DNES JE DEN BEZ DIET! ČÍM VÁM MOHOU UBLÍŽIT?

DNES JE DEN BEZ DIET! ČÍM VÁM MOHOU UBLÍŽIT?

06.05.2022 23.01.2014 Mgr. Marie Martiňáková

6. květen patří od roku 1992 Mezinárodnímu dni bez diet. Smyslem je upozornit na škodlivost a neúčinnost „zázračných“ diet, oslavit lidské tělo! Jeho zakladatelkou je Britka Mary Evans, která bojovala s anorexií.

Kromě vzhledu myslete při výběru diety i na své zdraví...

Mnozí z nás jsou ochotní své tělo kvůli kilogramům vysloveně týrat. Že řada lidí jí méně, než by měli, je běžné. Někteří jsou však ochotní přistoupit na různé typy diet, které jsou často extrémní a diskutabilní, působící spíš jako protestní hladovka.

Počínání takových jedinců vychází z mýtu, s nímž se nutriční terapeuti setkávají často: chceš-li zhubnout, nejez. Tělo se ale takovému postupu brání. Vysílá signály v podobě některých příznaků.

Pokud je příjem energie pod hranicí bazálního metabolismu (energie nutné ke zvládnutí základních životních pochodů v klidu), jako reakce přichází slabost a únava.

Při nedostatku sacharidů ve stravě dochází k poklesu produkce serotoninu. Důsledkem je nevyrovnaná psychika a ztráta pocitu nasycení. Nejčastějšími projevy jsou výkyvy nálad, krátkodobé deprese, nadměrná chuť k jídlu.

Bolesti hlavy mohou být zapříčiněny řadou potravin a nápojů, tzv. spouštěčů jako alkohol, nápoje s kofeinem, sýr, čokoláda, ořechy a další.

·Při nevhodné dietě nás může postihnout i padání vlasů. Hlavním stavebním kamenem vlasů jsou proteiny, dále jsou nutné vitamíny a minerály umožňující biochemické pochody spojené s tvorbou buněk. Pokud je ve stravě nedostatek bílkovin, tělo začne „šetřit“ právě na vlasech, nehtech, pokožce.

Nadváha a obezita nikdy nevzniká náhle. Přichází plíživě, často podporována dalšími faktory jako věk, těhotenství a mateřství, rezignace na sport a pohyb, některá onemocnění, určité skupiny léků a podobně. Při řešení nadváhy a obezity nejde jen o vzhled a krásu, ale především o zdraví. Je proto nutné přehodnotit svou životosprávu a začít s celkovou změnou životního stylu!

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

TESTOVALI JSME OVESNÉ NÁPOJE: KOKTEJL ZDRAVÍ, NEBO ZKLAMÁNÍ?

27.06.2022 | Zatímco na samém počátku boomu rostlinných alternativ mléka jasně vítězila (ne)mléka sójová, v posledních letech se dostávají do popředí rostlinné nápoje z ovsa, což je trend nejen chutný, ale z hlediska zdravotního přínosu i vítaný.

LEVANDULE JEN NA OKRASU? VĚČNÁ ŠKODA, UKRÝVÁ ZDRAVÍ PROSPĚŠNÉ LÁTKY

22.06.2022 | V levandulovém údolí se, jak už název napovídá, zaměřují na produkci všemožných výrobků z levandule, kterou pěstují v Chodouni, vesničce situované mezi CHKO Křivoklátsko a Českým krasem.

JAKÉ PEČIVO VEDE V OBLÍBENOSTI? SPOTŘEBITELÉ MAJÍ JASNO

21.06.2022 | Podle Veroniky Wimmerové, jednatelky firmy Zeelandia, která dodává suroviny a přípravky pro pekaře a cukráře, se část zákazníků po pandemii do malých a středních pekáren bohužel nevrátila. Při covidu si totiž zvykli na větší jednorázové nákupy nebo na rozvoz on-line prodejců. Podle Zeelandie jsou obchodní řetězce nejrychleji rostoucím segmentem i díky tomu, že se snaží nabízet nové druhy pečiva v řemeslné kvalitě.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.