7 ZPŮSOBŮ, JAK SI PŘIPRAVIT RYBÍ MASO

7 ZPŮSOBŮ, JAK SI PŘIPRAVIT RYBÍ MASO

10.05.2022 KATEŘINA KMECOVÁ

Spotřeba ryb v České republice je dlouhodobě nízká, spousta Čechů patří jen ke svátečním konzumentům. Ať už z důvodu nedostatečné nabídky v běžných obchodech, vysoké ceny nebo dřívější špatné zkušenosti. Těm se vyhnete a své mínění si jistě opravíte, pokud si koupíte rybu opravdu čerstvou a kvalitní.

Smažení – I díky tradičnímu vánočnímu pokrmu jde o nejčastější způsob přípravy ryb u nás. Před obalením je možné ryby pro lepší chuť naložit do osoleného mléka. Na smažení je třeba volit ryby s tužším masem, které se ihned nerozpadnou, jako je typicky kapr. Kromě smažených filetů zkuste kapří hranolky. Nebojte se výrazného okořenění, je třeba, aby hranolky nebyly mdlé. Jinou variantou jsou ryby smažené v těstíčku, například ve formě fish and chips.

V papilotě – Rybu okořeníme a spolu s vybranou zeleninou vložíme na pečicí papír. Zahneme ho ze všech stran směrem do středu tak, aby nám vznikla kapsa. Je třeba papír dobře zajistit, aby z něj nemohla unikat pára. Pečeme po dobuasi 20 minut, při tomto způsobu přípravy si ryba i další suroviny zachovají maximum chuti a prospěšných látek.

Pečení – Při pečení na pánvi je lepší nechávat na filetu kůži, která nám usnadní manipulaci s rybou. Rybu vždy začínáme péct kůží dolů. Při pečení v troubě pečeme rybu vždy jen nezbytně dlouhou dobu, aby se nevysušila.

V solné krustě – Rybu pečeme v obalu ze soli a našlehaných vaječných bílků. Rybu položíme na polovinu solné směsi, druhou polovinou ji překryjeme. Po upečení necháme mírně vychladnout, krustu rozlomíme a rybu vyjmeme. Ryba je šťavnatá, z přesolení nemusíte mít strach, nepříjemná slanost k rybě nepronikne.

Grilování – Pro tuto přípravu použijte ideálně filety, případně malé ryby vcelku. Pokud máte rybu s kůží, první grilujte tuto stranu, a to delší dobu než stranu bez kůže. Doba samozřejmě záleží na tloušťce ryby, obecně platí, že na centimetr tloušťky bude ryba potřebovat tři až čtyři minuty. Aby se vám s rybami lépe manipulovalo, můžete si pořídit speciální mřížku, do níž rybu uzavřete.

Marinování (ceviche) – Na ceviche se ideálně hodí ryby s jemným bílým masem, případně je možné použít i lososa. Je v každém případě nezbytné, aby ryby byly absolutně čerstvé. Při této přípravě nejsou tepelně opracovány, nechají se jen namarinovat v citrusové šťávě. V ní se ryby v podstatě uvaří, stačit jim k tomu bude jen pár minut.

Vaření – Pro úpravu vařením volíme vývar z vody, koření (pepř, nové koření, bobkový list, sůl), cibule a octa, případně přidáme i kořenovou zeleninu. Doba vaření se bude lišit podle druhu ryby, ale pohybuje se jen kolem 10-15 minut. Klasikou je rybí vánoční polévka, ale ryby se báječně hodí i na přípravu polévek krémových.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

VE NĚKTERÝCH ŠKOLÁCH VYROSTOU JEDLÉ ZAHRADY: SEZNAM ZDE!

19.05.2022 | Grantová výzva na výstavbu jedlých školních zahrad již zná své vítěze. V březnu letošního roku zahájila společnost Lidl spolupráci s programem Skutečně zdravá škola. Cílem spolupráce je pomáhat vytvářet kulturu zdravého a udržitelného stravování ve školách a dále podpořit šest škol a školek, které díky grantové výzvě získají finanční prostředky na výstavbu jedlých školních zahrad.

HROZBA HLADOMORU: ORWELLOVSKÁ UTOPIE, NEBO BLÍZKÁ BUDOUCNOST?

19.05.2022 | Kvůli ruské invazi na Ukrajinu hrozí světu největší hladomor od druhé světové války. Dnes to na tiskové konferenci na úvod dvoudenního zasedání ministrů pro rozvoj ze zemí skupiny velkých světových ekonomik G7 prohlásila německá ministryně Svenja Schulzeová. Řekla, že je proto nezbytné vytvořit mezinárodní alianci pro potravinovou bezpečnost.

TO MUSÍTE ZAŽÍT! PROHLÍDKA PLZEŇSKÉHO HISTORICKÉHO PODZEMÍ

16.05.2022 | Vzácná příležitost navštívit Plzeňské historického podzemí a objevit tajemství labyrintu chodeb, sklepů s studní pod západočeskou metropolí netradičně za svitu baterek se naskytne od úterý 31. května až do neděle 5. června – vždy od 16 a 17 hodin.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.