ANGLIE ZAVÁDÍ KALORIE U JÍDEL - A CO ČESKO?

ANGLIE ZAVÁDÍ KALORIE U JÍDEL - A CO ČESKO?

11.04.2022 Mze, SHUTTERSTOCK

Dne 6. dubna 2022 vstoupily v Anglii v platnost nové předpisy o označování kalorií, což znamená, že mnoho podniků v oblasti pohostinství a veřejného stravování bude muset zákazníkům poskytovat informace o kaloriích v jídle.

Nařízení o označování kalorií v Anglii, které bylo přijato již v roce 2021, vyžaduje, aby podniky v oblasti pohostinství a veřejného stravování s více než 250 zaměstnanci uváděly na jídelních lístcích, online jídelních lístcích, platformách pro rozvoz potravin nebo na etiketách potravin, informace o kaloriích.

V souladu s nařízením o označování kalorií jsou podniky povinny uvádět energetický obsah potraviny v kilokaloriích (kcal), informovat o velikosti porce, které se informace o kaloriích týkají, a uvádět větu: „Dospělí potřebují přibližně 2 000 kcal denně“.

ANGLIE PROTI OBEZITĚ

Opatření vychází ze skutečnosti, že 28 % dospělých v Anglii je obézních a dalších 36 % má nadváhu. Cílem této nové legislativy je řešit rostoucí počty lidí s nadváhou nebo obezitou tím, že pomůže lidem vybírat si informovaněji a volit zdravější jídla.

Manažer pro potraviny ze společnosti Bureau Veritas, která se zabývá dodržováním předpisů v potravinářství, George Macfie uvádí:

„Zdraví dospělých i dětí je již dlouho aktuálním tématem, přičemž v průběhu let byly zavedeny různé postupy, jejichž cílem je omezit nezdravé stravování, včetně omezení televizní reklamy. Avšak vzhledem k tomu, že údaje nyní ukazují ohromující počet dospělých, kteří mají nadváhu nebo jsou obézní, přijala vláda UK opatření vůči větším potravinářským podnikům, aby zajistila, že se i ony budou podílet na podpoře informovaného a chytřejšího výběru potravin. Legislativa bude mít dopad na značný počet potravinářských podniků, včetně restaurací, kaváren, prodejen rychlého občerstvení, specializovaných obchodů s potravinami – jako jsou lahůdkářství a cukrárny – a také na vnitrostátní dopravní subjekty, včetně letadel, vlaků a trajektů.“

Podle společnosti Bureau Veritas bude pro podniky klíčové, aby vzdělávaly své zaměstnance a připravily tak půdu pro úspěšný přechod na nová pravidla. Ti budou zodpovědní za informování návštěvníků o informacích o obsahu kalorií a o tom, kde je lze nalézt. Dodává, že je také nezbytné, aby informace o kaloriích byly vypočítány pomocí průměrných hodnot a podloženy údaji, které vycházejí buď z analýzy potravin provedené výrobcem, z výpočtu ze známých použitých složek, nebo ze zavedených a uznávaných údajů.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

DOBŘE SCHOVANÁ NÁLOŽ KALORIÍ: DRESINKY!!!

24.06.2022 | Grilované maso a spousta zeleniny jsou symbolem zdravé kuchyně. Přesto konzumaci takových jídel často doprovází nepřítel v podobě neviditelných kalorií, který může ze zdánlivě „neškodného jídla“ udělat kalorickou bombu. Tím skrytým problémem jsou energeticky vydatné zálivky či dresinky.

DEJTE ŠANCI FERMENTACI! ZDRAVÍ DÍKY BAKTERIÍM

17.05.2022 | Pokud pojmy jako fermentované limonády z vodního kefíru, mléčný či kokosový kefír z tibetské houby, fermentovaná zelenina, ovoce a kvasy jsou mimo váš slovníček i jídelníček, je na čase to změnit. Fermentované pokrmy totiž prospívají zdraví střev, a tudíž celému tělu.

CBD JAKO NOVÁ POTRAVINA? NE TAK ZHURTA!

09.06.2022 | Vědečtí pracovníci Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) nemohou v současné době potvrdit bezpečnost kanabidiolu (CBD) jako nové potraviny z důvodu nedostatku dat a přetrvávajících potenciálních rizik spojených s příjmem CBD.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.