INSPEKCE OPĚT VARUJE PŘED PEPŘEM Z KAMBODŽE: PESTICIDOVÉ PEKLO

INSPEKCE OPĚT VARUJE PŘED PEPŘEM Z KAMBODŽE: PESTICIDOVÉ PEKLO

08.11.2022 Jana Čiháková

V chilli papričkách z Kambodži nalezla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) koktejl osmi druhů pesticidů, přičemž každá z nich byla v zelenině v extrémně nadlimitním množství, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí SZPI Marek Bartík.

Kromě povolených pesticidů byl v papričkách silný insekticid karbofuran, jehož používání je v EU od roku 2008 zakázané. Inspektoři zásilku zachytili společně s celníky.

Hmotnost dané šarže byla 177 kilogramů a dovozcem potraviny je pražská společnost N&C Asian. Pesticidy jsou obecně látky, které se používají k hubení rostlinných chorob a živočišných škůdců, používají se i k hubení plevele. Insekticidy jsou druhem pesticidů určených k hubení hmyzu. Zjištěné pesticidy mají limit mezi 0,005 až 0,05 miligramu na kilogram. Například fipronilu bylo v papričkách 0,66 miligramu na kilogram, což je stodvaadvacetinásobné překročení limitu. Pesticidy mají nepříznivý účinek na zdraví člověka.

Inspektoři SZPI dovozci nařídili, aby o nevyhovující šarži neprodleně informoval své odběratele, prověřil u nich aktuální skladové zásoby nevyhovující potraviny a případně zajistil její stažení z trhu. SZPI také s firmou zahájí správní řízení o uložení pokuty. Na podobný případ už letos inspekce narazila víckrát a jen potvrzuje dlouhodobou statistiku, že nerizikovější jsou potraviny dovážené ze třetích zemí. Naopak nejbezpečnější jsou potraviny vyráběné v Česku.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

PODZIMNÍ SBÍRKA POTRAVIN VYNESLA TÉMĚŘ 600 TUN JÍDLA A DALŠÍHO ZBOŽÍ

23.11.2022 | Podzimní sbírka potravin vynesla v kamenných i on-line obchodech 584 tun potravin, drogerie a hygienických potřeb. Je to zhruba stejně jako loni, kdy se vybralo 580 tun. V tiskové zprávě to dnes oznámili organizátoři sbírky. Podle České federace potravinových bank v porovnání s loňskem potřebuje potravinovou pomoc o 35 procent lidí více, jejich služeb letos využilo již 270 000 lidí.

ROZINKY S MINERÁLNÍMI OLEJI: POZOR NA NĚ!!!

26.09.2022 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před konzumací rozinek společnosti Tesco. Obsahují minerální olej, který nelze používat v potravinářství. Jde o Rozinky Sultana, balení 200 g, s označením data minimální trvanlivosti do 4/2023, šarže L220953V9871. ČTK to dnes sdělil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

MÝTUS JMÉNEM RYCHLOKUŘATA: VYŠŠÍ CENA ZA STEJNOU KVALITU?

24.11.2022 | Poté, co se ochráncům zvířat podařilo přesvědčit představitele rozhodujících maloobchodních sítí a následně i zákonodárce k tomu, aby se na tuzemském trhu neprodávala (nebo aby se jejich prodej výrazně omezil) vejce z klecových chodů nosnic, musí se spotřebitelé v ČR připravit na další omezení spojené s chovy drůbeže.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.