Co jsou IQ vejce: Opravdu je jejich nákup chytřejší?

Co jsou IQ vejce: Opravdu je jejich nákup chytřejší?

29.06.2020 Jana Čiháková

Zajisté už jste někdy objevili při nákupu vejce označená jako IQ. Tato písmena mají poukazovat na jejich přidanou hodnotu. Jsou skutečně lepší a co je vlastně od klasických vajíček odlišuje?

IQ vejce jsou obohacená o významně nutriční složky. Proto je řadíme mezi tzv. funkční potraviny. Jak uvádí Ing. Gabriela Dlouhá, Ph.D., předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie na stránkách Akademie kvality: „V chytrých vejcích je více jódu, protože se nosnicím přidává do krmiva mořská řasa." Pak ještě existují vejce cereální, kde platí, že u takových vajec musí podle legislativy krmná směs obsahovat 3 různé zrniny, které tvoří minimálně 60 % objemu krmné směsi. Nejčastější je to kombinace pšenice, kukuřice a ječmenu. 

IQejce mají více jódu a selenu

Získat dostatečnou dávku jódu a selenu může být v našich podmínkách náročné. Ne každý jí dostatek ryb či mořské řasy, aby si zajistil svou denní dávku těchto minerálů. Vejce jsou na druhou stranu základní surovinou české kuchyně. A tak za nás mořskou řasu kelpu zobají slepičky, které pak snášejí IQejce plná jódu a selenu. Díky nim doplníme tyto minerály přírodní cestou ve vejcích, a ne ve formě pilulek či tablet.

Nedostatek jódu má vliv na fungování štítné žlázy. Od toho se odvíjejí další problémy jako únava, vypadávání vlasů, suchá kůže, významné zvýšení váhy, špatné trávení, zácpa. U žen snížená hladina jódu prokazatelně zvyšuje riziko onemocnění rakoviny prsu a dělohy. Ke správnému fungování jódu potřebujeme v těle ale dostatek selenu. Jeho nedostatek bývá spojován se špatnou funkcí jater, žaludku, střev, štítné žlázy a zhoršenou imunitou.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

JE TO JEN ROHLÍK... I PŘI NÁKUPU PEČIVA MŮŽETE UDĚLAT ŠPATNÝ TAH

25.01.2022 | Rohlíky kupuje většina z nás takřka denně. Umíte ale vybrat ty dobré? Upozorní na ně barva, vůně, ale i značky kvality!

MEDY ČEKÁ MEDOVÁ BUDOUCNOST! JSOU NEJLEPŠÍ ZA 10 LET

24.01.2022 | Podíl nevyhovujících medů v obchodech je nejnižší od roku 2010, jsou navíc jednou z nejkontrolovanějších potravin. Rostoucí kvalita medů z obchodních pultů je jedním z důvodů, proč jim Češi dlouhodobě stále více důvěřují. Některé firmy, jako je například největší český výkupce a distributor medu Medokomerc, dokonce testují své medy i nad rámec zákonných povinností.

POZOR, DO ČESKA SE DOSTAL MED S ANTIBIOTIKY!

08.12.2021 | Do Česka se dostal med od slovenské firmy Medas, ve kterém bylo antibiotikum tylosin. Týká se to 4320 kusů, každý o váze 900 gramů, prodávalo je Makro. Řetězec je už aktivně stahuje. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.