JASNÝ PŮVOD CHMELE! ČESKO ZAVÁDÍ NOVÉ ZNAČENÍ (JAKO PRVNÍ)!

JASNÝ PŮVOD CHMELE! ČESKO ZAVÁDÍ NOVÉ ZNAČENÍ (JAKO PRVNÍ)!

15.06.2022 Jana Čiháková

Česká republika letos jako první země na světě zavádí mezinárodní označování chmele, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Ivana Kršková. Díky označování bude snadnější jednotlivé odrůdy identifikovat.

Systém označování schválilo na jednání Mezinárodního sdružení pěstitelů chmele všech 34 členských států, které zastupují více než 98 procent ploch pěstování chmele na světě.

Systém spočívá v používání trojmístných kódů pro mezinárodní označení odrůdy chmele a trojmístného kódu pro označení země a oblasti pěstování. "Hlavním cílem používání těchto kódů je rychlé rozpoznání dané odrůdy a identifikace jejího původu," uvedla Kršková. Podle ní bude zavedení systému nesporným přínosem pro zajištění prokazování kvality a původu chmele.

Certifikaci chmele provádí právě Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Proces certifikace začíná přípravou a výdejem označovacího materiálu pěstitelům. Dále následuje kontrola při sklizni s důrazem na označování chmele podle jednotlivých katastrálních území a odrůd. Na označování navazuje ověřování kvality a původu chmele v jednotlivých ověřovacích střediscích pod dohledem pracovníků ústavu. Závěrečným úkonem je vydání certifikátu spolu se stanovením poplatků za množství ověřeného chmele.

V certifikační sezoně 2020/2021 bylo od 1. srpna 2020 do 31. 7. certifikováno 6514 tun chmele a chmelových produktů, z toho 5729 tun chmele české provenience. Ústav za období vydal 2174 certifikátů. V ČR se v současnosti pěstuje 24 registrovaných odrůd chmele ve třech chmelařských oblastech, a to Tršické, Úštěcké a Žatecké.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

NEPOCTIVCI V AKCI: STARÉ ZÁSOBY SE PRODÁVAJÍ ZA NOVÉ CENY

13.06.2022 | Do současných cen potravin v obchodech se podle jejich svazu propsalo masivní zdražování zemědělských surovin. Vysoká cena je podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy často způsobena spíše panikou než nedostatkem surovin.

JAKÉ PEČIVO VEDE V OBLÍBENOSTI? SPOTŘEBITELÉ MAJÍ JASNO

| Podle Veroniky Wimmerové, jednatelky firmy Zeelandia, která dodává suroviny a přípravky pro pekaře a cukráře, se část zákazníků po pandemii do malých a středních pekáren bohužel nevrátila. Při covidu si totiž zvykli na větší jednorázové nákupy nebo na rozvoz on-line prodejců. Podle Zeelandie jsou obchodní řetězce nejrychleji rostoucím segmentem i díky tomu, že se snaží nabízet nové druhy pečiva v řemeslné kvalitě.

VÍTE, ŽE KALORIE V TĚSTOVINÁCH OVLIVŇUJE STUPEŇ PROVAŘENÍ?

20.06.2022 | Těstoviny se bezpochyby těší celosvětově velké oblibě. Jak dokládají data Českého statistického úřadu, jejich spotřeba rok, co rok raketově vzrůstá i u nás – stejně jako teze, že jde o potravinu kalorickou. Jak to, že pak Italové neváží metrák, ani když v průměru spořádají 14 kilogramů pasty „na hlavu“, což je patrně dvojnásobek českého průměru?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.