MÁK V OHROŽENÍ? KLESÁ SKLIZEŇ I OSEVNÍ PLOCHY

MÁK V OHROŽENÍ? KLESÁ SKLIZEŇ I OSEVNÍ PLOCHY

07.03.2023 Jana Čiháková

Česká republika je makovou velmocí. Využití českého modrého máku je v tuzemsku spojeno s dlouholetou tradicí, kdy se tato "superpotravina" stala významnou součástí místní kuchyně. Makové náplně patří stabilně mezi ty nejoblíbenější. V průměru spotřebuje každý Čech 300 až 400 gramů máku ročně. Česko je zároveň největším producentem a vývozcem této plodiny, kdy až 80 procent jde na export. Letos se však pěstitelé kromě nízkého odbytu obávají také vysokých nákladů.

V loňském roce došlo k poklesu osevních ploch máku zhruba o 40 procent na 26 125 hektarů, a to především kvůli obavám z jeho nízkého odbytu. V minulosti se totiž třetina produkce vyvážela do Ruska, Běloruska a na Ukrajinu. I přesto však dle Agrární komory České republiky vykazovala loňská sklizeň lepší kvality než v předešlém období.

Došlo ke zvýšení výnosu na 0,84 tuny z jednoho hektaru, celková sklizeň máku však byla o třetinu nižší než rok předešlý a činila 21 964 tun. I letošní sadba máku, která probíhá v brzkých jarních měsících, je zatím doprovázena nejistotami. „Pěstitelé mají podle informací z naší členské základny obavy z nejisté budoucnosti, a to kvůli vysokým nákladům, zhoršení v oblasti ochrany rostlin, potenciálnímu zařazení máku do erozně nebezpečných plodin a omezeným možnostem odbytu. Lze tedy očekávat, že rekordních hodnot z let 2020 a 2021, kdy činila osevní plocha máku přes 40 tisíc hektarů, patrně letos nedosáhneme,“ sdělil Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR.

V zemích Evropské unie platí od 1. července loňského roku přísnější pravidla pro množství alkaloidů obsažených v máku při jeho použití v potravinářství. Český modrý mák tyto normy splňuje, což zároveň vyzdvihuje jeho význam a českou pozici velmoci nejen na evropské úrovni, ale i na globálním trhu. Do zahraničí se vyváží kolem 80 procent produkce českého máku. Dle Doležala se však z loňské sklizně vyvezlo nejmenší množství máku od roku 2007. Největšími odběrateli českého máku byly v minulosti kromě sousedních zemí mimo jiné i Rusko či Ukrajina.

OMEZENÝ DOVOZ

V posledních letech výrazně poklesl také dovoz máku do Česka, proměnou pak prošla i jeho struktura. Nyní je tato plodina dovážena v naprosté většině pouze ze Slovenska, Maďarska a částečně z Turecka. „Dovozy máku do Česka představovaly v posledních letech pro české zemědělce strašáka, protože tento parametricky nevyhovující mák byl s naším mákem míchán a dále dodáván do třetích zemí podstatně levněji, čímž českým zemědělcům kazil ceny,“ dodal Doležel. V zemích západní Evropy se pěstuje převážně mák s vyšším obsahem alkaloidů, který je určen farmaceutickému průmyslu. Proto je při dovozu máku kladen především důraz na kvalitu máku a hlavně nízké množství obsažených alkaloidů.

ČESKO MÁKU ZASLÍBENÉ

Že Češi mák milují a dávají ho do všeho, potvrzuje také firma Zeelandia, která vyrábí pekařské a cukrářské přísady včetně makových náplní. Právě ty jsou společně s klasickými švestkovými povidly v Česku nejoblíbenější a dodávají se jak velkým průmyslovým výrobcům pečiva, tak i malým pekárnám. Například v pekárně Hořovice, která provozuje tři provozovny, spotřebují denně dohromady 800 až 900 kilogramů máku, za jeden týden pak až 5 tun. Největší zájem mají zákazníci o makové koláče, šátečky, bulky a záviny. Dle vedení společnosti PAC Hořovice se jedná o stabilní výrobky na trhu, avšak jejich prodej klesá kvůli zvyšování cen, šíři sortimentu a klesající kupní síle.

Požadavky na kvalitu náplní jsou však značné. I přesto, že odběratelé řeší hlavně vysoký obsah máku, musí být náplně svou konzistencí vhodné také na pečení. „Makové náplně vyrábíme výhradně z máku od českých a moravských producentů. Výrobními postupy se přibližujeme těm přirozeným a prověřeným, které používaly už naše prababičky. Nejzásadnější část při jejich výrobě je pak kontrola vstupní suroviny, kdy mák nesmí být hořký,“ dodává Michaela Charvátová, produktový specialista cukrářských výrobků společnosti Zeelandia

Navyšování cen máku a obalových materiálu ovlivnilo mimo jiné také cenu těchto náplní. „V polovině roku 2022 začala cena makové náplně stoupat. Ke konci roku 2022 ještě narostla kvůli zdražení cukru a nákladům na energie. Celkové meziroční navýšení je teď okolo 15 až 25 procent,“ sdělila Charvátová. Kromě Čechů nakupují makové náplně i okolní země, jako je například Polsko, Maďarsko či Slovensko.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

CO SE STANE S CENAMI POTRAVIN V NÁSLEDUJÍCÍCH LETECH?

27.03.2023 | Potravinářská komora ČR již několik let varuje všechny zúčastněné strany, zemědělské ministry, celou vládu i další zástupce státní správy před možnými dopady Zelené dohody pro Evropu. „Green Deal“ a jeho dopady změní nevratně Evropu a nebude cesty zpět nebo jen za cenu extrémních výdajů. Bude stále obtížnější produkovat základní potraviny, chovat zvířata či pěstovat suroviny, na které jsme zvyklí. Vše budeme dovážet za vysoké ceny ze třetích zemí a bezpečnost a kvalita potravin významně poklesne.

STÁT SI POSVÍTÍ NA CENY POTRAVIN: SPADNE KONEČNĚ KLEC?

23.03.2023 | Stát zintenzivňuje kontroly ve všech částech dodavatelského řetězce při výrobě a prodeji potravin. Když klesají ceny energií a pohonných hmot, musí se to projevit i ve zlevnění potravin. Po jednání vlády to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj mají kontroly vyvinout tlak na zemědělce, výrobce potravin i obchodníky, aby klesla koncová cena pro zákazníky.

DO PROVOZU BEZ PRŮKAZU? MOŽNÁ, ŽE UŽ BRZY

24.03.2023 | Sněmovna možná zruší takzvaný potravinářský průkaz, jenž nyní musí mít kdokoli, kdo pracuje v potravinářství. Zánik zákonné úpravy průkazů chce skupina koaličních a opozičních poslanců připojit k vládní novele, která má v souladu s evropskou směrnicí zvýšit bezpečnost dodávané pitné vody.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.