GUINNESSOVKA MÁ NOVÝ REKORD! ZABODOVALY ZELENINOVÉ RŮŽE

GUINNESSOVKA MÁ NOVÝ REKORD! ZABODOVALY ZELENINOVÉ RŮŽE

26.01.2023 Jana Čiháková

Akce, která nesla název ČESKO-SLOVENSKO ZAVALÍ RŮŽE, přinesla kromě své řemeslné a charitativní linky také snahu o vytvoření největší kolekce růží na jednom místě technikou carvingu, tedy vyřezáváním ze zeleniny. Finální část probíhala v hypermarketu Globus v Praze Čakovicích, kde se 21. ledna 2023 podařilo shromáždit a vyřezat 3 123 ks růží.

Podmínkou bylo, že každý květ musel mít alespoň 15 okvětních lístků a byl vyřezán ze zeleniny. K jejich  vyřezání bylo použito především mrkví, červené řepy, bílé ředkve, kedluben, barevné řepy, cukety a dýně.

Hlavním motivem na místě vytvořené mozaiky byla mapa České republiky a Slovenska, která měla rozměr 3,6 m x 2 m byla složena z 1 828 růží. Zapojilo se 34 řezbářů, kteří 20. a 21. ledna vyřezávali na místě, někteří pak zhotovovali své příspěvky už předem.

Tento výsledek bude zapsán Agenturou Dobrý den Pelhřimov do ČESKÉ KNIHY REKORDŮ. Zároveň jde zřejmě i o světový unikát. Nemáme informace, že by někdo dokázal něco podobného.

Hlavní část řezbářů byla z Czech-Slovak Carving Teamu a dále přispěli soutěžními pracemi i další řezbáři z Čech a Slovenska.

Součástí akce byla i soutěž s kompozicemi růží. Kategorii začátečníků vyhrála Tereza Goldšmídová z SŠGS Nová Paka, hlavní kat. Zuzana Hamalová z SOŠ Šurany a týmy pak SOŠ a SOU Polička.  Největší počet předem vyřezaných květů dodal Ondřej Janoušek /258 ks/, Eliška Hortová /225 ks/ a Klára a Patrik Smahovi /202ks/.

Růže byly po zaevidování rekordu komisaři z Pelhřimova určeny k charitativnímu prodeji ve prospěch pacientské organizaci DEBRA ČR, která podporuje pacienty a rodiny s nemocí motýlích křídel.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

ROHLÍK ZAVÁDÍ ODZNAK ČERSTVOSTI: CESTA PROTI PLÝTVÁNÍ?

16.03.2023 | Rohlik.cz jako první internetový prodejce potravin přidává nově ke svým produktům garanci čerstvosti. Zákazníci se tak dozví, jak dlouho vydrží jimi nakoupené zboží čerstvé po doručení. Pokud zákazník nebude s čerstvostí spokojený, Rohlík mu za něj vrátí peníze.

STÁT SI POSVÍTÍ NA CENY POTRAVIN: SPADNE KONEČNĚ KLEC?

23.03.2023 | Stát zintenzivňuje kontroly ve všech částech dodavatelského řetězce při výrobě a prodeji potravin. Když klesají ceny energií a pohonných hmot, musí se to projevit i ve zlevnění potravin. Po jednání vlády to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj mají kontroly vyvinout tlak na zemědělce, výrobce potravin i obchodníky, aby klesla koncová cena pro zákazníky.

CO SE STANE S CENAMI POTRAVIN V NÁSLEDUJÍCÍCH LETECH?

27.03.2023 | Potravinářská komora ČR již několik let varuje všechny zúčastněné strany, zemědělské ministry, celou vládu i další zástupce státní správy před možnými dopady Zelené dohody pro Evropu. „Green Deal“ a jeho dopady změní nevratně Evropu a nebude cesty zpět nebo jen za cenu extrémních výdajů. Bude stále obtížnější produkovat základní potraviny, chovat zvířata či pěstovat suroviny, na které jsme zvyklí. Vše budeme dovážet za vysoké ceny ze třetích zemí a bezpečnost a kvalita potravin významně poklesne.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.