INSPEKCE OPĚT VARUJE PŘED PEPŘEM Z KAMBODŽE: PESTICIDOVÉ PEKLO

INSPEKCE OPĚT VARUJE PŘED PEPŘEM Z KAMBODŽE: PESTICIDOVÉ PEKLO

08.11.2022 Jana Čiháková

V chilli papričkách z Kambodži nalezla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) koktejl osmi druhů pesticidů, přičemž každá z nich byla v zelenině v extrémně nadlimitním množství, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí SZPI Marek Bartík.

Kromě povolených pesticidů byl v papričkách silný insekticid karbofuran, jehož používání je v EU od roku 2008 zakázané. Inspektoři zásilku zachytili společně s celníky.

Hmotnost dané šarže byla 177 kilogramů a dovozcem potraviny je pražská společnost N&C Asian. Pesticidy jsou obecně látky, které se používají k hubení rostlinných chorob a živočišných škůdců, používají se i k hubení plevele. Insekticidy jsou druhem pesticidů určených k hubení hmyzu. Zjištěné pesticidy mají limit mezi 0,005 až 0,05 miligramu na kilogram. Například fipronilu bylo v papričkách 0,66 miligramu na kilogram, což je stodvaadvacetinásobné překročení limitu. Pesticidy mají nepříznivý účinek na zdraví člověka.

Inspektoři SZPI dovozci nařídili, aby o nevyhovující šarži neprodleně informoval své odběratele, prověřil u nich aktuální skladové zásoby nevyhovující potraviny a případně zajistil její stažení z trhu. SZPI také s firmou zahájí správní řízení o uložení pokuty. Na podobný případ už letos inspekce narazila víckrát a jen potvrzuje dlouhodobou statistiku, že nerizikovější jsou potraviny dovážené ze třetích zemí. Naopak nejbezpečnější jsou potraviny vyráběné v Česku.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

LEVNĚ, CHUTNĚ I ZAHRANICEMI? OBJEVTE RÁJ NA ZEMI "ZA HUBIČKU"

20.09.2023 | Náklady na stravování jsou patrně stále tou nejzásadnější položkou v dovolenkovém rozpočtu – zvlášť rozhodnete-li se cestovat za české hranice bez programu all – in anebo alespoň polopenze. Ovšem i zdánlivě levná dovolená se vám může parádně prodražit a naopak…

SALMONELA OPĚT ÚŘADOVALA V KUŘECÍM MASE: POCHÁZELO ZE TŘETÍCH ZEMÍ

28.09.2023 | Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z trhu přes 11 tun kuřecího masa z Brazílie kvůli salmonele. Jde o mražená kuřecí prsa v balení o hmotnosti dva kilogramy a kuřecí řízky se stejnou hmotností. Mířily hlavně do stravovacích zařízení. V dnešní tiskové zprávě to uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček. Kontrola bakterie v mase objevila při mimořádné kontrolní akci zaměřené na drůbeží maso dovážené ze zemí mimo EU. Od začátku září odebrali inspektoři 20 vzorků při 92 kontrolních akcích.

CENY POTRAVIN V RUKOU MINISTRA? KDE JE PRAVDA?

25.09.2023 | V souvislosti s rostoucími (nebo i v současné době mírně klesajícími) cenami potravin se většina spotřebitelské veřejnosti včetně našich politiků domnívá, že na vývoj cen potravin má zásadní vliv politika našeho Ministerstva zemědělství (MZe). Tak tomu ale tak docela není – vlastně ani nemůže…

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.