Jak upravit nejen svátečního pstruha?

Jak upravit nejen svátečního pstruha?

27.11.2014 Redakce

Jak tuto sladkovodní pochoutku nejlépe vybrat a upravit radí Josef Kolář z Rybářství Kolář, které je největším tuzemským producentem pstruha duhového.

PSTRUH PO MLYNÁŘSKU

Ingredience: sůl, pepř, olivový olej, máslo, kmín, hladká mouka, citron, bylinky.

Příprava: Ryby opláchneme a osušíme. Obalíme je v mouce, ochutíme solí, pepřem. Ve veliké pánvi rozehřejeme máslo, když začne pěnit, položíme na něj pstruhy. Smažíme je na silném ohni, aby se opekly stejnoměrně ze všech stran. Hřbetní ploutev půjde po upečení jednoduše vytáhnout. Pstruhy vyndáme a uložíme do tepla. Na pánev přidáme ještě máslo a vaříme, dokud nezhnědne, potom přidáme citronovou šťávu a bylinky. Máslem pstruhy polijeme a ihned podáváme s kousky citronu.

TIP: Rybu na štědrovečerním stole má téměř 90 % Čechů. Je to tradice! Výsledky vyplývají z průzkumu, který realizovalo Rybářství Kolář na vzorku 287 respondentů. Z průzkumu také vyplynulo, že téměř čtvrtina dotázaných by ráda změnila zažité stereotypy a vyzkoušela na Vánoce něco nového, konkrétně ke štědrovečerní večeři pstruha.

pstruzi

„Základem úspěchu a výtečné chuti je kvalitní ryba. Nejlepší je ji kupovat přímo v sádkách nebo z farmářských prodejen a trhů. Pokud ji kupujete v obchodech, měla by být vakuově zabalená," doporučuje Josef Kolář, majitel Rybářství Kolář. „Leží-li na ledu bez obalu, její trvanlivost je 48 hodin. Rozhodujícím faktorem vakuově zabalených chlazených ryb, i těch nebalených, je striktní dodržení nízké teploty prostředí skladování, která čím více se blíží 0°C, tím lépe. Obecně se uvádí -1 až +5°C, ale optimální teplota je +3°C. Pokud jde o ryby s hlavou a žábrami, hodnotí se vzhled žaber – živá ryba je má výrazně tmavě červené, čím déle zabitá je, tím jsou bledější. Bílé nebo jen lehce růžové jsou pak krajně podezřelé pro konzumaci. Také čerstvá svalovina, máme-li možnost ji lehce zmáčknout, náš otisk zakrátko vyrovná. Čím déle zabitá, tím více do hloubky otisk zůstává vidět.“

Pstruh má jemné a lahodné maso, proto je ideální jeho chuť jen podpořit, nikoli přebít chutí jinou. Vybraný recept se navíc skvěle hodí k bramborovému salátu.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Rychlé, jednoduché a skvělé: Bramborový koláč s camembertem

16.11.2021 | Originální sýrový recept je inspirovaný francouzskou kuchyní, které jsou jednoduché, časově nenáročné a můžete je připravit jako večeři pro svoji rodinu nebo pohoštění pro své přátele.

S ČOČKOU SE NUDIT NEMUSÍTE! ZKUSTE JI TAKHLE

29.12.2021 | Jíte čočku jen jednou do roka, abyste dodrželi novoroční tradici? Tak to děláte chybu. V chladných dnech jsou luštěniny, ke kterým čočka patří, ideální potravinou pro zahřátí. Dokáží zasytit, nezatíží rodinný rozpočet, jsou bohaté na bílkoviny a minerální látky, mají nízký glykemický index, díky čemuž jsou vhodné i pro diabetiky.

PŘEPUŠTĚNÉ MÁSLO: RECEPT OD PAVLA BERKYHO

06.12.2021 | Krásně voní máslem a nepřipaluje se. Dá šmrnc jakékoliv polévce i omáčce, je skvělé na dušenou zeleninu, osmažíte na něm ty nejlepší a nejvoňavější řízky a lze ho namazat i na chléb a jíst za studena. A také využít k zevnímu použití na hojení ran nebo po štípnutí hmyzem. O čem, že je řeč? O ghí, čistém máselném tuku té nejvyšší kvality, který si prostě zamilujete!

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.