KDYŽ SE ŘEKNE BEZ ÉČEK, ANEB VĚZTE, CO SI KUPUJETE?

KDYŽ SE ŘEKNE BEZ ÉČEK, ANEB VĚZTE, CO SI KUPUJETE?

06.01.2022 SZPI, shutterstock

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci se Státní veterinární správou a Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí vydalo stanovisko ke způsobu dobrovolného označování „bez E“ nebo „bez přidaných E“ a vyjádření s podobným významem. Začne platit od července.

Potravini je možné označit slovy "bez E", případně "bez přidaných E" pouze, pokud  se v potravině přirozeně vyskytují látky, které jsou svým chemickým složením podobné přídatným látkám, avšak záměrně neplní technologickou funkci. Tyto látky mohou také vzniknout během technologického procesu, např. zrání apod., aniž by byly záměrnou náhradou za potravinářskou přídatnou látku se stejným technologickým účinkem.

To samé platí i v případě, že do potravin nebyly přidány přídatné látky, ale byla přidána pouze surovina ve formě složky potraviny, to znamená surovina čerstvá, mražená, sušená, bez dalších chemických zásahů, která přirozeně obsahuje látky shodné se schválenými přídatnými látkami.(např.: do výrobku je použito ovoce/zelenina, přirozeně bohaté na kyselinu benzoovou, citronovou a další látky, ve formě složky potraviny - jako bezvaječné celozrnné těstoviny se špenátem, složení: celozrnná pšeničná mouka (97%), špenát (3%) nebo je použit ocet neboovocná/zeleninová šťáva).

JASNÁ ORIENTACE SPOTŘEBITELE

V souladu s ustanovením čl. 7 nařízení (EU) č. 1169/2011 dotčená označení „bez přídatných látek“, „bez Éček“ a slova s podobným významem nesmějí uvádět konečného spotřebitele rovněž v omyl, pokud jde o charakteristiku potraviny a zvláště o její povahu, složení, vlastnosti nebo způsob výroby. Jedním z cílů tohoto nařízení je poskytnout průměrnému konečnému spotřebiteli základ, aby mohl učinit informovaný výběr. Je proto v tomto ohledu důležité zajistit, aby konečný spotřebitel snadno porozuměl informacím uvedeným na označení.

Spotřebitel na potravinách označených dotčenými výrazy neočekává výskyt přídatných látek nebo látek použitých jako náhrada potravinářské přídatné látky se stejným technologickým účinkem. Na základě čl. 7 nařízení (EU) č. 1169/2011 jsou dotčená označení ve výše uvedených případech podle všech výše uvedených bodů považována za zavádějící a uvádějící konečného spotřebitele v omyl.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

MOŽNÁ OPATŘENÍ PROTI RŮSTU CEN: BĚH NA DLOUHOU TRAŤ

13.05.2022 | Sněmovna dnes neumožnila širší debatu o možných opatřeních proti růstu cen potravin. Zamítla návrh programu mimořádné schůze svolané z podnětu opozice, která chtěla slyšet, jak bude vláda situaci řešit. Před hlasováním mluvila jen pětice řečníků z hnutí ANO a z SPD s přednostním právem.

CO SLEDOVAT PRO ZÁBAVU I DOBROU CHUŤ?

16.05.2022 | Šéf se vrací. A s ním se můžete těšit na retrospektivní výlet po českých profesionálních kuchyních. Osm dílů. Osm národních kuchyní, osm kuchařů. A stále jen jeden šéf a jeho pohled na rychlou, efektní i efektivní kuchyni. Inspirujte se!

DEJTE ŠANCI FERMENTACI! ZDRAVÍ DÍKY BAKTERIÍM

17.05.2022 | Pokud pojmy jako fermentované limonády z vodního kefíru, mléčný či kokosový kefír z tibetské houby, fermentovaná zelenina, ovoce a kvasy jsou mimo váš slovníček i jídelníček, je na čase to změnit. Fermentované pokrmy totiž prospívají zdraví střev, a tudíž celému tělu.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.