Další země bude dávat do mouky kyselinu. Má to pomoct mozku

Další země bude dávat do mouky kyselinu. Má to pomoct mozku

21.09.2021 Jana Čiháková

Britská vláda oznámila, že výrobci budou muset do bílé pšeničné mouky přidávat kyselinu listovou. Opatření podle listu The Times zavedl kabinet ve snaze snížit množství dětí, které se rodí s vrozenými vadami, jako je rozštěp páteře.

Británie se tak připojí k desítkám zemí včetně Austrálie, Nového Zélandu či Kanady, které již obohacují mouku kyselinou listovou. Ta pomáhá s vývojem nervových kanálů, z nichž se vyvíjí mozek a mícha.

Lékaři po tomto kroku dlouhodobě volali. Odborníci odhadují, že dostatečný příjem kyseliny listové v těhotenství může snížit riziko poškození míchy či mozku u dětí až o 70 procent. Kyselina listová se často bere jako potravinový doplněk, jinak se vyskytuje hlavně v zelenině, například ve špenátu, růžičkové kapustě či brokolici.

Mouka jako vitamín?

"Jen málo věcí je tak důležitých jako zdraví dětí a mouka obohacená o kyselinu listovou je rychlé a snadné řešení, jak přispět k jejich vývoji. Rodiče a rodiny získají větší klid a přispěje to ke zdraví dospělých po celé zemi," uvedl britský premiér Boris Johnson. Do mouky se v Británii přidává vápník, železo, vitamín B3 a B1, což je opatření ustanovené nedlouho po konci druhé světové války.

Podle britské vlády by nové nařízení nemělo představovat výraznou změnu pro místní výrobce mouky. Informaci o obohacení kyselinou listovou budou muset uvést na obalu.

Zdroj ČTK, foto shutterstock

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

PROČ VAŘIT TĚSTOVINY "AL DENTE"? PRAVÝ DŮVOD PŘEKVAPÍ

07.07.2022 | Těstoviny se bezpochyby těší celosvětově velké oblibě. Jak dokládají data Českého statistického úřadu, jejich spotřeba rok, co rok raketově vzrůstá i u nás – stejně jako teze, že jde o potravinu kalorickou. Jak to, že pak Italové neváží metrák, ani když v průměru spořádají 14 kilogramů pasty „na hlavu“, což je patrně dvojnásobek českého průměru?

DO POPOVIC PŘIJEDOU CHUTĚ Z CELÉHO SVĚTA: STREET FOOD FESTIVAL

08.08.2022 | Asijské delikatesy, čerstvé ryby, šťavnaté burgery, exotická masa i hmyzí speciality, sladké španělské koblihy churros, rolovaná zmrzlina… a poctivé velkopopovické pivo! Den ve společnosti dobrého jídla a pití můžete prožít na Street Food Festivalu, který se koná v pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy v sobotu 20. srpna od 10 do 17 hodin.  Vstup je zdarma.

VÍTE, ŽE KALORIE V TĚSTOVINÁCH OVLIVŇUJE STUPEŇ PROVAŘENÍ?

20.06.2022 | Těstoviny se bezpochyby těší celosvětově velké oblibě. Jak dokládají data Českého statistického úřadu, jejich spotřeba rok, co rok raketově vzrůstá i u nás – stejně jako teze, že jde o potravinu kalorickou. Jak to, že pak Italové neváží metrák, ani když v průměru spořádají 14 kilogramů pasty „na hlavu“, což je patrně dvojnásobek českého průměru?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.