JEDNIČKY VE SVĚTOVÉM MĚŘÍTKU: V ČEM VYNIKÁ ČR?

JEDNIČKY VE SVĚTOVÉM MĚŘÍTKU: V ČEM VYNIKÁ ČR?

08.08.2022 eAgri

Česká republika drží několik světových prvenství. Dokážeme u nás nejen vyprodukovat potraviny, které směle konkurují těm v zahraničí, ale věhlas ve světě máme i díky zemědělským aktivitám.

I když v minulosti český česnek válcovala nabídka z Číny a Španělska, v poslední době opět zažívá pěstitelský boom. Tuzemští zemědělci pěstují velice kvalitní odrůdy. Mají vyšší obsah silic, což česneku dodává intenzivnější chuť. Česká republika má dokonce největší sbírku odrůd česneku na světě. Mák se u nás ve velkém pěstuje od počátku 19. století. Po roce 2004 přišel obrovský nárůst a až do války Ruska s Ukrajinou se pěstoval na více než 40 tisících hektarech.

Česko je největší pěstitel potravinářského máku na světě. Hodnota jeho exportu přesahuje jednu miliardu korun a vyváží se ho dokonce více než další typické tuzemské plodiny, a to chmele. Sklizňová plocha „zeleného zlata“ se pohybuje na úrovni 5 tisíc hektarů. Zaujímáme tak třetí místo mezi světovými pěstiteli chmele, a to po USA a Německu. Na čtvrtém místě je Čína.

V letošním roce Česká republika, jako první země na světě, zavedla mezinárodní označování chmele. Hlavním cílem je rychlé rozpoznání dané odrůdy a identifikace jejího původu. Tuzemská vína mají v zahraničí dobrý zvuk. Dokládají to i úspěchy na mezinárodních soutěžích. Naši vinaři získali loni v mezinárodní konkurenci 978 medailí. Potvrzuje se tak vysoká kvalita moravských a českých vín a jejich rostoucí obliba i za hranicemi Česka.

Kladrubský hřebčín je nejstarším velkým hřebčínem na světě. Specializuje se na chov hlavně starokladrubských koní, které dodává na královské dvory, ale třeba i do USA. Od roku 1994 prodal do dánských královských stájí 32 běloušů, ve službách švédské královské jezdecké gardy je celkem 14 starokladrubských běloušů.

Čeští chovatelé a plemenářské firmy patří ke světové špičce v produkci kvalitního genetického materiálu hospodářských zvířat. Chovatelé českého strakatého skotu exportují nejen inseminační dávky, ale i živá zvířata do mnoha zemí světa. Česká stračena, která je v mléčné užitkovosti v rámci tzv. strakatých plemen již druhým rokem nejlepší na světě, je ideální „teréňák“ třeba do Afriky, protože je zdravotně a užitkově mnohem odolnější než celosvětově nejvíce rozšířené plemeno holštýnského skotu

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

ÚSTECKO OBRÁŽELO 370 KILOGRAMŮ ZKAŽENÉHO MASA

26.09.2022 | Řidič na Ústecku převážel 370 kilogramů drůbežího masa a dalších potravin bez funkčního chladicího zařízení. Veterinární inspektoři všechny potraviny znehodnotili obarvením a nařídili je odstranit. Přepravce může dostat pokutu do padesáti milionů korun. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

V PLÝTVÁNÍ SE LEPŠÍME: MÁTE I VY ZVLÁDNUTÁ ŠETŘÍCÍ PRAVIDLA?

20.09.2022 | Plýtvání potravinami je v posledních letech čím dál častěji skloňované téma. I v dnešní době nakupujeme takové množství jídla, které nejsme schopni zkonzumovat, a tyto potraviny následně končí na skládce. Jak jsou na tom Češi doopravdy?

GUINNESSOVKA MÁ NOVÝ REKORD! OBŘÍ NEGRONI

14.09.2022 | Hotel v thajském hlavním městě Bangkoku se v pondělí zapsal do Guinnessovy knihy rekordů, když jeho barmani namíchali největší koktejl Negroni. Italského aperitivu připravovaného z ginu, bitteru a sladkého vermutu vyrobili přes 630 litrů, čímž překonali předchozí rekord 504 litrů, uvedla agentura Reuters.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.