Český statistický úřad o sledování cen 13 položek: Co podražilo nejvíce?

Český statistický úřad o sledování cen 13 položek: Co podražilo nejvíce?

20.08.2024 Jana Čiháková

Meziměsíční tempo zdražování potravin v srpnu dále zpomalilo. Ceny podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostly u osmi ze 13 sledovaných položek, nanejvýš však o necelá tři procenta. Výraznější bylo zlevňování, kdy například balení deseti vajec ve srovnání s červencem stojí o 7,12 procenta méně, tedy 42,51 koruny. Prakticky stejně se snížila cena kilogramu cukru, a to o 6,84 procenta na 25,33 koruny. Některé položky - máslo, jablka a eidam - ale i tak stojí nejvíce od začátku roku.

Oproti červnu bylo v červenci dražších devět položek, a to i o šest procent. Ceny, které ČSÚ zjišťuje jednorázově v terénu, nevstupují do výpočtu měsíčních spotřebitelských cen.

Od března cena podle ČSÚ meziměsíčně stoupá za kilogram másla, přičemž v srpnu je letos dosud nejvyšší, činí 228,21 koruny. Máslo je zároveň položkou, která v srpnu vykazuje nejvýraznější nárůst v meziročním srovnání, oproti loňsku je dražší o 18,64 procenta.

Na letošní maximum se tento měsíc dostal také kilogram konzumních jablek, který stojí 42,66 koruny, a cihla eidamu o stejné hmotnosti - lidé ji v obchodech seženou za 191,06 koruny. Naopak kilogram konzumních brambor pokračuje od července po předchozích zdražování v meziměsíčním poklesu ceny a vyjde na 27,66 koruny. Nejnižší cena za brambory ale letos byla v březnu, kdy se dostala na 27,14 koruny.

V meziročním srovnání potraviny podle ČSÚ spíše zlevnily, některé položky výrazně. Nejvíce patrné je to u kilogramu cukru, který v srpnu stojí 25,33 koruny, což je o 26,02 procenta méně než loni. O téměř pětinu cena klesla také za vejce, o 11,56 procenta pak i za kilogram pšeničné hladké mouky.

Ceny v zemědělství v červenci klesly na 3,7 procenta z červnových 7,5 procenta. V rostlinné výrobě byly ceny nižší o 7,4 procenta, v živočišné naopak o 0,7 procenta stouply. Nižší než před rokem byly ceny brambor o 23,1 procenta, obilovin o 12,8 procenta a čerstvé zeleniny o 7,8 procenta. Ceny ovoce se zvýšily o 43,4 procenta a olejnin o 5,9 procenta. Vzrostly ceny skotu a mléka, zlevnila vejce, drůbež a prasata, informoval minulý týden ČSÚ.

Potraviny byly se začátkem letošního roku přeřazeny do nižší sazby DPH 12 procent. Naopak do základní sazby DPH 21 procent se přesunula většina nápojů.


Mohlo by vás zajímat

Na Brněnsku otevřel bezoobslužnou prodejnu, ke vstupu stačí tlačítkový telefon

05.09.2024 | Majitel a zakladatel firmy na výrobu potravin a pochutin z hmyzu Grig Adam Dostál otevřel ve Veverských Knínicích na Brněnsku patrně první bezobslužnou prodejnu v Česku, do které lze vstoupit i bez aplikace v chytrém telefonu a bankovní identity. Stačí tlačítkový telefon a vstupní kód zaslaný prostřednictvím sms. Bezobslužné prodejny bez personálu jsou podle něj fenoménem budoucnosti, který stále stojí na začátku, řekl ČTK.

SZPI zakázala prodej halucinogenních bonbonů, obsahovaly výtažek z muchomůrky

05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.

Obávaná cukrovka: Můžete ji mít ze dvou plátků šunky denně?

22.08.2024 | Konzumace zpracovaného nebo červeného masa zvyšuje riziko cukrovky, přičemž pouhé dva plátky šunky denně zvyšují riziko tohoto onemocnění o 15 procent. Na základě rozsáhlé studie, které se účastnily na dva miliony lidí po celém světě, to uvádí vědecký tým vedený výzkumníky z Cambridgeské univerzity.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.