DRTÍ VÁS VYSOKÉ CENY POTRAVIN? TOHLE ZVLÁDNETE DOMA A ZA MINIMUM

DRTÍ VÁS VYSOKÉ CENY POTRAVIN? TOHLE ZVLÁDNETE DOMA A ZA MINIMUM

06.09.2022 Jana Čiháková

Zvykli jsme si, že si všechno přineseme z obchodu. Nyní, na počátku možná největšího zdražování potravin v historii, se už ale vyplatí přemýšlet, zda není lepší si některé věci připravit doma. Ačkoli se to nezdá, finanční úspora dosahuje často i 80 procent.

JOGURT

Náklady

1 l mléka: asi 25 korun

3 lžíce jogurtu: asi 5 korun

Vyrobíte: 7 kusů

Cena za 1 jogurt: asi 4 koruny

Cena za 1 jogurt v obchodě: asi 13 korun

Úspora na kusu: 9 korun

Úspora na celkovém množství: asi 63 korun

 

Externí náklady: jogurtovač asi 750 korun

 

Rodinné preference pro výběr jogurtů se různí. Ať už ale konkrétně ve vaší lednici převládají jogurty ovocné, čokoládové, či různě vylepšené křupinkami, posypy nebo ořechy, základem je jogurt bílý. Jeho obvyklá cena je průměrně okolo 80 korun za kilo. V případě, že si jej však vyrobíte doma, dostanete se na zlomek ceny. Potřebovat budete jen litr plnotučného mléka a asi 3 polévkové lžíce živého jogurtu a samozřejmě jogurtovač.

Mléko pak jen zahřejte v kastrolu asi na 40 stupňů. Určitě není na škodu pracovat s teploměrem. Do mléka přidejte jogurt a pořádně zamíchejte. Směs rozlijte do sklenic a nechte asi 6 hodin v přístroji zrát. Po vypnutí jej nechte asi hodinu chladnout. Poté jej uložte do lednice, kde vydrží asi týden. Takto připravený jogurt můžete doplnit strouhanou čokoládou, marmeládou, ořechy aj. podle toho, co máte rádi. Domácí jogurty jsou také bez konzervačních látek a dochucovadel.

PRIBINÁČEK

Náklady

3 lžíce cukru: asi 2 koruny

250 g měkkého tvarohu: asi 25 korun

250 ml smetany ke šlehání: 25 korun

 

Vyrobíte: 4 kusy

Cena za 1 pribinák: asi 13 koruny

Cena za 1 pribinák v obchodě: asi 28 korun

Úspora na kusu: 15 korun

Úspora na celkovém množství: asi 60 korun

 

Pribináček platí za oblíbenou pochoutku, která baví děti i dospělé – bezesporu svým obsahem, cenou už možná nikoli. To však nemusí platit o domácí verzi, která obsahuje minimálně o mnoho méně cukrů. Výroba je přitom jednoduchá a nevyžaduje ani žádné speciální vybavení. Do misky jen dáte tvaroh, přilijete šlehačku, přidáte cukr a vyšleháte na nejvyšší rychlost za pomoci šlehače. Výsledný produkt už stačí jen rozdělit do kelímků. Polovinu směsi můžete opatřit vysokoprocentním kvalitním kakaem nebo strouhanou čokoládou a vytvořit tak novou chuťovou variaci.

DONUTY

Náklady

Mouka: cca 7 korun

Vanilkový cukr: asi 3 koruny

Cukr-moučka: asi 3 koruny

Sušené droždí: asi 2 koruny

Vejce: asi 5 korun

Máslo: asi 15 korun

Mléko: asi 3 koruny

 

Vyrobíte: 10 kusů

Cena za 1 donut: asi 3, 4 koruny

Cena za 1 donut v obchodě: asi 13 korun

Úspora na kusu: 10 korun

Úspora na celkovém množství: asi 100 korun

 

Pakliže nekupujete koblihy a donuty přímo v pekárně, ale v běžné tržní síti, dostanete se k sortimentu, který je připravován ze zmrazeného polotovaru a následně na prodejně rozpékán. To s sebou kromě vyššího rizika plísní nese samozřejmě také nutnost přidávat do pekařských výrobků takové látky, aby tyto technologické procesy zvládly. Jde o enzymy, emulgátory, stabilizátory anebo kypřidla. Největším rozdílem mezi čerstvým pečivem a tím rozmrazeným obecně je doba trvanlivosti. Pečivo ze zmrazeného polotovaru je určeno k okamžité spotřebě.  

Doma si můžete připravit donuty, které vydrží vláčné tři dny, nebudete na ně dokonce potřebovat ani litry oleje, takže se lze bavit i o nutričně vhodnější variantě. Vyrobíte je z 350 gramů polohrubé mouky, do které přisypete půl balíčku sušeného droždí, také asi 50 gramů cukru, jeden vanilkový cukr, špetku soli, lžičku skořice a promícháte. Pak si smícháte jedno vejce s 120 militry mléka a asi 25 gramy změklého másla, přidáte k sypkým ingrediencím a vypracujete těsto, které necháte asi hodinu kynout. Z těsta pak vytvarujete deset bochánků, vykrajovátkem do nich uděláte veprostřed díru, vyložíte na plech a necháte ještě zhruba 10 minut dokynout. Při teplotě 150 stupňů donuty pečete asi 8 minut. Dozdobit je můžete čokoládou, cukrovou polevou nebo je jen obalit ve skořicovém cukru.

ZMRZLINA

Náklady

Smetana: 35 korun

Mléko: 9 korun

Cukr: 3 koruny

Vanilka nebo čokoláda: 10 korun

 

Vyrobíte: 10 porcí

 

Cena za 1 porci: asi 6 korun

Cena za 1 porci u obchodníka: asi 30 korun

Úspora na kusu: 24 korun

Úspora na celkovém množství: asi 240 korun

Externí náklady - zmrzlinovač 1500 Kč

Kdo prodává točenou nebo kopečkovou zmrzlinu, patrně dobře ví, že jde o skvělý byznys. Při dnešní obvyklé ceně za porci, která se pohybuje okolo 30 korun, je ale možná nasnadě pustit se do domácího tvoření. Má to samozřejmě výhod více. Podle dat Krajské hygienické stanice není neobvyklé, že polovina zmrzlin při kontrolách neobstojí – obsahují enterobakterie, což je zapříčiněno nedostatečnou sanitací zmrzlinových strojů. Neojedinělé jsou ale také plísně vznikající vlivem špatného uchovávání.

Pokud si doma na zmrzliny potrpíte, nejspíš se vám vyplatí koupě zmrzlinovače. Cena se odvíjí podle výkonu a funkcí, zlatá střední cesta přístrojů, které už mají například i nástavec na vytlačování točené zmrzliny, se dá pořídit okolo 1500 korun. Rozhodně to však není podmínkou, musíte jen počítat s tím, že směs, kterou vytvoříte, bude potřeba v pravidelných intervalech vyndávat z mrazničky a promíchávat.

Základní směs na zmrzlinu se skládá z 300 mililitrů mléka, 300 mililitrů smetany, 3 žloutků a asi 100 gramů cukru. Mléko se smetanou svaříte a následně promícháte se žloutky vyšlehanými s cukrem. K tomu můžete přidat vanilkový lusk, čokoládu, ovoce aj. Pokud si potrpíte na sorbety, smetanová položka vám odpadá a budete potřebovat jen rozvar z ovoce, do kterého můžete přidat například i kapku alkoholu.

SÝR

Náklady

Mléko: 48 korun

Jogurt: 5 korun

Syřidlo: 2 koruny

 

Vyrobíte: 4 porce

 

Cena za 1 porci: asi 14 korun

Cena za 1 porci u obchodníka: asi 30 korun

Úspora na kusu: 16 korun

Úspora na celkovém množství: asi 64 korun

 

Sýr by připravit doma napadlo patrně málokoho, dvě generace nazpět to však byla zcela obyčejná praxe. Jediné nutné pravidlo je použít mléko čerstvé a plnotučné, ne tedy trvanlivé! Dva litry mléka stačí zahřát zhruba na 40 stupňů, přidat do něj 5 až 6 lžic přírodního bílého jogurtu a nechat přiklopené kultivovat. Do směsi se následně vlije syřidlo, to je nutné rozmíchat v trošce teplé převařené vody. Během následujících zhruba 45 minut se vytvoří sýřenina, ta bude mít zprvu konzistenci pudinku. Sýřeninu naporcujte a přeceďte přes plátno.

Pokud chcete ze sýřeniny připravit čerstvý sýr, smíchejte ji se solí, bylinkami, pepřem, vměstnejte do forem, nebo do folie, nechte vychladit a můžete podávat. Ztuhlý sýr můžete naložit i do solné směsi a vyrobit tak sýr balkánského typu – ten je potřeba nechat ještě dozrát v lednici.

 

 

 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

CHCETE SI Z ALP PŘIVÉZT KVALITNÍ POCHOUTKY? HLEDEJTE ČERVENÉHO KOHOUTA

28.11.2022 | Na první pohled vypadají mnohdy stejně: lákavě vystavené špeky, salámky, klobásky, nejrůznější druhy sýrů a mléčných výrobků, marmelády, sušené ovoce i houby, nepřeberné množství druhů vín či šnapsů a pro abstinenty neodolatelné jablečné džusy, mošty a sirupy. Nabídka je zde zkrátka velmi pestrá. Pomocným vodítkem při výběru nám může být symbol jihotyrolských farem Roter Hahn: doširoka rozkročený červený kohout na žlutozeleném pozadí.

ČEŠI BEROU ÚTOKEM POLSKÉ POTRAVINY! POLÁCI SE OBÁVAJÍ TENČENÍ ZÁSOB

21.11.2022 | Obyvatelé polského městečka Bogatynia u hranic Libereckého kraje si stěžují, že lidé z Česka vykupují obchody. Mají obavy, že před Vánocemi na ně nezbyde dost zboží. Na svých internetových stránkách o tom ve svém vratislavském vydání píše Gazeta Wyborcza.

VETERINÁŘI: SPOTŘEBA VETERINÁRNÍCH ANTIBIOTIK ZASE KLESLA

24.11.2022 | Spotřeba veterinárních antibiotik v ČR loni meziročně klesla o 11 procent na 50 mg/PCU, což je evropské měřítko hodnot na populaci, do kterých se například započítávají hmotnosti zvířat v době léčení. Spotřeba dlouhodobě klesá a Česko je v současnosti pod průměrem spotřeby v EU, která je na hodnotě 84,4 50 mg/PCU.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.