Čaj? Jen cukrová voda s citronem!

Čaj? Jen cukrová voda s citronem!

13.02.2015 Redakce

Za objev ledového čaje vděčíme létu roku 1904, kdy v St. Louis vrcholila Světová výstava. Angličané zde chtěli Američanům přiblížit tekutou pochoutku, ale s horkým nápojem moc parády nenadělali. Až obchodníka Richarda Blechyndena osvítila spásná myšlenka – proč nepít čaj studený? Stačilo pár kostek ledu a osvěžující trhák byl na světě.

Paradoxně Evropě trvalo ještě dlouho, než si k inovované klasice našla cestu. Ve velkém se ledový čaj začal popíjet až koncem tisíciletí a led se začal sypat i do čajů ovocných nebo rooibosu. Nejlepší ledové pití si připravíte sami doma. Jak na tom jsou prodávané ledové čaje, jsme se podívali v našem redakčním testování.

Zdravější než limonáda?

V prodejní síti jsme zakoupili černé čaje s citronem. Zajímalo nás, kolik opravdového čaje obsahují a jak jsou na tom s energetickou hodnotou. A nestačili jsme se divit. Většina spotřebitelů si totiž ledový čaj kupuje s přesvědčením, že tělu nabídne něco zdravějšího než sladkou limonádu. Pravda to být nemusí. Pro děti mohou čaje představovat stejně problematickou záležitost jako ochucené vody, které jsme testovali v červencovém čísle (více na www. svetpotravin.cz). Tedy – tváří se sice nevinně, ale kostek cukru je tam spousta.

Sladké mámení

Cukru v čaji nalezneme požehnaně, například u čaje Nestea po vypití sklenice o objemu 250 ml získáme 12 % doporučené denní dávky kalorií. Někteří výrobci údaj o množství cukru navíc ani neuvádějí, u těch sdílnějších si odvodíme, že v půl litru čaje nalezneme tři až čtyři kostky cukru. Platí zde tedy stejně jako u jiných ochucených nápojů – měli bychom je konzumovat střídmě a neměly by být jediným zdrojem tekutin, což platí hlavně pro děti.

Hledejte přírodní

Čaje se sladí cukrem, fruktózou, steviol-glykosidy nebo umělými sladidly jako je cyklamát, aspartam či sacharin. Všechna tato sladidla patří mezi u nás povolené přídatné látky. A jak je to s marketingově vděčným tvrzením o sníženém obsahu cukru na obalu Nestea? „Potravinou se sníženým obsahem energie“ se rozumí potravina s obsahem energie sníženým alespoň o 30 % vzhledem k původní potravině nebo podobnému produktu,“ vysvětluje Pavel Kopřiva ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce. „Pokud někdo deklaruje, že výrobek má o 30 % nižší obsah energie, jedná se o tzv. srovnávací tvrzení. Uvede se rozdíl v množství živiny nebo energetické hodnotě.“ Tvrzení musí být pravdivé – tedy nápoj opravdu musí mít o 30 % sníženou energetickou hodnotu.

Místo lístků barvivo

Co se podílu čaje týče, zákon situaci neusnadňuje – v legislativě není zakotveno, jaké množství extraktu musí nápoj obsahovat, aby se mohl označovat jako ledový čaj. Výrobek tak čaje obsahuje pramálo a barvy je docíleno barvivy, například karamelem. Spíše než o čaj se většinou jedná o citronové limonády s cukrem, barvivy, konzervanty a aromaty.

JAK JE TO SE STEVIÍ? Steviol-glykosidy jsou získávány fyzikálně-chemickým procesem z rostliny stévie, která je považována za neschválenou potravinu nového typu a nelze ji na rozdíl od steviol-glykosidů používat při výrobě potravin. U výrobků slazených steviol-glykosidy by tak nemělo být uváděno: „slazeno přírodně“, „s přírodními sladidly“ nebo „bez umělých přípravků“. V takovém případě se jedná o klamání spotřebitele. Jak je to s údajem výrobku Nestea „sladidlo z přírodního zdroje (výtažek z listu stévie)“? „Výtažek je synonymum pro extrakt, o čemž v případě stevie hovořit nelze a toto označení je neodpovídající; sladidlo z přírodního zdroje je naopak označení odpovídající,“ vysvětluje Pavel Kopřiva ze SZPI.

 

Kde se bere citron?

Citron nalezneme v čajích v množství pramalém. Ve výrobcích Rauch a Lipton je přidána citronová šťáva, ostatní výrobci sází na aroma, tu přírodní, tu umělé. Je na nich, zda zveřejní, že se jedná o aroma přírodní. Od podílu přírodních příměsí se odvíjejí ceny – zatímco Ice Tea v Albertu zakoupíte za 7 Kč, u známějších značek je třeba sáhnout hlouběji do kapsy. Za balení o objemu 1,5 l se cena šplhá až k 40 Kč. Na chuti i kvalitě je to ale znát.

Čím kratší, tím lepší

V tabulkách naleznete pořadí vzorků podle senzorického hodnocení. Podle chuťových parametrů vyhrál Rauch, prohřeškem ale je, že neuvádí výživové hodnoty. U kaloricky bohatých výrobků, kterými ledové čaje určitě jsou, by údaje o výživových hodnotách měly být samozřejmostí. Čaje tedy vybírejte podle chuti, ale nezapomeňte se podívat na složení (čím kratší, tím lépe) a tabulku výživových hodnot.

Výsledky našeho testování nepocházejí z laboratoří a nejsou založeny na přesných chemických analýzách, nýbrž na subjektivním senzorickém hodnocení členů redakce. V tabulkách naleznete výsledky testování. Nejedná se o body, nýbrž o pořadí jednotlivých vzorků v parametru chuť.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

TEST PLÍSŇOVÝCH SÝRŮ: ZBYTEČNÉ OBAVY Z BAKTERIÍ!

09.05.2022 | Plísňové sýry jsou žádanou komoditou. Mají specifickou chuť, která doprovází celou řadu pokrmů, ale vystačí si i  samy, s  kouskem čerstvého pečiva nebo skleničkou vína. Jediný problém je, že jsou z hlediska mikrobiologie a  možného množená bakterií rizikovou potravinou. Jak v laboratoři uspěly výrobky, které jsme namátkově koupili v běžné tržní síti?

JAK JSME NA TOM S KVALITOU MÁSLA? TEST VÁS PŘEKVAPÍ

08.02.2022 | Označení máslo může nést pouze výrobek, který obsahuje nejméně 80 % (mléčného) tuku. Obsah tzv. netuků (např. laktózy, mléčných bílkovin, minerálních látek) bývá přibližně do 2 % a normovaný obsah vody je maximálně 16 %. V případě výrobků s nižším obsahem tuku je na trhu „máslo tříčtvrtětučné“ (s 60–62 % tuku, též ho lze označit jako „máslo se sníženým obsahem tuku“), popř. „máslo polotučné“, které má 39–41 % tuku. S těmito výrobky se však zákazník setkává spíše zřídka.

TEST POLIČANŮ: POZOR NA ROZDÍLY, NEJSOU MALÉ!

11.10.2022 | Salám typu Poličan pat- ří bezesporu mezi oblíbe- né uzeniny, o čemž svědčí i prodeje. Zaslouží si ale místo na výsluní i poté, co si některé jeho zástupce vzalo na paškál dvanáct hodnotitelů z řad nejpovolanějších odborníků?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.