KDYŽ SE ŘEKNE BEZ ÉČEK, ANEB VĚZTE, CO SI KUPUJETE?

KDYŽ SE ŘEKNE BEZ ÉČEK, ANEB VĚZTE, CO SI KUPUJETE?

06.01.2022 SZPI, shutterstock

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci se Státní veterinární správou a Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí vydalo stanovisko ke způsobu dobrovolného označování „bez E“ nebo „bez přidaných E“ a vyjádření s podobným významem. Začne platit od července.

Potravini je možné označit slovy "bez E", případně "bez přidaných E" pouze, pokud  se v potravině přirozeně vyskytují látky, které jsou svým chemickým složením podobné přídatným látkám, avšak záměrně neplní technologickou funkci. Tyto látky mohou také vzniknout během technologického procesu, např. zrání apod., aniž by byly záměrnou náhradou za potravinářskou přídatnou látku se stejným technologickým účinkem.

To samé platí i v případě, že do potravin nebyly přidány přídatné látky, ale byla přidána pouze surovina ve formě složky potraviny, to znamená surovina čerstvá, mražená, sušená, bez dalších chemických zásahů, která přirozeně obsahuje látky shodné se schválenými přídatnými látkami.(např.: do výrobku je použito ovoce/zelenina, přirozeně bohaté na kyselinu benzoovou, citronovou a další látky, ve formě složky potraviny - jako bezvaječné celozrnné těstoviny se špenátem, složení: celozrnná pšeničná mouka (97%), špenát (3%) nebo je použit ocet neboovocná/zeleninová šťáva).

JASNÁ ORIENTACE SPOTŘEBITELE

V souladu s ustanovením čl. 7 nařízení (EU) č. 1169/2011 dotčená označení „bez přídatných látek“, „bez Éček“ a slova s podobným významem nesmějí uvádět konečného spotřebitele rovněž v omyl, pokud jde o charakteristiku potraviny a zvláště o její povahu, složení, vlastnosti nebo způsob výroby. Jedním z cílů tohoto nařízení je poskytnout průměrnému konečnému spotřebiteli základ, aby mohl učinit informovaný výběr. Je proto v tomto ohledu důležité zajistit, aby konečný spotřebitel snadno porozuměl informacím uvedeným na označení.

Spotřebitel na potravinách označených dotčenými výrazy neočekává výskyt přídatných látek nebo látek použitých jako náhrada potravinářské přídatné látky se stejným technologickým účinkem. Na základě čl. 7 nařízení (EU) č. 1169/2011 jsou dotčená označení ve výše uvedených případech podle všech výše uvedených bodů považována za zavádějící a uvádějící konečného spotřebitele v omyl.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

ZÁJEM O CHAMPAGNE VZROSTL O TŘETINU

19.01.2022 | Francouzští výrobci šampaňského za sebou mají úspěšný rok. Loni prodali více než 320 milionů lahví tohoto šumivého vína z kraje Champagne, což je meziročně o 32 procent více. S odkazem na francouzský výbor pro šampaňské o tom dnes informovala agentura AFP.

VÝROBCE NEZNÁMÝ: JE TO V POŘÁDKU?

17.01.2022 | Všechny potraviny uváděné na trh v rámci EU musí splňovat obecné požadavky na označování dané směrnicí 2000/13/ES, v platném znění. Podle nich nemusí být na obale uveden výrobce. Jeho uvedení není povinné a nelze jej proto vyžadovat.

NEDOSTATEK POHYBU? ZAVEĎTE POHYBOVÉ SVAČINY!

06.01.2022 | Sedím, sedíš, sedíme... a to příliš často a příliš dlouho bez přerušení. Když se k tomu přidá nedostatek rutinního pohybu a pokud pohybové aktivity, které volíme, jsou často v přímém protikladu k naší nečinnosti během většiny dne – jsou příliš intenzivní a vedou k přetěžování, výsledkem jsou zdravotní problémy a úrazy.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont