se blíže seznámit se zákonitostmi, které s sebou použití konkrétního kypřidla nese, abyste z trouby pokaždé vytáhli výtvor, na který se bude dlouho vzpomínat. V dobrém, samozřejmě.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.