INSPEKTOŘI NAVŠTÍVILI SAPU: TÝRÁNÍ RYB I STOVKY KILOGRAMŮ MASA BEZ DOKLADŮ

INSPEKTOŘI NAVŠTÍVILI SAPU: TÝRÁNÍ RYB I STOVKY KILOGRAMŮ MASA BEZ DOKLADŮ

03.02.2022 ČTK, SHUTTERSTOCK

Veterináři při společné kontrole s Celní správou České republiky našli v pražské tržnici Sapa zhruba 300 kilogramů nevyhovujících potravin. Na místě je znehodnotili obarvením a nařídili jejich neškodné odstranění. Prodejci bude v přestupkovém řízení uložena pokuta, ta může podle zákona činit až 50 milionů korun.

Veterinární inspektoři na místě odhalili také týrání ryb. Případ předají příslušnému městskému úřadu, který má pravomoc vést přestupkové řízení. ČTK to dnes za Státní veterinární správu (SVS) řekl Petr Majer.

V jedné z prodejen ve vietnamské tržnici Sapa obchodník nabízel asi 100 kilogramů drůbeže bez identifikace a dokladů o původu. Veterináři u něj našli dále 75 kilogramů masných výrobků bez označení a nutné dokumentace. V mrazících boxech uchovávala v nevhodných hygienických podmínkách 80 kilogramů neoznačených zmrazených ryb, sépií, chobotnic, krevet a několik kilogramů dalších produktů jako vepřových střev a kůží.

DOKLADY? CO TO JE?

"Uváděním potravin neznámého původu na trh se prodejce dopustil vážných porušení předpisů. Nebylo totiž možno ověřit, kde byla zvířata chována, zda byla zdravá, či jim byla podávána léčiva. Nebyl znám nákazový stav v chovu, ani nebylo možno zjistit, jestli byla posouzena zdravotní nezávadnost masa," uvedl Majer. Doplnil, že konzumace takových produktů je velmi riziková.

Obchodník prodával také živé ryby. Měl je v příliš malých a přeplněných kádích s nedostatečným okysličením vody. "Veterinární inspektoři prodejci nařídili okamžité přemístění ryb do větších nádob, zajištění vyššího okysličení vody a usmrcení několika ryb v nejhorším zdravotním stavu, aby nepokračovalo jejich utrpení," řekl Majer.

Celníci při této kontrole zastavovali vozidla jedoucí z a do areálu. Veterináři zjistili pochybení při identifikaci přepravovaných potravin rostlinného původu. Případ předají Státní zemědělské a potravinářské inspekci. "Celníci rovněž ten den lustrovali kontrolované osoby v databázi dlužníků a podařilo se jim vybrat dlužnou částku 3000 korun," dodal Majer.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

OSVĚŽENÍ PLNÉ PROBLÉMŮ! TRISTNÍ PODÍL NEVYHOVUJÍCÍCH ZMRZLIN

13.06.2022 | Více než polovina vzorků zmrzlin odebraných ve středních Čechách nesplnila hygienické normy. Do konce května hygienici odebrali 108 vzorků, 60 nevyhovovalo požadavkům, protože v nich byly takzvané enterobakterie, které mohou citlivým lidem způsobit závažné zažívací obtíže, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.

DOBŘE SCHOVANÁ NÁLOŽ KALORIÍ: DRESINKY!!!

24.06.2022 | Grilované maso a spousta zeleniny jsou symbolem zdravé kuchyně. Přesto konzumaci takových jídel často doprovází nepřítel v podobě neviditelných kalorií, který může ze zdánlivě „neškodného jídla“ udělat kalorickou bombu. Tím skrytým problémem jsou energeticky vydatné zálivky či dresinky.

TO TU DLOUHO NEBYLO! ZÁSILKA Z KAMBODŽE PLNÁ JEDŮ

18.05.2022 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila ve spolupráci s Celním úřadem Praha-Ruzyně šest zásilek potravin o celkové váze 641 kilogramů, které obsahovaly nadlimitní množství pesticidů včetně karbofuranu, který je v Evropské unii zakázaný. Šlo o bylinky a plody původem z Kambodže.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.