ANGLIE ZAVÁDÍ KALORIE U JÍDEL - A CO ČESKO?

ANGLIE ZAVÁDÍ KALORIE U JÍDEL - A CO ČESKO?

11.04.2022 Mze, SHUTTERSTOCK

Dne 6. dubna 2022 vstoupily v Anglii v platnost nové předpisy o označování kalorií, což znamená, že mnoho podniků v oblasti pohostinství a veřejného stravování bude muset zákazníkům poskytovat informace o kaloriích v jídle.

Nařízení o označování kalorií v Anglii, které bylo přijato již v roce 2021, vyžaduje, aby podniky v oblasti pohostinství a veřejného stravování s více než 250 zaměstnanci uváděly na jídelních lístcích, online jídelních lístcích, platformách pro rozvoz potravin nebo na etiketách potravin, informace o kaloriích.

V souladu s nařízením o označování kalorií jsou podniky povinny uvádět energetický obsah potraviny v kilokaloriích (kcal), informovat o velikosti porce, které se informace o kaloriích týkají, a uvádět větu: „Dospělí potřebují přibližně 2 000 kcal denně“.

ANGLIE PROTI OBEZITĚ

Opatření vychází ze skutečnosti, že 28 % dospělých v Anglii je obézních a dalších 36 % má nadváhu. Cílem této nové legislativy je řešit rostoucí počty lidí s nadváhou nebo obezitou tím, že pomůže lidem vybírat si informovaněji a volit zdravější jídla.

Manažer pro potraviny ze společnosti Bureau Veritas, která se zabývá dodržováním předpisů v potravinářství, George Macfie uvádí:

„Zdraví dospělých i dětí je již dlouho aktuálním tématem, přičemž v průběhu let byly zavedeny různé postupy, jejichž cílem je omezit nezdravé stravování, včetně omezení televizní reklamy. Avšak vzhledem k tomu, že údaje nyní ukazují ohromující počet dospělých, kteří mají nadváhu nebo jsou obézní, přijala vláda UK opatření vůči větším potravinářským podnikům, aby zajistila, že se i ony budou podílet na podpoře informovaného a chytřejšího výběru potravin. Legislativa bude mít dopad na značný počet potravinářských podniků, včetně restaurací, kaváren, prodejen rychlého občerstvení, specializovaných obchodů s potravinami – jako jsou lahůdkářství a cukrárny – a také na vnitrostátní dopravní subjekty, včetně letadel, vlaků a trajektů.“

Podle společnosti Bureau Veritas bude pro podniky klíčové, aby vzdělávaly své zaměstnance a připravily tak půdu pro úspěšný přechod na nová pravidla. Ti budou zodpovědní za informování návštěvníků o informacích o obsahu kalorií a o tom, kde je lze nalézt. Dodává, že je také nezbytné, aby informace o kaloriích byly vypočítány pomocí průměrných hodnot a podloženy údaji, které vycházejí buď z analýzy potravin provedené výrobcem, z výpočtu ze známých použitých složek, nebo ze zavedených a uznávaných údajů.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

KAŽDÉ TŘI HODINY, NEBO KDYŽ MÁTE HLAD? INTUITIVE EATING

20.03.2023 | Celý přístup je založen na naslouchání svému tělu a důvěře v něj. Jak se to ovšem naučit? Zakladatel této metody doporučuje zdravý přístup k jídlu bez hysterie a stresu, který vychází z toho, že rozumíme sobě samým a svým potřebám.

SKYR, ANEBO BÍLÝ JOGURT? USNADNÍME VÁM ROZHODOVÁNÍ

31.05.2023 | U klasických bílých jogurtů se obsah bílkovin pohybuje kolem 3 až 4 gramů/100 ml. Někteří výrobci mohou obsah bílkovin navyšovat přidáním mléčné bílkoviny. Právě obsah bílkovin je hlavním ukazatelem, ve kterém se klasické bílé jogurty odlišují od skyru. Právě ten jejich množstvím bezesporu vyniká.

ŘETĚZCE JAKO ŽÁBA NA PRAMENI: MINISTERSTVO VOLÁ PO FÉROVÝCH CENÁCH

26.05.2023 | Obchodní řetězce podle viceprezidenta Agrární komory ČR (AK) a generálního ředitele společnosti Úsovsko Jiřího Milka dlouhodobě diskriminují tuzemské výrobce potravin pomocí přemrštěných obchodních přirážek, nevýhodného umístění v regálech či nedoplňováním jejich zboží na pulty. "Každá nová smlouva znamená další slevu a vyšší marži pro obchod. Nikoliv nižší cenu pro zákazníka," řekl dnes Milek na sněmu AK v Olomouci.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.