16.06.2023 Jana Čiháková
Pokud hledáte tip na osvěžující letní drink, který není tak hořký jako pivo, sladký jako limonáda a opojný jako víno, zkuste cider. Jeho tradice u nás sice není zdaleka tak silná jako třeba v Anglii, přesto si k němu náš národ pivařů hledá cestu. Dobrá zpráva je, že kromě toho, že se hodí téměř ke každému jídlu, je dostupný i v nealkoholické verzi.
Cider je fermentovaná jablečná šťáva, která obvykle obsahuje zhruba 4 až 6% alkoholu. Ovšem není cider, jako cider. „Pokud chcete ochutnat opravdu kvalitní cider, je potřeba se zajímat o způsob jeho výroby. Průmyslově vyráběné cidery jsou výhradně z koncentrátu, doslazovány cukrem či glukozofruktózovým sirupem a dochucovány aromaty. Ty řemeslné, které jsou většinou hůře dostupné, se vyrábějí fermentací jablečné šťávy ze speciálních odrůd jablek. Jejich chuť je tedy výrazně odlišná,“ říká Alexandros Samaras z F.H. Prager.
Cider je ideální alternativa pro konzumní příležitosti, kdy by si člověk dal pivo, ale z nějakého důvodu nechce nebo nemůže. Kromě klasických jablečných ciderů, bývají dostupné také ovocné příchutě, které vznikají přimícháním další ovocné šťávy.
Nemusíte nutně holdovat alkoholu, abyste si mohli vychutnat kvalitní a chuťově výrazný cider. Na trhu najdete i nealko verze. „Minulý rok jsme uvedli na trh nealkoholický cider, který je naprostým unikátem. Jsme první v Česku a na Slovensku, kdo vyrábí nealko cider, který je ale skutečným ciderem i dle výrobního postupu. Aby se nápoji dalo říkat cider, musí být vyroben z jablek a projít procesem kvašení. Ten se nám podařilo vyladit i v nízkoalkoholické verzi. Vybírat můžete celkem ze tří příchuťových variant,“ dodává Alexandros Samaras.
Pokud zvolíte kvalitní produkt, jeho chuť jen tak nezapomenete. Kvalitní cider by měl být nejen nefiltrovaný, díky čemuž má skvělou moštovou chuť i správné zabarvení, ale je také vyráběn ze speciálních hořkosladkých „ciderových“ odrůd jablek.
Nezapomínejte, že cider je přirozeně bezlepkový nápoj, takže na své si přijdou i celiaci. Pokud kromě lepku řešíte také celkovou kvalitu nápoje, volte 100% přírodní cider bez aromat, barviv, konzervantů a přidaných sladidel. Vězte, že běžně doslazované, průmyslově vyráběné cidery mají k jejich originální chuti hodně daleko.
Ano i pitím cideru můžete snížit uhlíkovou stopu. Stačí si vybrat výrobce, který pracuje s lokálními surovinami a drink nabízí ve vratném skle. „Jako jedni z prvních producentů cideru používáme vratné láhve. Ty se nám vrací zpět do výroby, kde je vymyjeme a znovu naplníme. Nevratné láhve totiž mají bezkonkurenčně nejhorší uhlíkovou stopu ze všech obalů,“ uzavírá Alexandros Samaras z F.H. Prager.
22.02.2022 | Základní poučka napoví, že k rybímu masu se hodí především bílá vína. Jak ale vybrat správnou odrůdu? Každá ryba má své specifické vlastnosti, kterým musíme volbu vína přizpůsobit. Neklesejte na mysli, pomocí základních rad to zvládnete i bez sommeliérského kurzu.
27.09.2023 | Hygienici při letošních kontrolách zdravotní nezávadnosti zmrzlin ve Zlínském kraji zjistili, že 17 z 20 odebraných vzorků bylo nevyhovujících co do počtu bakterií z čeledi Enterobacteriaceae. Nadlimitní množství těchto bakterií svědčí o nedostatečném nebo nesprávném zajištění osobní a provozní hygieny při výrobním procesu zmrzliny, řekla dnes ČTK zástupkyně Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Vendula Ševčíková.
25.09.2023 | V souvislosti s rostoucími (nebo i v současné době mírně klesajícími) cenami potravin se většina spotřebitelské veřejnosti včetně našich politiků domnívá, že na vývoj cen potravin má zásadní vliv politika našeho Ministerstva zemědělství (MZe). Tak tomu ale tak docela není – vlastně ani nemůže…