FAO: Světové ceny potravin v červnu poprvé za 12 měsíců klesly

FAO: Světové ceny potravin v červnu poprvé za 12 měsíců klesly

08.07.2021 Jana Čiháková

Světové ceny potravin se v červnu poprvé za 12 měsíců snížily. Přispěl k tomu pokles cen rostlinných olejů, obilovin a mléčných výrobků, informovala dnes Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). V květnu její index cen potravin vystoupal na maximum od září 2011. Celosvětová sklizeň obilovin letos podle odhadu FAO dosáhne téměř 2,8 miliardy tun, což je o něco méně než předchozí odhad. Jde ale stále o rekordní roční sklizeň.

Souhrnný index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, se meziměsíčně snížil o 2,5 procenta na 124,6 bodu. Meziročně ale index vykazuje růst o 33,9 procenta.

Index cen obilovin v červnu meziměsíčně klesl o 2,6 procenta, meziročně vzrostl o 33,8 procenta. Ceny kukuřice se snížily o pět procent - částečně kvůli vysokým výnosům v Argentině, které překonaly očekávání, a díky lepším podmínkám sklizně ve Spojených státech.

Index cen rostlinných olejů se meziměsíčně snížil o 9,8 procenta. Přispěl k tomu zejména pokles ceny palmového oleje, kde se odrazilo očekávání vyšší produkce u předních výrobců a nedostatek čerstvé poptávky po dovozu. Klesla i cena sójových a řepkových olejů.

Index cen cukru se zvýšil o 0,9 procenta a je nejvýše od března 2017. Ceny zvýšila nejistota ohledně dopadů nepříznivého počasí na výnosy v Brazílii, která je největším světovým vývozcem cukru.

Cenový index pro mléčné výrobky se snížil o jedno procento. Největší pokles zaznamenalo máslo, a to kvůli rychlému poklesu celosvětové dovozní poptávky a mírnému nárůstu zásob, zejména v Evropě.

Zdroj ČTK, foto shutterstock

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

JEDNIČKY VE SVĚTOVÉM MĚŘÍTKU: V ČEM VYNIKÁ ČR?

08.08.2022 | Česká republika drží několik světových prvenství. Dokážeme u nás nejen vyprodukovat potraviny, které směle konkurují těm v zahraničí, ale věhlas ve světě máme i díky zemědělským aktivitám.

PŘELAĎTE NA ÚSPORNÝ REŽIM: 4 KROKY K ŠETŘENÍ

05.08.2022 | Otázka finanční náročnosti nákladů vynaložených za potraviny je na denním programu, bohužel, a současné vyhlídky nepočítají se zásadní změnou scénáře. Je zřejmé, že šetřit je a bude potřeba. Ovšem je také nutné vzít úsporný režim za správný konec.

ZMRZLINA V OHROŽENÍ? NEVÍME, ZA KOLIK, ŘÍKAJÍ VÝROBCI

01.08.2022 | Lidé přes zdražení, někde až o desítky procent, na zmrzlinu podle zmrzlinářů chodí, někteří ale méně často. Případné další zvyšování cen nechtějí výrobci zmrzliny nyní odhadovat, bude záviset na vývoji cen energií a surovin. I kvůli problémům s dostupností ingrediencí mohou z nabídky zmizet některé příchutě. Vyplývá to z ankety mezi výrobci zmrzliny.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.