INSPEKTOŘI NAVŠTÍVILI SAPU: TÝRÁNÍ RYB I STOVKY KILOGRAMŮ MASA BEZ DOKLADŮ

INSPEKTOŘI NAVŠTÍVILI SAPU: TÝRÁNÍ RYB I STOVKY KILOGRAMŮ MASA BEZ DOKLADŮ

03.02.2022 ČTK, SHUTTERSTOCK

Veterináři při společné kontrole s Celní správou České republiky našli v pražské tržnici Sapa zhruba 300 kilogramů nevyhovujících potravin. Na místě je znehodnotili obarvením a nařídili jejich neškodné odstranění. Prodejci bude v přestupkovém řízení uložena pokuta, ta může podle zákona činit až 50 milionů korun.

Veterinární inspektoři na místě odhalili také týrání ryb. Případ předají příslušnému městskému úřadu, který má pravomoc vést přestupkové řízení. ČTK to dnes za Státní veterinární správu (SVS) řekl Petr Majer.

V jedné z prodejen ve vietnamské tržnici Sapa obchodník nabízel asi 100 kilogramů drůbeže bez identifikace a dokladů o původu. Veterináři u něj našli dále 75 kilogramů masných výrobků bez označení a nutné dokumentace. V mrazících boxech uchovávala v nevhodných hygienických podmínkách 80 kilogramů neoznačených zmrazených ryb, sépií, chobotnic, krevet a několik kilogramů dalších produktů jako vepřových střev a kůží.

DOKLADY? CO TO JE?

"Uváděním potravin neznámého původu na trh se prodejce dopustil vážných porušení předpisů. Nebylo totiž možno ověřit, kde byla zvířata chována, zda byla zdravá, či jim byla podávána léčiva. Nebyl znám nákazový stav v chovu, ani nebylo možno zjistit, jestli byla posouzena zdravotní nezávadnost masa," uvedl Majer. Doplnil, že konzumace takových produktů je velmi riziková.

Obchodník prodával také živé ryby. Měl je v příliš malých a přeplněných kádích s nedostatečným okysličením vody. "Veterinární inspektoři prodejci nařídili okamžité přemístění ryb do větších nádob, zajištění vyššího okysličení vody a usmrcení několika ryb v nejhorším zdravotním stavu, aby nepokračovalo jejich utrpení," řekl Majer.

Celníci při této kontrole zastavovali vozidla jedoucí z a do areálu. Veterináři zjistili pochybení při identifikaci přepravovaných potravin rostlinného původu. Případ předají Státní zemědělské a potravinářské inspekci. "Celníci rovněž ten den lustrovali kontrolované osoby v databázi dlužníků a podařilo se jim vybrat dlužnou částku 3000 korun," dodal Majer.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

LEVNĚ, KVALITNĚ A BEZ PLÝTVÁNÍ! JAK JÍST V DOBĚ VYSOKÝCH CEN?

13.05.2022 | Zdravý nebo spíše racionální jídelníček je základ, bez kterého se neobejdete. Jak ho ale správně sestavit a přizpůsobit mu i nákupy, abyste neplýtvali jídlem a penězi? Přinášíme pár základních tipů.

DEJTE ŠANCI FERMENTACI! ZDRAVÍ DÍKY BAKTERIÍM

17.05.2022 | Pokud pojmy jako fermentované limonády z vodního kefíru, mléčný či kokosový kefír z tibetské houby, fermentovaná zelenina, ovoce a kvasy jsou mimo váš slovníček i jídelníček, je na čase to změnit. Fermentované pokrmy totiž prospívají zdraví střev, a tudíž celému tělu.

MOŽNÁ OPATŘENÍ PROTI RŮSTU CEN: BĚH NA DLOUHOU TRAŤ

13.05.2022 | Sněmovna dnes neumožnila širší debatu o možných opatřeních proti růstu cen potravin. Zamítla návrh programu mimořádné schůze svolané z podnětu opozice, která chtěla slyšet, jak bude vláda situaci řešit. Před hlasováním mluvila jen pětice řečníků z hnutí ANO a z SPD s přednostním právem.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.