Inspekce tento rok uzavřela již téměř tři desítky provozoven

Inspekce tento rok uzavřela již téměř tři desítky provozoven

03.03.2015 ČTK

Státní zemědělská a potravinářská inspekce provedla letos více než 2000 kontrol

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uzavřela v posledních dnech další dvě restaurační zařízení a také jednu prodejnu potravin kvůli nevyhovujícím hygienickým podmínkám. Od začátku roku inspekce zavřela na různě dlouhou dobu již 29 restaurací či hospod a barů, průměrně jednu za dva dny. Kontrol udělala přes 2000, sdělil v tiskové zprávě mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Inspektoři mohou podle novelizovaného zákona vstupovat do restaurací od začátku letošního roku. 
    "V uzavřených provozovnách provádíme i následné kontroly a v případě, že provozovatel odstraní protiprávní stav, dostane souhlas s používáním uzavřených prostor," dodal Kopřiva. Nejčastěji jde o dlouhodobě neuklízené prostory či nedostatečně zabezpečené proti vnikání živočišných škůdců
    Od minulého pátku SZPI uzavřela pražskou restauraci Kalich v Jungmannově ulici v historickém centru. "V zázemí inspektoři našli zejména nebalené maso a další suroviny uložené v plesnivém mrazicím boxu. Na kuchyňských zařízeních byla mastnota a prach, stejně tak na stěnách a stropech," popsal Kopřiva. V kuchyni i na dalších místech se válel myší trus. 
    Inspekce zavřela také Hospůdku U Duba v Libomyšli na Berounsku. V lednicích byla plíseň a nebalené potraviny. "Mohlo dojít ke vzájemné kontaminaci masných a nemasných potravin," uvedl Kopřiva. V kuchyni se olupovala zavlhlá omítka, kuchyňská zařízení byla zanesená mastnotou. Při přípravě jídel také nebyly oddělené pracovní plochy na zpracování syrového masa a ostatních surovin
    Zavřenou prodejnou potravin je Trong Hoang Nguyen v Chožově na Lounsku. V prodejně i v zázemí byl myší trus, rozkousané kartony. Provozovatel zde měl také staré plesnivé pečivo, v regálech se hromadil odpad a nečistoty. 
    Se všemi provozovateli SZPI zahájila správní řízení o uložení sankce. 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

VETERINÁŘI ZLIKVIDOVALI ČASOVANOU NÁLOŽ: 110 KG ZKAŽENÉHO MASA

25.10.2023 | Při společné kontrole Státní veterinární správy (SVS) a celní správy na dálnici D8 v Ústeckém kraji poblíž Petrovic bylo zachyceno v dodávce směřující do Německa více než 100 kg živočišných produktů neznámého původu navíc při nedodržení stanovené teploty. Vzhledem k uvedeným pochybením veterinární inspektoři na místě nařídili neškodnou likvidaci všech těchto produktů.

ZA 5 MINUT 12: VETERINÁŘI ODHALILI TISÍCE PROŠLÝCH VÝROBKŮ NA OLOMOUCKU

20.10.2023 | Veterinární inspektoři z Olomouckého kraje odhalili v Lipníku nad Bečvou nelegální sklad potravin. V něm se nacházelo bezmála 17 tun potravin živočišného původu (zejména ryby, mořské plody, hovězí a drůbeží maso) a 4 000 kusů vajec. Část potravin byla prošlá. Provozovateli hrozí ve správním řízení sankce ve výši až 500 000 Kč.

DEJTE SI POZOR: LETNÍ PROHŘEŠKY VÝROBCŮ A PRODEJCŮ

24.08.2023 | Zatímco většina z nás se oddává alespoň částečně letnímu odpočinku, inspektoři a hygienici rozhodně neusnuli na vavřínech. Zavírali podniky, ukládali pokuty za falšování i klamání spotřebitelů a stahovali z prodeje „dobrůtky“ se salmonelou…

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202312

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.