Chladit, ale nenamáčet

Chladit, ale nenamáčet

11.01.2011 Zdroj: SVS ČR

Aby se čerstvé drůbeží maso dalo bez ohrožení zdravotní nezávadnosti dobře distribuovat a nepodléhalo rychle zkáze, chladí se.

Evropskou legislativou jsou stanoveny tři povolené metody chlazení, a to vzduchem, dále vzduchem s postřikem a pak ve vodní lázni. Tento třetí způsob s sebou nese ale jistá rizika, na který Státní veterinární správa ČR již několikrát upozorňovala. V ČR se využívají zejména první dvě výše uvedené metody chlazení vzduchem, nebo vzduchem s postřikem. Co to má za výhody? Například minimální možnost kontaminace všemožnými mikroorganismy, a to, co je pro zákazníky velmi zajímavé, nehrozí nebezpečí, že by takto ošetřené drůbeží maso obsahovalo více vody.

Hodnoty maximálního celkového obsahu absorbované vody přípustné pro jednotlivé metody chlazení jsou stanoveny v příloze IX nařízení komise (ES) č. 589/2008, a konkrétně se jedná o tyto hodnoty:

  • chlazení vzduchem                                     0 %
  • chlazení vzduchem s postřikem                   2 %
  • chlazení ve vodní lázni ponořením               4,5 %

Ovšem při chlazení vodou je snadné tento limit překročit. Proto také orgány státního veterinárního dozoru kontrolují kromě zdravotní nezávadnosti obchodovaného drůbežího i případný zvýšený obsah absorbované vody. A právě nyní se potvrdilo, že to, o čem SVS ČR hovoří, se stalo.

V těchto dnech totiž řešila Krajská veterinární správa pro Pardubický kraj nevyhovující výsledky laboratorního vyšetření na obsah absorbované vody u děleného drůbežího masa hluboce zmraženého původem z Polska. Je to důvod pro nepropuštění této zásilky do oběhu a vrácení zpět dodavateli. Jednalo se dodávku 4 608 kg kuřecích prsních řízků hluboce zmrazených.

Pro zákazníky to znamená, že si nekoupí za cenu masa vodu. A i takový je smysl státního veterinárního dozoru.


Mohlo by vás zajímat

Tak to je gól! Japonci mají málo rýže - vyjedli ji turisté?

09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.

Na Brněnsku otevřel bezoobslužnou prodejnu, ke vstupu stačí tlačítkový telefon

05.09.2024 | Majitel a zakladatel firmy na výrobu potravin a pochutin z hmyzu Grig Adam Dostál otevřel ve Veverských Knínicích na Brněnsku patrně první bezobslužnou prodejnu v Česku, do které lze vstoupit i bez aplikace v chytrém telefonu a bankovní identity. Stačí tlačítkový telefon a vstupní kód zaslaný prostřednictvím sms. Bezobslužné prodejny bez personálu jsou podle něj fenoménem budoucnosti, který stále stojí na začátku, řekl ČTK.

Zpoplatnění letáků povede ke zdražení potravin, říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

04.09.2024 | Zavedení recyklačního poplatku za tištěné letáky přinese zdražení zboží a služeb. Obchodníci budou nuceni promítnout zvýšené vstupní náklady do spotřebitelských cen. Návrh ministra životního prostředí Petra Hladíka je v rozporu s realitou tržního prostředí a ignoruje závažné ekonomické a sociální dopady na spotřebitele i obchodníky.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.