EKOLOGICKÉ HRNKY: NEBEZPEČNÝ HIT!

EKOLOGICKÉ HRNKY: NEBEZPEČNÝ HIT!

25.05.2022 Jana Čiháková

Vychutnávání ranní kávy vám může pořádně zhořknout na jazyku - zvlášť, pokud jste chtěli být až moc velkými milovníky přírody a koupili jste si některý z ekologických termohrnků z bambusových vláken. V těch sice vydrží káva horká jako čert, ale také se vám do ní může uvolňovat pekelná kombinace zdraví škodlivých látek.

Označení, že je výrobek eco, by automaticky mělo spotřebiteli poskytovat jisté záruky. První z nich je, že nádobí bylo vyrobeno pouze z ekologických či biologicky rozložitelných materiálů, druhá a možná důležitější, je zdravotní nezávadnost. Jenže ani to není samozřejmostí.

ÚTOK NA ZDRAVÍ

Ministerstvo zdravotnictví před časem upozornilo na některé typy kelímků vyrobených z bambusových vláken. Na těch by nebylo nic špatně, kdyby se k jejich výrobě zároveň nepoužívaly i syntetické pryskyřice na bázi formaldehydu nebo melaminu. V obou případech jde o látky toxické! „Takové plastové výrobky nejenže nesplňují deklarované eco vlastnosti, ale mírou uvolňování toxického formaldehydu anebo melaminu zhruba v polovině v ČR v poslední době testovaných vzorků představují (závažné) riziko pro zdraví spotřebitele,“ uvedli zástupci ministerstva. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) uvádí, že vysoký příjem melaminu se negativně podepisuje na zdraví ledvin – může prý přispívat k tvorbě ledvinových kamenů. Formaldehyd se považuje dokonce za karcinogenní látku. Míru koncentrace těchto zdraví škodlivých látek přitom rozhodně nelze prohlásit za zanedbatelnou. Přijatelné limity denního příjmu stanovené Evropským úřadem pro bezpečnost potravin byly u některých výrobků v případě formaldehydu překročeny i třicetkrát.

KÁVA 3V1

Expozice obou zdraví škodlivých látek začíná při teplotě 70 stupňů Celsia. Je tedy víc než zřetelné, že v případě kávy lze tuto hranici lehce překročit. Spotřebitelé, kteří si připraví doma či na některé z občerstvovacích stanic do takového kelímku jakýkoli horký nápoj, obzvlášť s vyšším pH, se vystavují riziku působení formaldehydu a melaminu se stoprocentní zárukou. To ostatně prokázalo i testování dvanácti „problémových“ výrobků časopisem dTest. U sedmi z nich bylo zjištěno uvolňování melaminu a nepříliš uspokojivé výsledky byly naměřeny i v případě formaldehydu. „Nemilým faktem je, že se škodliviny z kelímku nevypaří, uvolňují se dlouhodobě,“ zní též jeden ze závěrů testu. Autoři si mimo jiné posvítili i na ekologický přínos. Ani v tomto případě nelze zdvihat „paleček“. Bambus se samozřejmě rozkládá snadno, a i poměrně rychle, melaminové pryskyřice ale i několik let. Pohádka o ekologickém smýšlení tedy poněkud ztrácí pointu. Kritika se bohužel nevyhnula ani zajetým a známým prodejcům, jako je Ikea, Ecoffee, La Vida nebo Rex London. Všechny tyto výrobky byly prohlášeny za zdraví škodlivé. 

BEZ RIZIK

Nemilou zprávu o možných negativních dopadech na zdraví v souvislosti s některými „eco“ výrobky podobného charakteru zveřejnila také Econea, prodejce širokého spektra ekologického zboží, která se rozhodla některé z inkriminovaných výrobků zcela vyřadit ze sortimentu. Jedním z důvodů byl mimo jiné fakt, že limity uvolňovaného melaminu a formaldehydu pro uvedení produktů na trh se testují pouze při teplotě do 70 stupňů, což je u hrnků na kávu či čaj jednoznačně nedostačující. Testuje se také pouze vliv krátkodobé expozice, ovšem nikdo nedokáže přesně určit rizika dlouhodobějšího vlivu, bambusové hrnečky se také testují za použití látky simulující kávy, často jde o roztok kyseliny octové, ovšem přídavek běžné složky na bázi tuku, kterou je například mléko, testy nezohledňují.

NELÍTOSTNÁ STOPKA

Prodejce se odvolává i na analýzu evropského portálu RASFF, jenž publikovala zprávu o tom, že výrobky z bambusu jsou jednoznačně novým potenciálním zdrojem kontaminace potravin formaldehydem a melaminem. Přestali jsme prodávat bambusové hrnky Woodway a žádné další bambusové hrnky zařazovat do sortimentu nebudeme. Sami bychom nechtěli pít z hrnku, který je určen primárně na horké nápoje, přičemž právě vysoká teplota je rizikovým faktorem. Roli hraje i kyselé prostředí, které zrovna čerstvé horké espresso vytváří. Nádobí Ekobo jsme v nabídce ponechali. Sami ho používáme. Na bambusový talířek servírujeme našim dětem ovoce a na zahradní párty se nebojíme srkat vodu z kelímků.  Při dodržování několika zásad (které uvádíme i na webu u produktů Ekobo) tak považujeme toto nádobí za bezpečné. Celkově jsme ale sortiment zredukovali a žádné další bambusové nádobí s obsahem melaminové pryskyřice přidávat určitě neplánujeme,“ shrnují závěry svého rozhodnutí zástupci Econea.

PLOŠNÝ ZÁKAZ...

Vzhledem k četným podnětům a nejasnostem ohledně bezpečnosti kelímků z bambusových vláken vyzvalo ministerstvo zdravotnictví Evropský úřad pro bezpečnost potravin, aby nádoby z bambusových vláken přezkoumal a hned padaly hlavy. Za nevyhovující byly prohlášeny: Bambusový termohrnek Ecoffee (země původu: Čína, bambusový termohrnek s různobarevným dekorem s barevným silikonovým víčkem s otvorem pro pití), Pandoo, bambusový kelímek na kávu a čaj (země původu: neuvedeno, opakovaně použitelný bambusový kelímek o objemu 450 ml, s barevným silikonovým víčkem s otvorem pro pití) a Xavax To Go, bambusový tepelně izolační hrnek (země původu: neuvedeno, bambusový termohrnek s různobarevným dekorem o objemu 350 ml, s bílým silikonovým víčkem s otvorem pro pití. V září minulého roku přišly ještě tvrdší restrikce. Nařízení Komise zakázalo prodej nádobí s přídavkem bambusových vláken. „Počínaje dnem 1. září 2021 se plastové výrobky pro styk s potravinami s přídavkem bambusových vláken nemohou vyskytovat na trhu České republiky – a do té doby jen za podmínky, že tyto výrobky nebudou uvolňovat své složky (zejména melamin a formaldehyd) v množství přesahujícím limity stanovené v nařízení Komise (EU) č. 10/2011 ze dne 14. ledna 2011 o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami. Uvádět na trh ČR/do oběhu lze plastové výrobky pro styk s potravinami s přídavkem bambusových vláken nejdéle do 30. dubna 2021, opět jen za podmínky, že tyto výrobky nebudou uvolňovat své složky v množství přesahujícím limity stanovené v nařízení Komise (EU) č. 10/2011 ze dne 14. ledna 2011 o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami,“ píše se na stránkách ministerstva zdravotnictví. Součástí plastových výrobků určených pro styk s potravinami mohou být jen látky získané mikrobiální fermentací, nepřípustná jsou tedy nejen bambusová vlákna, ale i jiná rostlinná vlákna.

CO TEĎ?

V případě, že máte tedy podobné nádoby na potraviny již z dřívějška zakoupené doma, doporučujeme je vyřadit z výbavy, či je nepoužívat pro styk s horkými nápoji. Pro všechny podobné výrobky lze podat obecně platné doporučení, a to připravovat teplé nápoje v klasickém hrnku a následně je přelít až po snížení teploty pod 70 stupňů, toho lze snadno docílit pouhým přidáním studeného mléka.

Pokud teprve o koupi podobné ekologické nádoby uvažujete, lze doporučit zakoupení hrnků z recyklovaných papírových kelímků (např. rCup), nádob z borosilikátového skla (např. Jococup), či využít nádobí z nerezu.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

LEVANDULE JEN NA OKRASU? VĚČNÁ ŠKODA, UKRÝVÁ ZDRAVÍ PROSPĚŠNÉ LÁTKY

22.06.2022 | V levandulovém údolí se, jak už název napovídá, zaměřují na produkci všemožných výrobků z levandule, kterou pěstují v Chodouni, vesničce situované mezi CHKO Křivoklátsko a Českým krasem.

DEJTE ŠANCI FERMENTACI! ZDRAVÍ DÍKY BAKTERIÍM

17.05.2022 | Pokud pojmy jako fermentované limonády z vodního kefíru, mléčný či kokosový kefír z tibetské houby, fermentovaná zelenina, ovoce a kvasy jsou mimo váš slovníček i jídelníček, je na čase to změnit. Fermentované pokrmy totiž prospívají zdraví střev, a tudíž celému tělu.

OSVĚŽENÍ PLNÉ PROBLÉMŮ! TRISTNÍ PODÍL NEVYHOVUJÍCÍCH ZMRZLIN

13.06.2022 | Více než polovina vzorků zmrzlin odebraných ve středních Čechách nesplnila hygienické normy. Do konce května hygienici odebrali 108 vzorků, 60 nevyhovovalo požadavkům, protože v nich byly takzvané enterobakterie, které mohou citlivým lidem způsobit závažné zažívací obtíže, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.