HIT JAKO BŘIT! JAPONSKO ŠÍLÍ PO POTRAVINÁCH NA DOBRÝ SPÁNEK

HIT JAKO BŘIT! JAPONSKO ŠÍLÍ PO POTRAVINÁCH NA DOBRÝ SPÁNEK

14.11.2022 FOODNET

Trh s potravinami a nápoji, které údajně pomáhají zlepšit kvalitu spánku, zažívá v Japonsku boom. Důvodem je rostoucí počet lidí postižených psychickými a fyzickými problémy plynoucími z pandemie covidu.

Mezi takovými výrobky jsou hitem především nápoje s bakteriemi mléčného kvašení. Nejvyhledávanější jsou výrobky japonské společnosti Yakult, které lze zakoupit v mnoha zemích Asie, Evropy, Ameriky a Austrálie. Vzhledem k tomu, že poptávka převyšuje nabídku, společnost zvyšuje výrobní kapacity. Přesto jsou tyto výrobky v některých oblastech nedostatkovým zbožím.

Podle tokijské výzkumné společnosti Fuji Keizai Co. se prodej potravinářských výrobků zaměřených na zmírnění stresu a zlepšení kvality spánku oproti předchozímu roku zvýšil 1,5krát na 36,5 mld jenů a v roce 2022 se očekává další růst trhu. V návaznosti na úspěch těchto produktů se na trh dostává také řada novinek.

PTAČÍ CHŘIPKA NA SCÉNĚ

Na konci října byla potvrzena nákaza vysoce patogenní ptačí chřipkou na drůbežích farmách hned ve dvou prefekturách – Okayama na jihu Honšú a na severním ostrově Hokkaidó. Jedná se o první ohniska v této sezóně a zároveň nejčasnější výskyt v historii.

Premiér Kišida nařídil vládním úředníkům působícím v uvedených prefekturách, aby v souvislosti s možným šířením případů ptačí chřipky byli v pohotovosti a dohlíželi na dodržování karanténních opatření. Na postižených farmách bude utraceno v součtu 340 tis. kuřat. Přeprava kuřat a vajec ze všech farem v okruhu 10 km od infikovaných farem bude zastavena.  Jedná se o první případ, kdy se v říjnu na nějaké farmě v zemi objevilo ohnisko ptačí chřipky. Dosud nejčasnější ohnisko v sezóně bylo potvrzené 5. listopadu 2020.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

PODZIMNÍ SBÍRKA POTRAVIN VYNESLA TÉMĚŘ 600 TUN JÍDLA A DALŠÍHO ZBOŽÍ

23.11.2022 | Podzimní sbírka potravin vynesla v kamenných i on-line obchodech 584 tun potravin, drogerie a hygienických potřeb. Je to zhruba stejně jako loni, kdy se vybralo 580 tun. V tiskové zprávě to dnes oznámili organizátoři sbírky. Podle České federace potravinových bank v porovnání s loňskem potřebuje potravinovou pomoc o 35 procent lidí více, jejich služeb letos využilo již 270 000 lidí.

KÁVOVÉ KAPSLE OD NESPRESSO PŮJDOU KOMPOSTOVAT

22.11.2022 | Společnost Nespresso uvede na trh kompostovatelné kávové kapsle na bázi papíru. Zákazníky dceřiné firmy švýcarského potravinářského gigantu Nestlé odrazovalo, že dosavadní kovové kapsle často končí na skládce, i když jsou recyklovatelné. Vývoj papírových kapslí trval tři roky a budou se testovat ve Švýcarsku a ve Francii, uvedla agentura Reuters.

2022 SE ZAPSAL JAKO ROČNÍK NEJLEPŠÍHO SVATOMARTINSKÉHO VÍNA

14.11.2022 | Ročník 2022 je na Svatomartinská vína opravdu rekordní a počet lahví dokonce předčil veškerá očekávání. Podle zpřesněných údajů se tak v letošním roce dostalo na trh 2 460 000 lahví, což je suverénně nejvíc v celé historii této obnovené oblíbené tradice.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.